کارشناس دادگستری در گفت‌وگو با اسکان نیوز عنوان کرد:

حضور یک نماینده مجلس به عنوان رئیس شورای مرکزی خلاف قانون است/ سرپیچی فرج‌اله رجبی از اجرا قانون

حضور یک نماینده مجلس به عنوان رئیس شورای مرکزی خلاف قانون است/ سرپیچی فرج‌اله رجبی  از اجرا قانون
حضور یک نماینده مجلس در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور آن هم به عنوان رئیس سازمان تازگی نداشته و ریشه در گذشته دارد که علی‌رغم پیگیری برخی از کارشناسان حوزه مهندسی این مهم به نتیجه نرسیده و حاصل آن حضور فرج‌اله رجبی، نماینده مجلس در سازمان نظام مهندسی کشور است اما بسیاری از کارشناسان حوزه مهندسی معتقدند که سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه مستقل از یکدیگر هستند و هیچ فردی نمی‌تواند از یک طرف از وزیر یک حوزه حکم ریاست و تایید صلاحیت بگیرد و از طرف دیگر در مجلس، همان وزیر را تایید یا رد کند. در حقیقت این یک پارادوکس است که در قانون اساسی دیده شده؛ لذا هیچکدام از اعضا قوا سه‌گانه نمی‌توانند در قوه دیگر نقش داشته باشند.
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۰۴
کد مطلب: ۱۰۳۲۹
Share
  • کارشناسان حوزه مهندسی معتقدند که سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه مستقل از یکدیگر هستند و هیچ فردی نمی‌تواند از یک طرف از وزیر یک حوزه حکم ریاست و تایید صلاحیت بگیرد و از طرف دیگر در مجلس، همان وزیر را تایید یا رد کند.
  • جمله فرج‌اله رجبی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشو از اجرا این ابلاغیه‌های اخیر وزیر راه و شهرسازی سرباز زد.
  • تخلف رجبی به عدم اجرا ابلاغیه‌های وزیر راه و شهرسازی خلاصه نمی‌شود و بسیاری بر این باور هستند که حضور یک نماینده مجلس به عنوان رئیس شورای مرکزی خلاف قانون بوده و در نتیجه فرج‌اله رجبی دو خلاف روشن و شفاف انجام داده است.
  • یکی از اصول قانون خودکنترلی است و در نتیجه خود نماینده مجلس نباید یکی از این سمت‌ها را می پذیرفت.
به گزارش اسکان نيوز، طی ماه‌های اخیر عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ابلاغیه‌هایی را صادر کرد که این ابلاغیه‌ها برای برخی از افراد جامعه مهندسی خوش‌آیند نبوده و در نتیجه باعث اعتراض آن‌ها از جمله فرج‌اله رجبی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور شد که  از اجرا این ابلاغیه‌ها سرباز زد؛ اما به زعم بسیاری از کارشناسان حوزه مهندسی این اقدام رئیس نظام مهندسی کشور خلاف قانون بوده است. از سوی دیگر تخلف رجبی به عدم اجرا ابلاغیه‌های وزیر راه و شهرسازی خلاصه نمی‌شود و بسیاری بر این باور هستند که حضور یک نماینده مجلس به عنوان رئیس شورای مرکزی خلاف قانون بوده و در نتیجه فرج‌اله رجبی دو خلاف روشن و شفاف انجام داده است.

هیچ فردی نمی‌تواند همزمان در دو قوه مشغول فعالیت باشد

فرزان شیروان‌بیگی، عضو دوره پنجم هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران حضور یک نماینده مجلس به عنوان رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور را مغایر با اصول قانون اساسی دانست و گفت:  در زمان رئیس اسبق شورای مرکزی سازمان  نظام مهندسی ساختمان کشور هم، در این خصوص به کمیسیون اصل 90 و سازمان بازرسی کشور شکایت برده، چرا که یک تخلف قانونی صورت گرفته است.

شیروان‌بیگی در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن تاکید بر این‌که هیچ فردی نمی‌تواند همزمان در دو قوه مشغول فعالیت باشد، اظهار کرد: در زمان رئیس اسبق شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور،  بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل 90 شکایتی در خصوص حضور همزمان وی در مجلس و ریاست شورای مرکزی را پذیرفتند اما این شکایت به جایی ارجاع داده شد که نتیجه آن تاکنون مشخص نشده است. طی مراحل رسیدگی به شکایات به حدی طولانی بوده و دوندگی دارد که گاهی افراد از پیگیری شکایت خود پشیمان می‌شوند.

عضو دوره پنجم هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بر این باور است که  سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه مستقل از یکدیگر هستند و هیچ فردی نمی‌تواند از یک طرف از وزیر یک حوزه حکم  ریاست و تایید صلاحیت بگیرد و از طرف دیگر در مجلس همان، وزیر را تایید یا رد کند. در حقیقت این یک پارادوکس است که در قانون اساسی دیده شده؛ لذا هیچکدام از اعضا قوا سه‌گانه نمی‌توانند در قوه دیگر نقش داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی نباید حکم رئیس شورای مرکزی را تایید می‌کرد

شیروان‎‌بیگی با تاکید بر این‌که‌ دستگاه‌های نظارتی و مجلس شورای اسلامی باید به این مورد رسیدگی کند، تصریح کرد: وزیر راه وشهرسازی در زمان انتخاب رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی نباید حکم رئیس را تایید می‌کرد و از سوی دیگر نماینده مجلس هم نباید این ریاست را می‌پذیرفت به عبارتی تخلف دوگانه صورت گرفته و فرج‌اله رجبی یا هر فرد دیگری باید از یکی از این سمت‌ها استعفا می‌داده؛ چرا که عملا وی دوشغله بوده و این نیز طبق نص قانون تخلف تلقی می‌شود. لذا دستگاه نظارتی این دوشخصیت و به خصوص رئیس سازمان  به نوعی در تداوم این موضوع نقش داشته‌اند.

خود کنترلی از اصول قانون

این کارشناس دادگستری ضمن بیان این‌که یکی از اصول قانون خودکنترلی است و در نتیجه خود نماینده مجلس نباید یکی از این سمت‌ها را می‌پذیرفت، گفت: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در حال حاضر دوشغله بوده و این در حالیست که در مجلس قانونی مبنی بر منع دو‌شغله‌ها وجود دارد. رئیس شورای مرکزی و نماینده مجلس هر دو شغل تمام وقت است.

 شیروا‌ن‌بیگی در پاسخ به این سئوال که نماینده و بخصوص عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی باید در جهت اجرا قانون و توسعه حوزه عمرانی فعالیت کند، تاکید کرد: هر مجموعه‌ای باید دستور مافوق خود چه اشتباه و چه درست را اجرا کند و تنها می‌تواند موارد اشتباه را تذکر دهد؛ در خصوص ابلاغیه‌های وزیر راه و شهرسازی هم،  تذکرات لازم توسط وزیر کشور داده شده اما وزیر راه و شهرسازی تبعات آن را پذیرفته و مسئولیت تام را به عهده گرفته است.

شیروان‌بیگی دیوان عدالت اداری را مرجع شکایت سازمان‌ها از مافوق خود دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه علی‌رغم این‌که برخی مسئولان در دستگاه‌های قانونگذار هستند، از موقیعت خودشان استفاده کرده و قانون را دور می‌زنند اما قانون باید اجرا و برقرار باشد. این رفتارها دور از شان مسئولان است. 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.