توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی زیربنای توسعه گردشگری روستایی و عشایری

توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی زیربنای توسعه گردشگری روستایی و عشایری
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی را یکی از زیرساخت‌های اساسی توسعه گردشگری روستایی و عشایری عنوان کرد.
يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب: ۱۱۰۷۱
Share
اسکان نيوز: مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: فعالیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی و اقامت گزینی گردشگران در این مکان‌ها، سبب آشنایی بیشتر و عمیق‌تر گردشگران با فرهنگ اصیل روستایی خواهد بود، لذا توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی و فراهم‌سازی موقعیتی مناسب برای فعالیت روستاییان در این حوزه، بسیار مهم و ضروری است.

آبدار با تاکید به این‌که توجه به ظرفیت‌های موجود در مناطق روستایی و توسعه بوم‌گردی یکی از اهداف اصلی اداره کل میراث فرهنگی استان است، ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی استان در تلاش است با تدوین برنامه‌ای مدون در سه حوزه اقامتگاه‌های بوم گردی روستایی، عشایری و طبیعی، گام‌های موثری را در راستا تقویت ظرفیت‌های این حوزه بردارد.

وی با بیان این‌که در حوزه‌های سه گانه اقامتگاه‌های بوم‌گردی با دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط هماهنگی‌های لازم انجام گرفته است، ادامه داد: در راستا توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستایی، عشایری و طبیعی، با فرمانداری‌ها و ادارات کل منابع طبیعی، امور عشایر، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و بنیاد مسکن تعاملات تکمیلی در راستا تسریع فرایند اداری صورت گرفته است تا استان در این حوزه به جایگاه شایسته خود دست یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به صدور 63 مجوز اقامتگاه بوم‌گردی روستایی در سطح استان، اظهار کرد: با توجه به عدم وجود اقامتگاه‌های بوم‌گردی در استان از اواخر سال گذشته با اهتمام اداره کل میراث فرهنگی استان و حمایت دستگاه‌های ذی‌ربط، مجوز 62 اقامتگاه بوم‌گردی روستایی و 1 اقامتگاه عشایری صادر شده و همگی به بهره‌برداری رسیده‌اند.

وی تاکید کرد: با توجه به لزوم تدوین یک برنامه شامل ابعاد دقیق، علمی و فنی بوم‌گردی در استان، پروژه مطالعاتی ظرفیت‌های بوم‌گردی استانی زیرنظر اداره کل توسط گروه مشاوره تخصصی در حال اجراست که خروجی آن برنامه راهبردی بوم‌گردی استان خواهد بود.

آبدار در پایان با اشاره به این‌که توسعه کمی اقامتگاه‌های بوم‌گردی بایست مبتنی بر صیانت از ظرفیت‌های فرهنگی و معنوی روستاها و عشایر باشد، گفت: توسعه این اقامتگاه‌ها هرچند در ایجاد اشتغال برای ساکنان روستا نقش مستقیم دارد اما حضور گردشگر نیز نباید به جامعه میزبان آسیب بزند و مطالعات یاد شده در این راستا صورت می‌گیرد که توسعه بوم‌گردی مبتنی بر مولفه‌های توسعه پایدار صورت پذیرد.
مرجع: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.