مرمت سردر ورودی امامزاده آمنه خاتون قزوین

مرمت سردر  ورودی امامزاده آمنه خاتون قزوین
در راستا حفاظت و نگهداری از اماکن ارزشمند تاریخی– مذهبی، ساماندهی و مرمت سردر ورودی امامزاده آمنه خاتون با همکاری و مشارکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره کل اوقاف استان قزوین آغاز شد.
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب: ۱۱۰۲۶
Share
اسکان نيوز: محمدعلی حضرتی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: بقعه آمنه خاتون یا امینه خاتون از زیارتگاه‌های قدیمی شهر قزوین و بنا تاریخی مربوط به دوره صفوی است که از دیرباز محل زیارت و عبادت و برگزاری بسیاری از مراسم آئینی و مرکز تجمع مناسبت‌های مختلف مذهبی در قزوین بوده و به دلیل قدمت تاریخی این بنا و جایگاهی که نزد مردم دارد و حجم زائران و گردشگران داخلی و خارجی که در طول سال به این امامزاده مراجعه می‌کنند حفاظت و نگهداری آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

حضرتی در خصوص روند مرمت سر در ورودی امامزاده آمنه خاتون، اظهار کرد: ساماندهی و مرمت ورودی این بنا تاریخی مذهبی از اواسط اردیبهشت ماه سال جاری تحت نظارت فنی و کارشناسی این اداره کل و همکاری اداره کل اوقاف آغاز شد و اقدامات مرمتی شامل خاکبرداری جهت آسیب شناسی، کف‌سازی، مرمت سر در ورودی امامزاده، نوسازی و مرمت ستون‌های آجری ورودی، بندکشی و ساماندهی تاسیسات مکانیکی تحت نظارت مهندس برجعلی زاده در حال انجام است.

شایان ذکر است، بنا امامزاده آمنه خاتون یا امینه خاتون واقع در خیابان ملک آباد از بقعه‌‌هاى قدیمى شهر قزوین است که در تاریخ 24/9/1375 با شماره 1789به ثبت رسیده است. این بنا تا چند دهه پیش در محوطه گورستان محله پنبه ریسه قرار داشت و باکشیدن دیوار برگِرد آن، بقعه داراى صحن بزرگى مى‏‌گردد که چند قبر قدیمى هنوز در آن برجا مانده است.

امامزاده آمنه خاتون از آثار ارزشمند دوره صفوی است که بر روی شالوده ایلخانی ساخته شده است. پلان هشت ضلعی در داخل که بیرون به طرح مدور تبدیل شده و با رسمی‌بندی، کاشی‌کاری، مقرنس سفالی و شباک گچی مزین گشته است.
 
مرجع: میراث فرهنگی قزوین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.