ترانه‌سرای گروه خورشید سیاه در گفتگو با اسکان‌ نیوز از انگیزه ساخت دوگانه سوز گفت

وقتی محیط زیست آلوده باشد امنیت روانی و عاطفی هم نداریم

وقتی محیط زیست آلوده باشد امنیت روانی و عاطفی هم نداریم
ترانه سرا و خواننده گروه خورشید سیاه درباره آخرین آهنگی که این گروه با موضوع محیط زیست و رفتارهای اجتماعی ساخته می‌گوید: ما با هرکنش، کلیک یا شلیکی، چیزی را هدف می گیریم؛ خود ترانه هر چه که جلو می رود ابعاد مختلف این موضوع را بیشتر باز می کند.
سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب: ۴۵۲۱
Share
اسکان نيوز – نسترن صارمی : «جهانگیر رها» خواننده و ترانه‌سرای گروه موسیقی «خورشیدسیاه» می‌گوید: محیط زیست همین محیطی است که ما در آن زندگی می کنیم، با تمام ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و انسانی اش. این حوزه ها را اصلا نمی شود از هم تفکیک کرد. محیط زیست شما وقتی آلوده است شما امنیت روانی و عاطفی هم ندارید. عوامل اقتصادی و سیاسی آلودگی و خرابی را تشدید می کنند.

به گزارش اسکان‌ نیوز، گروه خورشید سیاه که با سبک موسیقی راک از چندسال قبل دغدغه‌های محیط زیستی را در قالب ترانه‌ و آلبوم‌های موسیقی روانه بازارکرده است از چند روز قبل با انتشار آهنگ «شلیک‌کن» در کانال تلگرامی خود از آلبوم جدیدشان تحت عنوان «دوگانه سوز» خبرداد.

آنچه در ادامه می‌خوانید بررسی نگاه و دیدگاه کسی که ترانه «شلیک کن» را نوشته و پس از ساخت موسیقی آن را اجرا کرده‌است. پاسخ‌های او به اسکان نيوز در ادامه آمده است:

 آقای رها، شما از پایه گذاران معدود گروه های هنری هستید که دغدغه محیط زیست را در آثارتان انعکاس داده‌اید. عنوان کار جدیدتان «شلیک کن!» است، اما در متن آهنگ مدام می‌شنویم «کلیک کن!». چه ارتباطی بین این دو در نظرتان بود؟ چطور دغدغه محیط زیست را به رفتار کاربران فضای مجازی ارتباط می دهید؟

اجازه بدهید قبل از اینکه به سوال تان جواب بدهم یک توضیح کلی را در مورد کار خورشید سیاه یادآوری کنم. در هنرهای غیرموسیقایی مثلا تئاتر یا هنرهای تجسمی گرایش و دغدغه محیط زیست مطرح بوده است. خورشید سیاه درواقع اولین گروه موسیقی است که به شکل جدی به محیط زیست پرداخته است. به طور کلی عرصه هنر همواره به نحوی با محیط زیست در ارتباط است. در عرصه شعر که نه امروز که قرن ها پیش وحشی بافقی سروده است: ما درخت افکن نه ایم آنها گروه دیگرند/ با وجود صد تبر یک شاخ بی‌بر نشکنیم.

در زمان بافقی قاعدتا محیط زیست و دغدغه حفاظت از آن به معنای امروزی اصلا مطرح نبوده، با این حال این پیوند با طبیعت در کار شاعران به طوری جدی وجود داشته است؛ از زمان بافقی تا شعر نیما و بسیاری از شاعران معاصر دیگر. اما در عرصه موسیقی و ترانه کمترین توجه به این عرصه وجود داشته است. درواقع نقد من به اهالی موسیقی و ترانه سراها هم همین است؛ نه تنها هیچ دغدغه‌ای در این حوزه ندارند که حتی اوایل به ما می‌گفتند چرا خرس بلوچی؟ چرا حیوانات؟ این همه مسئله اجتماعی، بحران، جنگ، چرا شما به سراغ طبیعت و حیوانات رفته‌اید. البته خوشبختانه این روزها دیگر وضع فرق کرده و صحبت کردن در مورد مثلا یوز ایرانی به یک ژست باب روز تبدیل شده است.

 در مورد آهنگ "شلیک کن!" نظرتان را نگفتید.

ببینید اساسا هیچ وقت یک هنرمند نباید در مورد معنا و منظور کارش مستقیما توضیحی بدهد. خود اثر با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و مخاطب برداشت خودش را دارد. اما در جواب به سئوال شما، این ترانه بر مبنای کنش شلیک کردن نوشته است. این شلیک کردن معنای وسیعی دارد، معنایش محدود به شلیک با اسلحه نیست. درواقع این ترانه به شلیک کردن وجه نمادین می‌بخشد. همین هم نقطه اشتراک شلیک و کلیک است؛ مسئله نفس کنش‌های ماست که می‌توانند پیامدهای مختلفی داشته باشند. این ترانه می‌خواهد توجه ما را به هر کلیک یا هر کنش هرچند کوچکی که انجام می دهیم جلب کند. ما با هرکنش، کلیک یا شلیکی، چیزی را هدف می گیریم؛ خود ترانه هر چه که جلو می رود ابعاد مختلف این موضوع را بیشتر باز می کند. از شلیک به بز کوهی تا رفتارهای انسانی و عاطفی که می توانند مثل یک شلیک عمل کنند.

