عضو شورای شهر شیراز:

مدیریت شهری به خوانش جریان‌های انحصارطلب تن ندهند/ مردم به مدیران شهری اعتماد کرده‌اند

مدیریت شهری به خوانش جریان‌های انحصارطلب تن ندهند/ مردم به مدیران شهری اعتماد کرده‌اند
عضو شورای شهر شیراز بر این باور است که جریان تبانی ذی‌نفعان باعث انحراف مسیر مدیریت شهری شده و علاوه بر آن برخی از سازمان‌ها مرعوب فضای پوپولیستی شده‌اند و بیلبوردهای شهری را ریاکارانه پوشش داده‌اند؛ اما قرار نیست مدیریت شهری به خوانش جریان‌های انحصارطلب تن دهد، چرا که مردم به مدیران شهری اعتماد کرده‌اند.
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۲۲
کد مطلب: ۱۰۲۵۰
Share
به گزارش اسکان نيوز، مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز با انتقاد از این‌که دیگر فرصت  آزمون و خطا گذشته و زمان جمع‌بندی و تصمیم‌گیری رسیده است، گفت: سه حوزه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیازمند اخذ تصمیمات قاطع برای مرزبندی با جریان‌های نوکیسه‌ای که از بیت‌المال سیر شده‌اند، است.  نوکیسگی که نه جریان سیاسی می‌شناسد و نه جریان اعتقادی بلکه از طریق اتصال به مراجع قدرت یک شبه ثروت افسانه‌ای ایجاد می‌کند.

عضو شورای شهر شیراز با اشاره به مراجع قدرتی که در یک سیستم رانتی‌رابطه‌ای، باعث می‌شوند که افراد نه براساس تلاش خود که براساس نقطه اتصال به قدرت،  وارد دروازه‌های فساد شوند، اظهار کرد: آیا تکلیف مدیریت شهری در سه حوزه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در مقابل  سناریویی که آن را تبانی ذی‌نفعان علیه قانون می‌نامیم مشخص و روشن شده؟ ذی‌نفعانی که  با تبانی خود مسیر مدیریت شهری را منحرف می‌کنند.

حلقه‌های فساد و رانت در مدیریت شهری بازتولید می‌شوند

حاجتی با طرح این پرسش که تکلیف شورا با نهادهای قدرت و ثروت که از بیرون برای چرخه مدیریت شهری سناریو می‌نویسند، چیست؟ تاکید کرد: چگونه است که حلقه‌های فساد و رانت در شهرداری یا بازتولید می‌کند و یا شبیه دو امدادی تضمین فساد را به گروه بعدی می‌سپارد. به عنوان مثال در یکی از رانت‌خیزترین معاونت‌های شهرداری، یعنی معاونت معماری و شهرسازی از نزدیک به 3 میلیون مترمربع ساخت‌وساز در سال 96 حدود یک میلیون و 200 هزار مترمربع تنها به 7نفر برای بازبینی تعلق می‌گیرد و پس از 3 هفته این معاونت به رغم مکاتبه و تذکر به شهردار،  حاضر نیست لیست این افراد را ارائه دهد.


چطور امکان دارد که با کم‌وزیاد کردن واژه‌ها در مصوبات دوره‌های گذشته رانت‌های میلیاردی ایجاد کرده و همان حلقه‌ها در این دوره مدیریت شهری مجددا، در حال تکثیر خود هستند.

حاجتی ضمن انتقاد از این‌که در طی 15 سال گذشته گروه‌هایی به جان باغات شیراز افتاده‌اند و علی‌رغم گزارش مستند و مشخص بودن نقش افراد در این فساد هنوز هیچ برخوردی صورت نگرفته، گفت: مدیرانی که امضاشان پای این اسناد است، هنوز حضور دارند و در حقیقت تبانی ذی‌نفعان،  خودش را بازتولید می‌کند. علاوه بر آن با به ابتضال کشاندن واژه‌ای چون مجوز قانونی یکی از بزرگترین خیانت‌ها صورت گرفت است.

این مدیر شهری با بیان این‌که همگان به ضوابط میراثی در محدوده‌های تاریخی واقف هستند  اما برای هتلی همانند هتل آسمان برخلاف ضوابط شهرداری و میراثی مجوز صادر می‌شود، تصریح کرد: در زمان شکایت از این تخلفات به مجوزهای قانونی استناد می‌شود؛ و کسی نمی‌پرسد اگر مدیری  فساد کرده، دارایی‌های  این شهر را چوب هراج زده است و بر خلاف ضوابط مجوز صادر کرده، چه باید کرد؟

اعتماد فروپاشیده اجتماعی را بازیابید

آیا صدور یک مجوز برخلاف ضوابط شهری و میراثی چیزی غیراز تبانی ذی‌نفعانی از جنس کارفرمایان و مدیران فاسد است؟ موضوعاتی را چه کسی قرار است پیگیری کند؟

حاجاتی با تاکید بر این‌که استاندار پاسخ دهد که  نحوه ورود مدیران استانی به فساد در سطح حاکمیت مرکز استان  چگونه است؟ گفت: نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی به مردم گزارش دهند تاکنون چند مدیر را بازداشت کرده‌اند؟ مگر می‌شود این حجم از فساد شهرها را درنوردیده باشد و مردم صلاحیت شنیدن چنین گزارشاتی را نداشته باشند.

عضو شورای شهر شیراز در ادامه تاکید کرد: بنده به نمایندگی از مردم، به ویژه از استاندار شیراز و ریاست دادگستری درخواست دارم در این خصوص با مردم سخن بگویند و این اعتماد فروپاشیده اجتماعی را بازیابند.

حاجاتی همچنین خاطرنشان کرد: آیا امروز آن‌گونه که رای معنادار مردم به لیست امید شهر شیراز ایجاب می‌کرده، در مدیریت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر شیراز شاهد تغییر رویکرد اساسی هستیم؟ در حوزه فرهنگی که به طور قطع انتظارات از دوره پنجم به نسبت بیشتر از سایر حوزه‌ها است آیا می‌توان تغییر رویکرد را به صورت ملموس مشاهده کرد؟

حاجتی با گلایه از این‌که چرا برخی از سازمان‌ها  مرعوب فضای پوپولیستی شده‌اند و بیلبوردهای شهری را ریاکارانه پوشش داده‌اند، تاکید کرد:  قرار نیست مدیریت شهری  به خوانش جریان‌های انحصارطلب تن دهد، مردم به ما اعتماد کرده‌اند.  مگر دوستان برای به قهقرا بردن فرهنگ عمومی جامعه توسط سیاست‌های عامرانه دهه‌ها گذشته پاسخی دارند یا به کسی پاسخی می‌دهند که کسی  نگران پاسخ‌دهی به آنان باشد.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.