درگیری‌های خیابانی همزمان با افتتاح نمایشگاه جهانی اکسپو در میلان + عکس

 
به گزارش اسکان نيوز، هم‌زمان با افتتاح نمایشگاه جهانی (Expo) در شهر میلان در ایتالیا صدها تن در روز جمعه (۱ ماه مه) در مخالفت با برپایی این نمایشگاه دست به تظاهرات زدند. به گفته مقامات انتظامی ایتالیا شماری از معترضان که چهره‌های خود را پوشانده بودند با حمله به ماموران پلیس، تظاهرات را به زد و خورد خیابانی بدل کردند.
 
به گفته مقامات رسمی، برخی معترضان با پرتاب مواد آتش‌زا، سنگ و بطری به سوی پلیس درگیری را آغاز کردند. پس از به آتش کشیدن برخی خودروهای پارک شده، دود شدیدی خیابان‌های مرکزی میلان را فرا گرفت. به گفته پلیس تظاهرکنندگان به شعارنویسی بر روی دیوارها و شکستن شیشه‌‌های ساختمان‌ها دست زدند.
 
ماموران پلیس نیز برای مقابله با تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور و آب‌پاش‌های قوی استفاده کردند. سخنگوی پلیس میلان گفت که در جریان این درگیری‌ها دست‌کم ۱۱ مامور پلیس مجروح شده‌اند.
 
تردد در تمامی خیابان مرکزی شهر میلان متوقف شد و اغلب فروشگاه‌های مرکزی شهر فعالیت خود را تعطیل کردند. بیش از ۲۶۰۰ مامور پلیس از نقاط دیگر ایتالیا برای کمک به نیروهای انتظامی میلان به این شهر آمده بودند.
 
 افتتاح رسمی نمایشگاه
 
ماتئو رنتسی، نخست‌وزیر ایتالیا که ساعتی پیش از تظاهرات به‌طور رسمی نمایشگاه را افتتاح کرده بود گفت: «بسیاری باور نداشتند که این نمایشگاه به موقع افتتاح شود، اما حال آغاز کار این نمایشگاه یک واقعیت است.»
 
گفته می‌شود که مخاطب نخست‌وزیر ایتالیا کسانی بوده‌اند که از عدم برنامه‌ریزی دقیق و فعالیت‌های ساختمانی تا دقایق آخر در نمایشگاه جهانی انتقاد کرده بودند.
 
دولت ایتالیا می‌کوشد که پس از سال‌ها رکود اقتصادی، از طریق میزبانی نمایشگاه جهانی اکسپو چهره‌ی مثبتی از این کشور را در جهان ارائه دهد.
 
تخمین زده می‌شود که در شش ماه آینده بیش از ۲۰ میلیون نفر از نمایشگاه جهانی دیدن کنند. درآمده حاصله از نمایشگاه نیز حدود ۱۰ میلیارد یورو ارزیابی می‌شود. دولت ایتالیا بیش از یک میلیارد یورو برای برپایی این نمایشگاه هزینه کرده است.
 
منتقدان جهانی‌شدن، مخالفان ریاضت‌های اقتصادی در اروپا، فعالان محیط‌ زیست و شماری از تجمع‌های دانشجویی اعلام کرده‌اند که به اعتراضات خود علیه برگزاری نمایشگاه در میلان ادامه خواهند داد.
 
بسیار از منتقدان "هزینه‌های سرسام‌آور" و حمایت مالی کنسرن‌های بزرگ مواد غذایی از برگزاری نمایشگاه را دلیل مخالفت خود اعلام کرده‌اند. در شب پیش از افتتاح نمایشگاه هکرهای ناشناس با حمله به سایت اکسپو موفق شدند ساعاتی فروش بلیط از طریق اینترنت را متوقف کنند.
يکشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ساعت ۱۶:۲۳ کد مطلب: ۱۹
درگیری‌های خیابانی همزمان با افتتاح نمایشگاه جهانی اکسپو در میلان
صدها تن در اعتراض به برگزاری نمایشگاه جهانی اکسپو در شهر میلان دست به تظاهرات زدند.
به گفته پلیس تظاهرات با حمله شماری از معترضان به خشونت گرایید.
تخمین زده می‌شود که ۲۰ میلیون نفر از این نمایشگاه دیدن کنند.
برخی معترضان با پرتاب مواد آتش‌زا، سنگ و بطری به سوی پلیس درگیری را آغاز کردند.
ماموران پلیس نیز برای مقابله با تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور و آب‌پاش‌های قوی استفاده کردند.
تردد در تمامی خیابان مرکزی شهر میلان متوقف شد و اغلب فروشگاه‌های مرکزی شهر فعالیت خود را تعطیل کردند.
بیشتر ببینید