کلیسایی که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد

کلیسایی که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از آغاز سومین فصل مرمت و ساماندهی بنا تاریخی کلیسا هفتوان شهرستان سلماس خبر داد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۹
کد مطلب: ۱۰۸۵۷
Share
اسکان نيوز: جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار کرد: بر اساس سرفصل‌های مرمتی که در شورا فنی این اداره کل مطرح و به تصویب رسید، عملیات مرمتی از جمله کف‌سازی، محوطه‌سازی و اندودبرداری، اصلاح دیوار چین‌های پیرامون بنا، اقدامات حفاظتی جداره باقی مانده آمفی تئاتر، مرمت نقاشی‌های دیوار داخلی و سایر اقدامات حفاظتی از جمله اقدامات مدنظر در خصوص این کلیساست.

وی تصریح کرد: اعتبار در نظر گرفته برای این فصل از مرمت این بنای تاریخی، حدود یک میلیارد ریال است و طبق پیش‌بینی‌ها، اجرا این فصل از مرمت در پایان تیرماه به پایان می‌رسد.

وی درخصوص کلیسا هفتوان شهرستان سلماس افزود: این کلیسا در سال 1380 در فهرست آثار تاریخی- ملی کشور به شماره 4842 به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی ادامه داد: کلیسا هفتوان در روستا هفتوان در 3 کیلومتری جنوب شهر سلماس واقع شده است. این کلیسا از یادگارهای دوران صفویه است و به امر شاه عباس صفوی احداث شده است. کلیسا هفتوان کاملا از سنگ‌های سیاه آذرین تراش‌دار و با دقت خاصی کار شده است. گنبد مرکزی آن به صورت هرم دوازده تَرک بوده و بنا بر روی چهار ستون سنگی قرار گرفته است.

جباری تصریح کرد: در قسمت ورودی کلیسا چندین کتیبه به خط ارمنی و نقوش مذهبی دیده می‌شود که نشان‌دهنده ساخت اولیه بنا در قرن 13 و 14 میلادی است. این بنا در اثر زلزله سال 1930 میلادی خسارت سنگینی دید و پس از آن بازسازی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی  و گردشگری آذربایجان غربی اظهار کرد: در جبهۀ ورودی بنا چندین کتیبه به خط ارمنی در دیوار کار گذاشته شده که تاریخ بنای اولیه آن را به قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی می‌رساند اما کلیسا در دوران صفوی بازسازی شده است.

وی ادامه داد: بنا دارای محور اصلی شرقی ـ غربی است و انتظام اجزا و عناصر آن بر اساس این محور شکل گرفته و نقشه نسبت به محراب حالت تقارن دارد. قرارگیری محراب در منتهاالیه شرقی بدنه کلیساها اصلی است که بسیاری از کلیساهای جهان از آن تبعیت می‌کنند، ورودی بنا در ضلع غربی پلان واقع شده که شامل دو طاقنمای تو در تو است. در داخل طاقنماها، در ورودی به عرض 1 و ارتفاع 1.7  متر واقع شده که از طریق آن وارد تالار اصلی کلیسا می‌شویم.

جباری گفت: در سال‌های اخیر در مجاورت این محل بشقاب‌های چینی و ظروف فلزی با آرم تزار به‌دست آمده است.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.