میراث طبیعی جنگل های هیرکانی ایران در راه ثبت جهانی

میراث طبیعی جنگل های هیرکانی ایران در راه ثبت جهانی
جنگل‌های هیرکانی واقع در شمال ایران به مساحت 2 میلیون و 125 هزار هکتار و با قدمت 40 میلیون سال نمادی از فسیل‌های زنده ای است که ثبت جهانی آن به حفظ و احیا این میراث طبیعی کمک موثری می‌کند.
چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۳۳
کد مطلب: ۱۰۲۸۸
Share
اسکان نيوز: از عرصه‌های جنگل‌های هیرکانی که در ساحل جنوبی خزر و به عبارتی در شمال ایران گسترده شده سهم استان مازندران 53 درصد، گیلان 26 درصد و گلستان 21 درصد است.

این جنگل‌ها از آستارا در گیلان تا گلیداغ در شرق گلستان به طول 800 کیلومتر و با عرض 20 تا 70 کیلومتر گسترده است و با توجه به ارزش طبیعی، قدمت و وسعت زیاد؛ ویژگی‌های ثبت به عنوان میراث طبیعی جهان را دارد.

گسترش عمومی جنگل‌های شمال از سطح دریا شروع و تا ارتفاع حداکثر دو هزار و 800متر ادامه دارد، جنگل‌های هیرکانی متراکم ترین ناحیه جنگلی کشور است.

گفته می‌شود برای ثبت جهانی این جنگل‌های منحصربه فرد، 13 نقطه با وسعت 150 هزار هکتار با توجه به تنوع حیات وحش، حفاظت و پوشش گیاهی، تنوع زیستی و ارتفاع مناسب انتخاب شده است.

این نقاط شامل پارک ملی گلستان، جنگل افرا افراتخته، جهان نما، بولای دودانگه و چهاردانگه، جنگل الیمستان هراز در آمل، جنگل واز با درختان سرخدار، حوزه کجور، چهارباغ چالوس، جنگل خشک داران، گچ رودخان، سیاه رودبار و منطقه حفاظت شده لیسار است.

در اهمیت این جنگل‌ها، پروفسور 'هانس کناپ ' جنگل شناس آلمانی، گفت: درختان پهن برگ جنگل‌های واقع در شمال ایران در جهان نمونه ندارد.

وی که به نمایندگی از بنیاد سوکو آلمان یکی از شرکای تدوین معرفی نامه ثبت جنگل‌های هیرکانی ایران در فهرست میراث طبیعی جهان است، افزود: در اولین سرکشی از جنگل‌های هیرکانی در 19 سال پیش به این نتیجه رسیدم که یکی از راه‌های حفظ این جنگل با ارزش جهان؛ ثبت آن در فهرست میراث طبیعی یونسکو است.

پروفسور کناپ اضافه کرد که تلاش‌ها برای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی شمال ایران از سال 1395 آغاز شده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیز گفت: پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به مراحل خوبی رسیده و این مهم با همراهی استان‌های گلستان، مازندران و گیلان در حال پیگیری است.

محمدحسن طالبیان اظهار امیدواری کرد که یک صدا و یک دل این اقدام مهم در آینده نزدیک به نتیجه برسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در این پیوند، گفت: در سال‌های اخیر با توجه به برنامه‌های احیا و توسعه؛ وسعت جنگل‌ها رو به افزایش بوده و مساحت جنگل‌های هیرکانی شمال ایران از 1.9 میلیون هکتار به 2.1 میلیون هکتار افزایش یافته است.

ابوطالب قزلسفلو اظهار کرد: سهم گلستان از جنگل‌های هیرکانی افزون بر 452 هزار هکئار بوده ودر مقایسه با مازندران و گیلان از سطح کمتری برخوردار است.

وی اضافه کرد: از این سطح قریب به 65.7 درصد جنگل‌های تجاری، 15.79 درصد جنگل های مخروبه و 18.44درصد جنگل‌های حفاظتی به ویژه در شرق گلستان است.