 در مورد آلبوم هم توضیح می‌دهید؟ چند آهنگ در این آلبوم گنجانده‌اید؟ دوگانه سوز از چه حرف می‌زند؟ عنوان کار آدم را یاد خودروهای دوگانه سوز که در سطح شهر تردد می کنند می‌اندازد.

کلمه دوگانه سوز خیلی قبل از به بازار آمدن خودروهای دوگانه سوز وجود داشته است. در مورد آلبوم هم معنای گسترده‌تر این واژه مدنظر ما بوده. البته زمانی که آلبوم منتشر شود و آهنگ ها را بشنوید، بهتر متوجه منظور من خواهید شد. البته ما انتخاب نام آلبوم را به رأی مخاطبانمان سپردیم. قبل از نظرسنجی نگران بودیم که آیا مخاطب با چنین نامی ارتباط برقرار می کند یا نه. و جالب اینکه مخاطبان معناهای متنوع و عمیقی از این کلمه برداشت کرده بودند؛ همان چیزهایی که ما در ذهن داشتیم.

در دوگانه سوز محیط زیست تعریف محدودی ندارد. محیط زیست همین محیطی است که ما در آن زندگی می کنیم، با تمام ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و انسانی اش. این حوزه ها را اصلا نمی شود از هم تفکیک کرد. محیط زیست شما وقتی آلوده است شما امنیت روانی و عاطفی هم ندارید. عوامل اقتصادی و سیاسی آلودگی و خرابی را تشدید می کنند. مناسبات اجتماعی و انسانی خودشان بخش عمده ای از شرایط زیستی ما را شکل داده اند. ما در دوگانه سوز و البته در کارهای دیگرمان چنین دیدی را داشته ایم. مثلا به این جمله فکر کنید: از خودی و بیگانه می سوزم، دوگانه سوزم
این آلبوم احتمالا 10 یا 11 آهنگ دارد. اغلب ترانه ها را خودم نوشته ام، به جز دو ترانه، که یکی شعر "هست شب" از نیماست .و دیگری ترانه ای از علی راهب به نام «روح جنگل».


 شما در سال 92 آهنگی را منتشر کردید با عنوان "آقای رییس جمهور بعدی؛ وقت تنگه، زود هم دیره، چیه دستور بعدی؟"، که به نوعی آوار مطالبات بود بر سر رییس جمهور احتمالی و اعتراض و نقد نسبت به شیوه‌های همیشگی رسیدگی‌شان به معضلات زیستی. با توجه به اینکه بعدها گروه خورشید سیاه از جانب رییس جمهور و سازمان حفاظت محیط زیست مورد تقدیر قرار گرفت، حالا تعامل و ارتباط شما با این تصمیم گیران این عرصه چطور است؟

ببینید پیگیری مطالبات کار هنرمند نیست. هنرمند بنا بر درک خودش نیاز زمانه اش را بیان می کند و حتی فریاد می زند؛ کار ما بلند کردن این صداست و ایجاد موجی از آگاهی. وسع مای هنرمند همین بیان و اعتراض و مطرح کردن آگاهی و درک خودمان است. باقی به عوامل سیاسی و مدیریتی مملکت برمی گردد.

 در مورد فعالان محیط زیست چطور؟ آنها هم از کار شما استقبال کردند.

کار ما بخشی از مجموعه فعالیت هایی است که کنشگران این عرصه هریک به شیوه خود انجام داده اند. مجموعه این حرکات باعث آگاهی بخشی موثری در سال های اخیر بوده است. تا چند سال پیش محیط زیست اساسا یک دغدغه عمومی نبود. چه در سطح جامعه چه در سطح مسئولان و مدیران دولتی. اما امروز این وضع تغییر کرده است. تأثیر ما در این عرصه را باید در کلیت این مجموعه دید. ما بخشی از یک جریان کلی تر هستیم، و بله کار ما نسبتی متقابل با کار فعالان مختلف این حوزه دارد.

اما همانطور که گفتم برای تبدیل شدن این آگاهی به تغییر و به یک معنا نجات محیط زیستی ما عوامل کلان تری در کارند که در اختیار ما نیست. متولیان امر، آنها که اختیار و قدرت و بودجه و برنامه را در اختیار دارند، آنها هستند که می توانند این آگاهی و اراده عموم را به تغییر واقعی تبدیل کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.