ریاست قربانخانی از ابتدا غیرقانونی بود/ آخوندی کوتاه نمی‌آید

ریاست قربانخانی از ابتدا غیرقانونی بود/ آخوندی کوتاه نمی‌آید
عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران گفت: بر اساس اعلام سازمان بازرسی کل کشور فرآیند انتخاب اقای قربانخانی بعنوان رییس سازمان نظام مهندسی تهران غیر قانونی بوده است.
سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۰۴
کد مطلب: ۱۰۰۹۰
Share
اسکان نيوز: عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ابتدا دی ماه سال گذشته، بخشنامه منع کسر ۵ درصد از حق نظارت مهندسان را به سازمان‌های نظام مهندسی استان‌های سراسر کشور ابلاغ و دستور اجرا آن را از ۱۰ بهمن ماه صادر کرد. در این میان، اگرچه وی خود در دولت دهم عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران بود، اما از سال‌ها پیش از آن، احساس وجود برخی کجروی‌ها در هیات‌ مدیره‌های تعدادی از سازمان‌های نظام مهندسی استانی، سبب شده بود تا همواره به دنبال اصلاح و جراحی این سازمان به خصوص در زمینه قوانین و آیین‌نامه‌ها باشد.

از همین رو در دولت یازدهم، وی لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی را به مجلس فرستاد و از سوی دیگر اصلاح آیین‌نامه اجرایی این قانون تحت عنوان آیین نامه اجرایی ساختمان را نیز در دستور کار معاونت مسکن و ساختمان این وزارت خانه قرار داد تا با گذشت بیش از سه سال از عمر دولت یازدهم، در آخرین سال وزارتش در دولت گذشته توانست نسخه نهایی آیین‌نامه کنترل ساختمان را که نزدیک به ۶ ماه پس از تدوین آن از سوی حقوق دانان، مورد نظرخواهی و مشورت عمومی مهندسان و کسب آرا و نظرات آن‌ها بود، به هیات دولت ببرد و در کمیسیون زیربنایی هیات دولت به تصویب رساند و اکنون منتظر تصویب آن در صحن هیات دولت است.

وزیر راه و شهرسازی به موازات اقدامات حقوقی و قانونی، اصلاح برخی اتفاقات درونی این سازمان را که پس از گذشت سال‌ها به یک عرف پذیرفته شده در نظام مهندسی تبدیل شده بود، در پیش گرفت. موضوع تضاد منافع و نیز کسر ۵ درصد از حق الزحمه مهندسان، دو موضوعی بود که اجرا آن‌ها سبب از هم پاشیده شدن شاکله مالی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها می‌شد و آخوندی با ابلاغ دو دستورالعمل در این زمینه، بستر لازم برای اعتراض هیات مدیره نظام مهندسی‌ها را فراهم کرد. بخشنامه‌هایی که تا حدودی رضایت مهندسان عضو این سازمان‌ها را در پی داشت.

درآمد ۱۵۰۰ میلیارد تومانی

حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در دی ماه سال گذشته و پیش از اجرایی شدن این دستورالعمل، گفته بود: نظام مهندسی‌ها توانسته‌اند از محل کسر ۵ درصد از حق‌الزحمه مهندسان ناظر، به گردش مالی هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی دست یابند و اجرا این بخشنامه وزیر راه و شهرسازی، سبب می‌شود تا درآمدهای نظام مهندسی از جیب مهندسان متوقف شود.

مهندسانی که به آن‌ها اجحاف شده به وزارت راه شکایت کنند

۲۱ فروردین ماه امسال آخوندی در حاشیه مراسم سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا از روند اجرا این دستورالعمل رضایت دارید یا خیر؟ گفت: اجرا این دستورالعمل الزامی است و اگر همچنان ۵ درصد از دستمزد مهندسان ناظر، از سوی سازمان‌های نظام مهندسی کسر می‌شود، به وزارت راه و شهرسازی شکایت کنند.

بخشنامه آخوندی غیرقانونی است

این در حالی بود که کمی پیش از آن فرج‌الله رجبی، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ابلاغیه‌ای به سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها، از روسای این سازمان‌ها خواسته بود تا ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی را اجرا نکنند.

این اقدام شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی، با پشت گرمی به نامه رحمانی‌فضلی، وزیر کشور به استانداران معاونان عمرانی استانداری‌ها و شهرداران سراسر کشور مبنی بر غیرقانونی بودن بخشنامه وزیر راه و شهرسازی و ممنوعیت اجرا آن از سوی شهرداران بود؛ چراکه یکی از دو نامه جنجالی آخوندی، حذف نظام مهندسی از چرخه نظارت بر ساخت‌وسازها بود و وی با استدلال به تضاد منافع، اولا خواستار انتقال نظارت بر ساخت‌وسازها از نظام مهندسی به شهرداری‌ها بود و ثانیا، امکان انتخاب مهندس ناظر از سوی خود مالک و سازنده شده بود، نه نظام مهندسی (پروسه توزیع کار). اقدامی که هم اقتدار نظام مهندسی را زیر سئوال می‌برد و هم درآمدهای سرشار سازمان‌های استانی را نیز تحت الشعاع قرار داد.

