مدیرکل میراث فرهنگی گیلان عنوان کرد:

بازگشت جام «مارلیک» به سرزمین مادری

بازگشت جام «مارلیک» به سرزمین مادری
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت : جام مارلیک پس از 5 دهه به موطن خود باز گشت.
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۶
کد مطلب: ۱۰۵۰۸
Share
اسکان نيوز: رضا علیزاده، مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در مراسم رونمایی از جام مارلیک در موزه رشت که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، گفت: مجموعه آثار باستان‌شناسی تپه مارلیک که طی سال‌های 1339 تا 1341 توسط دکتر نگهبان کشف شده بود پس از 57 سال به گیلان آورده  و در موزه مردم‌شناسی شهر رشت به نمایش گذاشته شده است.

وی ادامه داد: جام مارلیک یکی از مهم‌ترین و اشیا تاریخی بین‌المللی کشف شده در تپه‌های شهرستان رودبار است که بسیار ارزشمند بوده و  مربوط  به عصر آهن، 3 هزار و 250 سال قبل سده‌های 6 و 7 قبل میلاد تاریخ گذرای شده است و این جام به همراه سایر اشیا کشف شده پرده از رازهای ناگفته فراوانی از هزاره اول و عصر آهن برای جهانیان برداشته است.

علیزاده اظهار کرد: جام مارلیک به همراه 59 قلم از اشیا سیمین و زرین دیگر که همگی در تپه‌های مارلیک کشف شده‌اند برای نخستین بار  تا 13 خرداد در موزه مردم‌شناسی رشت واقع در خیابان بیستون در معرض دیدن عموم قرار داده خواهد شد.

وی هم‌چنین با اشاره به این‌که این جام دارای ارزش تاریخی بین‌المللی است، افزود: این جام در کشورهای مختلف دنیا تاکنون به عرصه نمایش در آمده است و نشان افتخاری برای گیلانیان و مردم ایران محسوب می‌شود.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.