شهریاری در خصوص عضویت همزمان نماینده مجلس و رئیس نظام مهندسی کشور:

باید وزیر راه و شهرسازی ملاحظات قانونی را در نظر بگیرد

باید وزیر راه و شهرسازی ملاحظات قانونی را در نظر بگیرد
در حالی که بسیاری از کارشناسان حوزه مهندسی و برخی از نمایندگان مجلس بر این باورند که حضور همزمان یک نماینده به عنوان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور منع قانونی دارد و عملا تخلف صورت گرفته است اما سیدکمال شهریاری، عضو کمیسیون عمران مجلس معتقد است که منع قانونی برای این مهم وجود نداشته اما د ر عین حال وزیر راه و شهرسازی به عنوان مرجعی که منتخب ریاست شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور را به رئیس جمهور معرفی می‌کند باید این ملاحظات را در نظر می‌گرفت.
شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۱۶
کد مطلب: ۱۰۵۴۰
Share
به گزارش اسکان نيوز، سیدکمال شهریاری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر این باور است که برای حضور یک نماینده مجلس به عنوان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان، شرکت در انتخابات هیات مدیره شورای مرکزی نظام مهندسی کشور و در نهایت پذیرش سمت ریاست شورای مرکزی به لحاظ قانونی منعی وجود ندارد.

 شهریاری با تاکید بر این‌که گرچه هر دو وظیفه سنگین بوده و به اصطلاح امکان اجماع این دو شاید وجود نداشته باشد، گفت: مسئولیت یک نماینده مجلس بسیار سنگین بوده و از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که در بحث اجرا و انجام وظایف نظام مهندسی ساختمان مشکلی بوجود بیاید؛ در نتیجه وزیر راه و شهرسازی به عنوان مرجعی که موظف بوده کاندیدای ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور را به رئیس جمهور معرفی می‌کند، باید این ملاحظات را در نظر بگیرد. بنابراین غفلتی از طرف وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است.

این نماینده مجلس با اشاره به این‌که عضویت در سازمان نظام مهندسی شغل محسوب نمی‌شود، تصریح کرد: حضور یک نماینده یا عضو در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان افتخاری بوده و شغل محسوب نمی‌شود. قاعدتا اعضا بابت حضور در سازمان نباید دریافتی داشته باشند و طبق قانون حقوق و مستمری برای این‌ها پیش‌بینی نشده است.

شهریاری در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که حضور در در قوه قانونی نبوده است، اظهار کرد: نظام مهندسی ساختمان یک سازمان مردم نهاد بوده و به هیچ یک از قوا وابستگی ندارد.

عضو کمیسیون عمران در پاسخ به سئوال دیگر اسکان نيوز در خصوص قانون دوشغله‌ها و این‌که عضویت در شورای شهر هم شغل محسوب نمی‌شود اما طبق ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی در انتخاب این دوره سازمان نظام مهندسی ساختمان افرادی که عضو شورای شهر بودند از حضور در انتخابات هیات مدیره سازمان کناره‌گیری کردند، گفت: اطلاع دقیقی از قانون شوراها نداشته اما سازمان نظام مهندسی با شورای شهر متفاوت بوده و به لحاظ حوزه مسئولیت شوراها از سازمان نظام مهندسی وسیع‌تر و گسترده‌تر است. در حقیقت شورای برای شهرداری حکم پارلمان شهری را داشته و حق تصویب قانون، عوارض و... را دارد؛ حتی می‌تواند به مجلس طرح بدهد.

شهریاری همچنین در خصوص عدم اجرا ابلاغیه‌های وزیر راه و شهرسازی توسط فرج‌اله رجبی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، خاطرنشان کرد: اگر دستورات و ابلاغیه‌های وزیر راه و شهرسازی در چارچوب قانون باشد، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور موظف به اجرا آن است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.