"ولشت" زیر تیغ معادن شن و ماسه

"ولشت" زیر تیغ معادن شن و ماسه
افزایش معادن شن و ماسه در اطراف یک دریاچه رانشی مانند دریاچه "ولشت"، خسارات جبران ناپذيري را به محيط زيست و اكوسيستم آن وارد می‌کند.
يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۷
کد مطلب: ۱۱۰۹۳
Share
اسکان نيوز: دریاچه «ولشت» که یکی از مقاصد مهم گردشگری طبیعت برای گردشگران داخلی و خارجی است این روزها حال و روز خوشی ندارد و خطر شکافتن و رانش دیواره کوهی در قسمت جلویی این دریاچه به لحاظ فعالیت دو کارگاه معدن شن و ماسه و برداشت از کوه‌های پایین دست در امتداد تاج این دریاچه را تهدید می‌کند و می‌تواند شبه سونامی فاجعه‌باری را برای چالوس و نوشهر رقم بزند.

برداشت شركت‌های شن و ماسه "ولشت" را تهديد می‌كند

سعدی فاخری یکی از فعالان زیست محیطی با بيان اين كه يكd از كارخانه‌های شن و ماسه در 150 متری دره چالوس و پل ذغال قرار دارد اظهار كرد: پساب اين كارگاه شن و ماسه علاوه بر آلودگی كه براي رودخانه ايجاد می‌كند، دقيقا در هزار متری "ولشت" قرار دارد.

وی با اشاره به اين كه ارتعاشات و انفجارات شبانه‌روزی و برداشت خاک در اين كارگاه باعث رانش درياچه می‌شود خاطرنشان کرد: "ولشت" بر اثر يک رانش بسيار بزرگ به وجود آمده و برداشت از خاک‌های اين منطقه تا دو كيلومتر اطراف درياچه ممنوع است.

این فعال زیست محیطی با بیان  این‌که  برای جلوگیری مرگ حتمی دریاچه ولشت باید در اطراف آن پوشش گیاهی ایجاد شود، تصريح كرد: دو كارگاه شن و ماسه اطراف درياچه كه در پايين دست، حدود 15 سال فعاليت می‌كنند و متاسفانه يک كارگاه ديگر در قالب شهرک شن و ماسه قرار است به زودی در همین حوالی احداث شود.

فاخری گفت: متاسفانه 54 هكتار از اراضی  اطراف "ولشت" برای احداث این شهرک در نظر گرفته شده كه اين موضوع خطر رانش را چند برابر می‌كند.

وی با بيان اين‌كه ريزگردهای توليدشده، خسارات جبران‌ناپذيری را به همراه داشته و شعار "مرزن آباد شهر اكسيژن" با اين تفاسیر ديگر معنايی  نخواهد داشت، یاداور شد: افزایش معادن شن و ماسه در اطراف یک دریاچه رانشی، خسارات جبران ناپذيری را به محيط زيست و اكوسيستم وارد می‌كند.

فاخری نامشخص بودن ميزان مجوز منابع طبيعی  براي برداشت اين دو شركت شن و ماسه از مهم‌ترين دغدغه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه معادن شن و ماسه در اطراف "ولشت" با مسئولان مکاتبات بسیاری از سوی انجمن‌های زیست محیطی انجام گرفت اما با وجود وعده‌های بسیار، هنوز هیچ اقدامی برای نجات "ولشت" از این چالش مرگ بار صورت نگرفته است.

ریزگردها بلای جان ساکنان اطراف دریاچه ولشت

فرج‌الله طاهرنژاد، عضو انجمن حامیان زیست محیطی  با اشاره به این که دو کارگاه شن و ماسه در منطقه پل ذغال چالوس كه از سالیان گذشته  فعال  و همچنان مشغول به  برداشت شن و ماسه  اطراف دریاچه  ولشت هستند،  اظهار کرد:  برداشت‌های بی‌رویه شن و ماسه، سبب مشکلات زیست‌محیطی و مخاطرات زيادي از جمله ريزگردها شده‌اند.

وی افزود:وجود گرد و غبار و ریزگرد معادن تمامی محصولات و باغات اطراف را هم تحت تاثیر قرار داده است.

اين حامی فعال زیست محیطی با بيان اين كه زندگی گونه‌های جانوری و آبزیان در اين منطقه در معرض خطر جدی است،  خاطرنشان کرد: اکنون فعالیت‌ کارگاه‌های شن و ماسه و انفجارهای آن علاوه بر آلودگی‌های زیست‌محیطی، گونه‌های جانوری و آبزیان را به نابودی کشانده است.

رانشی بودن خاک‌های اطراف دریاچه

طاهرنژاد تاکید کرد: مهم‌ترین خطری که " ولشت" را تهدید می‌کند، بروز رانش‌هایی است که در جلوی دریاچه منتهی به پل ذغال ایجاد شده است.

 وی افزود: عمق رانش از نقطه صفر جاده تهران در پایین دست تا تاج این دریاچه 800 متر بوده، در حالی که عمق دریاچه 35 متر است.

 این فعال زیست محیطی با اشاره به این که حفظ و نگهداری "ولشت" در دستان لایه‌های ضعیف و ظریف آهکی خاک اطراف آن است، تصریح کرد:  متاسفانه این لایه‌ها نیز بر اثر ارتعاشات ناشی از انفجارها و برداشت‌های بی‌رویه کارگاه شن و ماسه در پایین دست دریاچه و در کنار آن وقوع سیلاب‌های فصلی، با تهدید جدی روبه‌رو شده‌اند.

