نماینده دوره اول و دوم مجلس در گفت‌وگو با اسکان نیوز:

نماینده مجلس چه نیازی به ریاست نظام مهندسی ساختمان کشور دارد؟/ وکیل واقعی مردم چنین مسئولیتی را نمی‌پذیرد

نماینده مجلس چه نیازی به ریاست نظام مهندسی ساختمان کشور دارد؟/ وکیل واقعی مردم چنین مسئولیتی را نمی‌پذیرد
بسیاری از متخصصان و کارشناسان حوزه مهندسی و دولتمردان در عرصه نمایندگان مجلس، حضور وکلا مردم در مجلس شورای اسلامی به صورت همزمان در سمت‌های دیگر اجرایی را غیرقانونی می‌دانند و بر این باور هستند که یک نماینده مجلس برای اجرا قانون نیازی به پذیرش ریاست یک سازمان و یا سمت دیگر به صورت همزمان را ندارد و علاوه بر آن این اقدام خلاق قانون است.
چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۰۸:۵۸
کد مطلب: ۱۰۱۹۲
Share
  • پذیرش دو سمت برای نماینده مجلس در حالت کلی خلاف قانون بوده و نمایندگان مجلس نمی‌توانند حتی عضویت سازمان نظام مهندسی ساختمان را داشته باشند.
  • سازمان نظام مهندسی ساختمان تصمیمات اجرایی هم اخذ می‌کند و به همین دلیل نمایندگان مجلس نمی‌توانند در چنین جایگاهی قرار بگیرند.
  • نمایندگان اگر واقعا بخواهند اجرا قانون را پیگیری کنند و نسبت به آن حساسیت داشته باشند جایگاه نمایندگی برای این منظور کفایت می‌کند.
سیداحمد کاشانی، نماینده دوره اول و دوم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با اسکان نيوز در خصوص حضور نماینده مجلس به عنوان رئیس در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، گفت: پذیرش دوسمت برای نماینده مجلس در حالت کلی خلاف قانون بوده و نمایندگان مجلس نمی‌توانند حتی عضویت سازمان نظام مهندسی ساختمان را داشته باشند، چه رسد به این‌که در جایگاه رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور قرار بگیرند.

کاشانی با تاکید بر این‌که نمایندگان مجلس برای انجام وظایف قانونی‌شان نیازی ندارند که در جایگاه‌های اینچنینی قرار بگیرند، اظهار کرد: احتمال دارد که جایگاه‌های نظارتی بدون حق رای برای نمایندگاه وجود داشته باشد اما تا آن‌جایی که اطلاع دارم، سازمان نظام مهندسی ساختمان تصمیمات اجرایی هم اخذ می‌کند و به همین دلیل نمایندگان مجلس نمی‌توانند در چنین جایگاهی قرار بگیرند.

نماینده دوره اول و دوم مجلس شورای اسلامی بر این باور است که سازمان نظام مهندسی ساختمان یک نهاد مستقل است و نحوه برخورد این سازمان با ابلاغیه‌های وزارت راه و شهرسازی بستگی به مورد ابلاغیه دارد؛ ولی مساله اصلی بحث نشستن نماینده مجلس در جایگاه رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان است.

وی با طرح این سئوال که اساسا یک نماینده مجلس چه نیازی با ریاست نظام مهندسی ساختمان کشور و یا جایگاه‌های دیگر از این قبیل دارد، تاکید کرد: نمایندگان در همه امور کشور حق اظهارنظر و پرسش دارند و حتی طبق اصل 89 قانون اساسی در صورت وجود مساله مهم، حق استیضاح وزار را هم دارند. لذا نمایندگان  اگر واقعا بخواهند اجرا قانون را پیگیری کنند و نسبت به آن حساسیت داشته باشند جایگاه نمایندگی برای این منظور کفایت می‌کند.

آقایان نماینده اگر نگران اجرا قانون هستند مسائل مهم‌تر را پیگیری کنند

کاشانی ضمن اشاره به این‌که در حال حاضر حوزه راه و شهرسازی دارای مسائل بزرگ و مهمی است که نمایندگاه از کنار آن عبور می‌کنند، گفت:  وزارت راه و شهرسازی یک وزارتخانه غیرقانونی است چرا که وزارتخانه‌ای به نام راه و شهرسازی که قانون آن طبق ذیل اصل 133 به تصویب مجلس رسیده باشد وجود ندارد.

گفتنی است مسائل بسیار مهمی حول وزارت راه و شهرسازی وجود دارد و اگر این نمایند مجلس نگران قانون است باید این مسائل را پیگیری کند. فارغ از ماهیت استیضاح، استیضاح چندین باره وزیر راه و شهرسازی حکایت از وجود مسائل فراوان در این وزارتخانه دارد. چرا این مسائل پیگیری نمی‌شود؟

نماینده دوره اول و دوم مجلس شورای اسلامی با اعتقاد به این‌که بزرگی دو حوزه راه و شهرسازی اقتضا می‌کند که این وزارتخانه به وضع اولش برگردد، تصریح کرد: به عنوان نمونه در آلمان برای حمل‌ونقل یک وزارتخانه وجود دارد و حتی این حوزه با راه‌وترابری هم یکی نیست؛ اما در ایران  راه و ترابری به علاوه مسکن و شهرسازی بدون این‌که در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار بگیرد، یکی شده است؛ لذا آقایان نماینده مجلس  اگر نگران اجرا قانون هستند این مساله بسیار مهم و کلیدی را پیگیری کنند.

کاشانی ضمن انتقاد از این‌که اعضا کمیسیون عمران مجلس با تکیه بر کرسی شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور  چه کاری می ‌خواهند انجام بدهد؟ خاطرنشان کرد:  مگر افراد متخصص و با تجربه در کشور کم است که یک نماینده مجلس همزمان در مجلس و شورای مرکزی باشد؟ نماینده واقعی چنین مسئولیتی را نمی‌پذیرد و وظیفه نمایندگی خودش را مستقل و بدون وابستگی به دستگاه خاص و فارغ از وام‎داری کسی انجام می‌دهد.

به گزارش اسکان نيوز، حضور فرج‌اله رجبی نماینده مجلس شورای و عضو کمیسیون عمران در کرسی رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور انتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه مهندسی را در پی داشته و بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که این اقادم خلاف قانون است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.