به گفته وی، جنگل‌های گلستان به طول 260 کیلومتر از گلوگاه در شرق مازندران آغاز و تا منطقه گلیداغ شهرستان مراوه تپه در منتهی‌الیه شرق گلستان ادامه دارد.

وی همچنین رویش سالانه جنگل‌های استان را حدود دو هزار متر مکعب در هکتار عنوان کرد و افزود: این رویش از غرب به شرق گلستان کاهش دارد.

قزلسفلو تنوع گیاهی در استان را مانند جنگل‌های دیگر مناطق شمال با 80 گونه درختی و 50 گونه درختچه‌ای بیان کرد و گفت: از ویژگی‌های جنگل‌های گلستان، آمیختگی تنوع گونه‌ها بوده و نیز وجود گونه‌های بومی سوزنی برگ شمال کشور و درختان سرخدار، زربین و سرونوش است.

به گفته وی، این درختان دارای رویشگاه غنی بوده و بیشترین و وسیع‌ترین رویشگاه سرخدار ایران در شمال کشور درعلی آباد از شهرستان‌های مرکزی گلستان قرار دارد.

وی بهترین و غنی‌ترین رویشگاه های 'بلوط بلندمازو' ایران و جهان را نیز در حوزه شهرستان گالیکش در شرق استان بیان کرد.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان به طرح‌های توسعه‌ای جنگل نیز اشاره کرد و افزود: از سال 1346 تاکنون حدود 75 هزار هکتار جنگل کاری در استان انجام شده است.

وی با بیان این‌که 197هزار هکتار از جنگل‌های استان دارای طرح مصوب جنگلداری تا سال 1396 بود، گفت: از سال جاری با تغییر نگرش سازمان جنگل‌ها به طرح‌های جنگلداری، اولویت بر حفاظت، احیا، توسعه و پرورش جنگل است.

به گفته وی، در این راستا منابع طبیعی وآبخیزداری گلستان نیازمند اعتبار سالانه افزون بر 250 میلیارد ریال برای امور حفاظتی تا احیا، توسعه و پرورش جنگل است.

وی همچنین وجود بیش از دو میلیون هکتار جنگل هیرکانی در ایران (حدود 20 هزار هکتار نیز در جمهوری آذربایجان است)، وجود بقایای جنگل‌های دوران سوم زمین شناسی، ثبت 6 نقطه این جنگل‌ها در فهرست آثار ملی و طبیعی ایران و از جمله شصت کلاته گرگان را از ویژگی‌های مطلوب و موثر برای ثبت در فهرست جهانی این میراث طبیعی بشر بیان کرد.

قزلسفلو افزود: زیست بوم 296 گونه پرنده، 98 گونه پستاندار، یافت 150 گیاه بومی درختی و بوته‌ای (شمشاد، انجیلی، لرگ و ولیک)، وجود جنگل‌های پهن برگ خزان کننده باستانی در شمال ایران با وجود از بین رفتن این جنگل‌ها در همه دنیا؛ از دیگر ویژگی‌های ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی ایران است.

هیرکان نام گرگان به زبان یونانی است، گفته می‌شود نام ورکان در کتیبه‌های به جا مانده از دوران هخامنشی نیز اشاره به جنگل‌های هیرکانی داشته و اثباتی بر قدمت آن است.

هم اینک هشتمین نشست هماهنگی ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، نماینده هیات مدیره بنیاد سوکو از کشور آلمان، مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری وحفاظت محیط زیست گلستان، کارشناسان کشوری منابع طبیعی و استان‌های گیلان و مازندران در گرگان در حال برگزاری است.

همچنین روز پنجشنبه هفته جاری شرکت کنندگان در این نشست از سایت‌های جنگلی استان گلستان شامل پارک ملی گلستان، جهان‌نما، جنگل ابر و افراتخته دیدن می‌کنند.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.