پیام‌های محیط زیستی بلای جان منظر منطقه گردشگری«کال سردر» شد

پیام‌های محیط زیستی بلای جان منظر منطقه گردشگری«کال سردر» شد
برخی از پیام‌های اخلاقی نوشته شده روی صخره‌های مسیر کال سردر در شهرستان طبس منظر این ژئوسایت و منطقه گردشگری را بهم ریخته است.
سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب: ۱۰۲۷۷
Share
اسکان نيوز: یکی از ژئوسایت‌های مشهور طبس کال سردر یا دره سردر نام دارد که به صورت همزمان هم منطقه نمونه گردشگری است و هم به دلی شکل زمین شناختی که دارد به عنوان ژئوسایت مشهور شده و هم اثر تاریخی و ثبت ملی شده بند شاه عباسی را دارد.


 
کال سردر در ۲۵ کیلومتری شرق طبس و در دل رشته کوه شتری قرار دارد. جاده دسترسی به این دره آسفالته و  از کنار دریاچه سد نهرین و  داخل روستای توریستی «خرو » که خود یک مجموعه دیدنی است ؛ می گذرد. برای گذر در میانه راه کال سردر خیلی از جاها باید از پهنای رودخانه گذشت و یا اینکه در مسیر آب حرکت کرد و از صخره هایی که در وسط راه است بالا رفت. در این مسیر چشمه های متعددی وجود دارد که آب آنها از شکاف و یا سوراخ هایی که در کوههای دو طرف رودخانه وجود دارد و به پایین می‌ریزد.


در برخی از این مسیرها آب چشمه بسیار داغ است تا حدی که اگر دما سنج گذاشته شود می توان دمای ۳۶ درجه را هم در آن احساس کرد در برخی قسمت ها نیز آب چشمه بسیار سرد و گواراست. مسیر این آب باعث شده تا در دل سنگ هم سبزه هایی رشد کرده و به زیبایی این مسیر اضافه کند. یکی از معروف ترین و پر آب ترین این چشمه ها چشمه مرتضی علی و چشمه جعفری است کنار چشمه مرتضی علی درست در جایی که گردشگران ابتدای مسیر کال سردر را طی می کنند، مردم برای تفریح کنار آب می‌نشینند.


از جاذبه‌های دیگر این منطقه گردشگری وجود خانه‌های گبری است. خانه‌هایی که روی صخره ها ایجاد شده از پایین دست می‌توان آن‌ها را دید که به شکل سوراخ‌هایی روی دیوار نمایان است.

در میانه راه روی صخره‌هایی که باید از آن‌ها گذر کرد، پیام‌های اخلاقی نوشته شده است به عنوان مثال برخی از این پیام‌ها گوشزد می‌کند که باید محیط زیست رعایت شود، درحالی که این نوشته روی صخره به تنهایی محیط این منطقه گردشگری را بهم ریخته است. در کنار آن گردشگران آسیب هایی را به این منطقه وارد کرده اند آسیبی مانند برپا کردن آتش در مسیر و به جا ماندن زغال آن و سیاهی که روی زمین مانده است.

این منطقه گردشگری قرار است پس از آن‌که به ژئوسایت تبدیل شد، حفاظت شود و برای آن ماموری گذاشته شود که دیگر گردشگری در آن منطقه سازماندهی شده باشد.


با این وجود هنوز طاق شاه عباسی که در انتها مسیر رودخانه واقع شده از آسیب گردشگران در امان است این بند در فهرست میراث ملی ثبت شده و عظمت آن گردشگران را به سمت خود می کشاند.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.