موزه فرش آذربایجان در باکو

اسکان نيوز: موزه فرش آذربایجان یکی از قدیمی ترین موزه هایی است که در شهر باکو به چشم می خورد. این موزه که قدمتی بیش از 50 سال دارد، بزرگترین مجموعه از فرش های کشور آذربایجان را در خود گنجانده است. هنگامی که وارد موزه فرش آذربایجان می شوید، 10,139 شی مختلف را در هفت مجموعه جذاب خواهد دید 
چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت ۱۲:۴۹ کد مطلب: ۱۰۳۰۳
جالب است بدانید که فرش ها، یکی از قدیمی ترین آثار باستانی و گنجینه های ملی کشور آذربایجان محسوب می شوند، به گونه ای که سرآغاز حضور فرش در این کشور را در هزاره دوم پیش از میلاد می دانند
اما جرقه ساخت و راه اندازی موزه اختصاصی فرش به اواسط قرن بیستم بر می گردد. زمانی که یکی از فرش بافان و هنرمندان شهیر آذربایجانی این ایده قابل ستایش را ارایه داد.
این فرد کسی جز لطیف کریموف نبود که برای حفظ و ترویج این هنر افسانه ای تلاش می کرد. در نهایت پس از تحقیقات و مطالعات لازم، اقدام های مختلفی صورت گرفت و موزه فرش آذربایجان در سال 1972 میلادی افتتاح شد.
از زمانی که بنا شد فرش آذربایجان به عنوان میراث ناملموس در یونسکو به ثبت برسد، مسوولان این کشور توجه بیشتری به موزه فرش نشان دادند.
به این ترتیب قرار شد ساختمان جدیدی با معماری خاص برای این موزه ساخته شود. برای این منظور در بلوار باکو سازه ای به شکل فرش لول شده ساخته شد و در سال 2014 موزه جدید را افتتاح کردند.
در تاریخ 13 مارس 1967 میلادی بود که به دستور مقامات ارشد جمهوری سوسیالیستی آذربایجان، ساخت موزه فرش آذربایجان تصویب شد. از آن زمان تا به کنون این موزه در طی دوره های مختلف با عناوین مختلفی شناخته شد.
ه طور مثال از سال های ابتدایی در 1967 تا 1993 میلادی، این مجموعه به صورت «موزه دولتی فرش و هنرهای کاربردی آذربایجان» عنوان می شد. پس از آن نام موزه تغییر کرد و تا 20 سال بعد عبارت «موزه دولتی فرش و هنرهای کاربردی» بر سر در این ساختمان به چشم می خورد.
در نهایت چند سال پیش و از سال 2014 باز هم نام موزه تغییر پیدا کرد و هم اکنون همگان این مجموعه نفیس را با عنوان «موزه فرش آذربایجان» می شناسند.
بیشتر ببینید