قربانخانی اولین قربانی دعوای رجبی ـ آخوندی

اولین واکنش آخوندی به عدم اجرا این ابلاغیه در استان تهران، دستور تعلیق پروانه اشتغال به مهندسی حسن قربانخانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بود. درست دو روز پس از آن، آخوندی دستور خروج وی از هیات مدیره این سازمان را هم اعلام کرد و درنتیجه اولین عضو علی‌البدل (غفرانی) که سابقه ریاست بر این سازمان را نیز دارد، وارد هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران شد. اتفاقاتی که نشان می‌دهد آخوندی تحت هیچ شرایطی حتی به قیمت رودررو شدن با وزیر کشور از عزم خود برای اصلاح نظام مهندسی کوتاه نخواهد آمد.

در این میان حمزه شکیب، عضو هیات رییسه سازمان نظام مهندسی تهران در واکنش به خروج قربانخانی از هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، اظهار کرد: حسن قربانخانی قبل از تصمیم وزیر در خصوص تعلیق پروانه وی و حذفش از هیات مدیره این سازمان از سوی وزیر راه و شهرسازی هم نمی توانست ریاست سازمان را به عهده بگیرد.

وی ادامه داد: بر اساس نظام‌نامه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، فرآیند تشکیل جلسات به این شکل است که اگر جلسه هیات مدیره نظام مهندسی به هر دلیل، در مدت نیم ساعت از شروع جلسه به حد نصاب نرسد، جلسه لغو و مجددا ۴۸ ساعت بعد از آن، جلسه بعدی می‌تواند تشکیل شود.

وی افزود: در جلسه ۱۱ آذر ۹۶ در ساعت ۱۴:۴۵ که قرار بود رئیس و دیگر اعضا هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی تهران انتخاب شوند، در ساعت قانونی جلسه به حد نصاب نرسید، اما قربانخانی با توجه به لابی‌هایی که از پیش با تعدادی از اعضا هیات مدیره داشت، جلسه را یک ساعت بعد از زمان مقرر برگزار کرد و غیرقانونی کرسی ریاست را در اختیار گرفت.

به گفته شکیب، با توجه به این تخلف، ۶ نفر از اعضا هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی کشور شکایت کردند و یک جلسه هم برگزار شد که متاسفانه هنوز منتج به صدور رای نشده است. با این حال رئیس سازمان نظام مهندسی کشور این انتخاب را تأیید کرد و این پرونده همچنان در شورای انتظامی در حال بررسی است.

فرآیند انتخاب ریاست قربانخانی غیرقانونی بوده است

عضو سابق شورای شهر تهران تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور به این موضوع ورود و غیر قانونی بودن ریاست قربانخانی بر سازمان نظام مهندسی استان تهران را طی نامه‌ای به وزارت راه و شهرسازی صراحتا اعلام کرد. ضمن این‌که رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی نیز اعتقادی به ورود سازمان بازرسی به تخلفات این سازمان ندارد چراکه بر این باور است، نظام مهندسی یک تشکل حرفه‌ای، صنفی، غیر انتفاعی و غیر دولتی است و سازمان بازرسی کل کشور حق ورود به تشکل‌های حرفه‌ای را ندارد. به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی با نظر رئیس شورای مرکزی سازمان در خصوص عدم امکان قانونی ورود سازمان بازرسی به تخلفات نظام مهندسی مخالف است.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره اقدام آخوندی مبنی بر تعلیق پروانه نظام مهندسی قربانخانی نیز اظهار کرد: بر اساس بند ج ماده ۲۳ آیین نامه کنترل ساختمان، وزیر راه و شهرسازی می‌تواند هر عضو هیات مدیره ای که بخشنامه‌های صادره از سوی وزارت راه و شهرسازی را اجرایی نکند، پروانه آن عضو را تعلیق یا لغو کند؛  عباس آخوندی از این اختیار قانونی خود در زمینه تعلیق پروانه اشتغال به کار مهندسی حسن قربانخانی استفاده و آن را تعلیق کرده است.

از قربانخانی حمایت کنید

شکیب گفت: رجبی، رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی پس از اخراج قربانخانی از اعضا هیات مدیره استان تهران خواست تا از وی حمایت کنند.


وی درباره بازگشت سعید غفرانی، رئیس دوره ششم نظام مهندسی ساختمان استان تهران که در دوره هفتم، عضو علی‌البدل بود و با خروج حسن قربانخانی از هیات مدیره به عضو اصلی مبدل شد، اظهار کرد: قرار بود که برای انتخاب رئیس جدید سازمان دیروز جلسه‌ای تشکیل شود که به علت به حد نصاب نرسیدن، این جلسه تشکیل نشد.

این عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران یادآور شد: این اقدام در این راستا بود تا قربانخانی بتواند زمان بخرد و به دیوان عدالت اداری برای لغو دستور آخوندی مبنی بر اخراج وی از هیات مدیره شکایت کند.

وی گفت: قرار است انتخابات دوره هشتم نظام مهندسی ظرف چند ماه آینده باید برگزار شود که معمولا در این انتخابات‌ها عموم مهندسان صنعت ساختمان، مشارکت خوبی ندارند و کمتر از ۸ درصد اعضا پای صندوق های رأی حضور پیدا می کنند. اگر مهندسان می‌خواهند تخلفات عدیده گذشته حذف شود، می‌بایست مشارکت گسترده‌تری در انتخابات هیات مدیره‌های نظام مهندسی استان‌ها داشته باشند.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.