طاهرنژاد افزود:  اگر وضع به همین روال ادامه یابد این خطر جدی وجود دارد تا شکاف‌های مویی خاک اطراف دریاچه، تبدیل به شکاف‌های بزرگ‌تر شود.

اولويت اول سلامت محيط زيست و مردم است

محمد ناصر، فرماندار چالوس با تاكيد بر پيگيری جدی وضعيت شركت‌های شن و ماسه پل ذغال، اظهار كرد: اين كه منطقه نوشهر و چالوس به توليد مصالح نيازمند است شكي در آن وجود ندارد اما نبايد به محيط زيست و سلامت مردم آسيب وارد كند.

وي با اشاره به اين‌كه تجربه تلخی از وجود آلودگی شركت‌های شن و ماسه مرزن آباد و دشت كجور به داخل رودخانه چالوس وجود دارد، افزود: هر شركت شن و ماسه‌ای كه به سلامت محيط زيست و مردم آسيب وارد كند يا بايد عملکرد آن اصلاح شود و يا به حالت تعطيل درآيد.

نگرانی‌ها بابت درياچه ولشت بايد رفع شود

فرماندار چالوس با بیان این که دریاچه ولشت جز مناطق مهم گرشگری بوده  و باید نگرانی‌ها درباره این دریاچه برطرف شود، تأکید کرد: کارشناسان باید در زمینه رانشی بودن و خطرات احتمالی دریاچه ولشت تحقیقات کاملی انجام داده و برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار راه حل ارائه کنند.

زندی با اشاره به این که  فعالیت معادن شن و ماسه نباید به محیط‌زیست منطقه آسیبی وارد کند، خاطرنشان کرد: شبکه بهداشت و درمان چالوس نیز باید در بحث آلایندگی معادن منطقه ورود پیدا کرده و نظرات کارشناسی خود را اعلام کند، اگر خطری از سوی معادن شن و ماسه سلامتی مردم را تهدید کند؛همه معادن شن و ماسه منطقه را تعطیل می‌کنیم.

فعالیت معادن  شن و ماسه در پل زغال نیاز به استعلام محیط زیست ندارد

 ابوالقاسم محمدپور، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چالوس نیز گفت:‌ پل ذغال جز عرصه‌های ملی و  مناطق آزاد است و برای فعالیت معدن در این منطقه نیازی به استعلام از این نهاد نیست.

وی افزود: این که گفته می‌شود فعالیت معادن شن وماسه در پل ذغال ممکن است دریاچه ولشت را مورد تهدید قرار دهد دراین حوزه باید کارشناسان ذی‌ربط نظر دهند.

دستكاری در اکوسیستم دریاچه،  به آن آسيب وارد می‌كند

حامد عبدالهی، مدیرامورمنابع آب شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت نیز که پیش تر،از احتمال تخریب دریاچه ولشت به دلیل فعالیت کارگاه‌های تولیدی شن و ماسه در قسمت پائین دست بخش مرزن آباد چالوس هشدار داده بود، اظهار کرد:"ولشت" بنا به دلایلی از جمله فعالیت کارگاه‌های تولیدی شن و ماسه درقسمت پایین دست آن مورد تهدید جدی لغزش قرارگرفته است.

وی با اشاره به این‌که هرگونه دستكاري در اکوسیستم دریاچه، به طور قطع به آن آسيب وارد می‌كند، تصریح کرد:پيشنهاد می‌شود قبل از هر اقدامی جهت  اعطا مجوز شهرک شن و ماسه، خطرات احتمالی ایجاد این شهرک برای دریاچه و اکوسیستم آن مورد بررسی قرار گیرد.

دادن مجوز معادن شن و ماسه بدون استعلام از منابع طبیعی

مهرداد خزايی،  رئيس اداره منابع طبيعی چالوس نيز در اين باره گفت: پيرو دغدغه و شكايت بر عليه فعاليت شركت‌های شن و ماسه  و خطری كه برای درياچه ولشت  ایجاد می‌کند، طی چند سال گذشته پيگيری‌های لازم صورت گرفت و شكايتی نيز تنظيم شد، اما متاسفانه اين شكات به نفع منابع طبيعی رای نياورد.

وي با اشاره به اختلاف نظر بين منابع طبيعی و سازمان صنعت، معدن و تجارت در دادن مجوز، افزود: اين شركت تنها مجوز بهر‌برداری 10.3 هكتار را داشت كه با محدوده 12 هكتار موافقت شد.

خزایی با بیان این‌که قرار بود بعد از هر 4 هكتار برداشت از زمین‌های اطراف دریاچه ولشت، با جنگل کاری اکوسیستم ان احیا شود که متاسفانه این امر محقق نشد، خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت بدون استعلام از منابع طبيعی اقدام به دادن مجوز  به معادن  شن و ماسه می‌كند و این چالش‌های زیست محیطی فراوانی را برای عرصه‌های طبیعی به وجود آورده است.

به نظر می‌رسد برای نجات "ولشت" از مرگ حتمی بايد تيم كارشناسان زبده از وضعيت زمين درياچه ولشت و اطراف آن بررسی و آزمايشات دقيق به عمل آورند و مسئولان نيز با شرکت‌های ناقض قانون برداشت، برخورد جدی انجام دهند.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.