آغاز برنامه گمانه‌زنی در محوطه باستانی کله‌کوب آیسک

آغاز برنامه گمانه‌زنی در محوطه باستانی کله‌کوب آیسک
مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از آغاز برنامه گمانه‌زنی به منظور لایه‌نگاری در محوطه باستانی کله‌کوب آیسک به سرپرستی محمدحسین عزیزیخرانقی خبر داد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۲
کد مطلب: ۱۰۸۵۶
Share
اسکان نيوز: سیداحمد برآبادی، مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی امروز شنبه 5 خرداد با اعلام این خبر گفت: این برنامه تا پایان این ماه ادامه دارد و هدف از انجام آن بررسی و تفسیر چگونگی شکل گیری، ترکیب و توالی نهشته های باستانی این محوطه است.

او افزود: محوطه کله‌کوب در سال 1386 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و برای جلوگیری از تخریب آن در سال 1387 تعیین حریم شده است. بر اساس مطالعات و پژوهش‌های باستان شناختی که تاکنون در خصوص این محوطه صورت گرفته قدمت آن مربوط به اواخر دوران نوسنگی تا عصر مفرغ است و یکی از آثار مهم مربوط به دوران پیش از تاریخ در خراسان جنوبی است.
برآبادی گفت: محوطه کله کوب تا قبل از ثبت در فهرست آثار ملی به دلیل فعالیت‌های کشاورزی، آسیب زیادی دیده و بخشی از آن تخریب شده است و همین امر انجام کاوش‌های باستان شناختی و انتشار نتایج این کاوش‎ها را ضروری می‌کند، با این وجود به دلیل عدم تخصیص بودجه و اعتبار، انجام این کاوش‌ها تاکنون به تأخیر افتاده است و امید است با اجرا برنامه لایه‌نگاری این محوطه و اطلاع دقیق‌تر از دوره‌های فرهنگی آن، بتوان در سال‌های آینده برای انجام کاوش‌های باستان شناسی آن برنامه‌ریزی کرد.

او اضافه کرد: هیات باستان شناسی لایه‌نگاری محوطه کله کوب را فردی به نام  ماساشی آبه، باستان شناس ژاپنی همراهی می‌کند و قرار است بخشی از مطالعات آزمایشگاهی این محوطه در کشور ژاپن انجام شود و نتایج حاصل از این کاوش‌ها در سطح بین‌المللی انتشار خواهد یافت. نظر به ای‌که تاکنون در سایر تپه‌ها و محوطه‌های پیش از تاریخ استان کاوش باستان شناسی صورت نپذیرفته، کاوش محوطه کله کوب و انتشار نتایج حاصل از آن آغاز خوبی در این زمینه  است و تداوم این کاوش‌ها، به ترسیم چهره منطقه در دوران پیش از تاریخ کمک شایانی کرده و در کانون توجه باستان شناسان پیش از تاریخ  قرار خواهد گرفت.
مرجع: میراث فرهنگی خراسان جنوبی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.