شهر گمشده "هندیجان" را نادیده گرفتند

شهر گمشده "هندیجان" را نادیده گرفتند
فقط به زمین‌های کشاورزی فکر کرده‌اند حتی به وجود احتمالی آثار باستانی و منابع طبیعی که قابلیت حفظ شدن دارند، فکری نکردند و بخش زیادی از محوطه‌های تاریخی "دِهمُلا" را تخریب کردند.
جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۳۹
کد مطلب: ۱۱۱۶۵
Share
اسکان نيوز: مردم روستا؛ «دِهمُلا» را شهر گمشده‌ «هندیجان» می‌نامند، شهری تاریخی که هر چند بخش اعظم تپه‌های تاریخی‌اش در طول حدود ۱۰ سال گذشته به واسطه عملیات زه‌کشی خاک منطقه تخریب شده، اما تپه‌های باقی‌مانده‌اش آن‌قدر اهمیتِ تاریخی دارند که خود مردم روستا بسیج شده‌اند تا باقی مانده‌های تاریخ را در این بخش از استان خوزستان حفاظت کنند.

از نمونه‌ محافظانِ این تپه‌های تاریخی را می‌توان یوسف بندری معرفی کرد که در طول بیش از ۴۰ سال گذشته با کار روی زمین‌های کشاورزی مردم به چشم آثار، قبرها و اسکلت‌های زیادی را دیده که از دل خاک بیرون امده یا توسط گروه‌های پیمانکاری که روی زمین‌های شور منطقه کار می‌کردند، تخریب شده است.

و با این تخریب‌ها بخشی از تاریخ اشکانی‌ها و هخامنشی‌ها در این محوطه باستانی از بین رفته‌اند، آن‌هم با وجود تماس‌های مکرر چند نفر از دوستداران میراثِ این روستا تاریخی با میراث فرهنگی خوزستان، که هیچ تیم باستان‌شناسی برای بررسی محوطه روانه‌ی هندیجان نشده و این منطقه به عنوان یکی از بنادر مهم تجاری که استعدادش در توسعه گردشگری دریایی را نمی‌توان نادیده گرفت، مغفول ماند.

نیاز به پیوست تخصصی میراث فرهنگی داشتند

اکرم ندیمی‌پور، مدیر اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان هندیجان اما در مورد وضعیت این محوطه تاریخی، توضیح می‌دهد: هر چند در طول یک سال گذشته پیگیری‌های زیادی برای توقف عملیات زه‌کشی روی تپه‌های باستانی "دهملا" انجام شد، اما بالاخره موفق شدیم این پروژه را در بخش‌های دارای اثر متوقف کنیم.

وی با بیان این‌که  "دهملا" حدود ۱۲ تپه باستانی دارد که شرکت پیمانکار جهادکشاورزی از حدود یک سال گذشته عملیات زهکشی روی آن تپه‌ها را با هدف از بین بردن شوری خاک آن‌جا در دستور کار خود قرار داده است، ادامه می‌دهد: متاسفانه از یک سو طرح اجرائی این شرکت پیوست تخصصی ندارد و از سوی دیگر مطالعات باستان‌شناسی در این محوطه انجام نشده است، اما بدون هیچ استعلامی از میراث فرهنگی این بخش اقدام به انجام عملیات زه‌کشی در منطقه‌ باستانی "دهملا" کرده است.

بدون استعلام از میراث فرهنگی زه‌کشی را انجام دادند

او با بیان این‌که متاسفانه میراث فرهنگی شهریور سال گذشته و زمانی که کار آغاز شده بود، از انجام این پروژه مطلع شد، می‌افزاید: هر چند پس از آن موفق شدیم کار را متوقف کنیم و از انجام عملیات زه‌کشی در نقاط باستانی جلوگیری کنیم، اما مساله نگرفتن استعلام و بی‌توجهی به روند این کار است.

وی با تاکید بر این‌که ادارات، ارگان‌ها و هر نهادی که قصد انجام کاری در تپه‌های تاریخی را دارد، نخست موظف به گرفتن پیوست تخصصی است، ادامه می‌دهد: با انجام این کار و سپس مطالعه موردی در منطقه و در نهایت گرفتن تائیدیه میراث فرهنگی این نوع پروژه‌ها بر اساس ضوابط میراث فرهنگی می‌توانند کار خود را جلو ببرند، اما در شرایط کنونی انجام چنین اقداماتی مشکل ساز شده است.

ندیمی‌پور با اشاره به حضور هر روزه‌اش در این محوطه‌ تاریخی با هدف بررسی وضعیت محوطه‌های تاریخی، می‌افزاید: در برنامه‌های پیشنهادی به اداره کل میراث فرهنگی، بررسی باستان شناسی این منطقه و ثبت محوطه‌های  تاریخی را پیشنهاد داده‌ایم که به زودی اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به در حال پایان بودن پروژه‌ی زه‌کشی این شرکت در این محوطه‌ی باستانی ادامه می‌دهد: اکنون فقط حدود دو تپه دیگر مانده تا پروژه تکمیل شود، آن‌ها با انجام عملیات زه‌کشی در زمین‌هایی که خاک شور دارند، زمین را برای کشاورزی در فصل‌های بعدی آماده می‌کنند.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هندیجان با اشاره به ماده ۱۰۰ قانون ششم توسعه، اظهار می‌کند: براساس ماده ۱۰۰ قانون ششم توسعه هر دستگاه و نهادی که قصد انجام عملیات عمرانی دارد، موظف به استعلام از میراث فرهنگی و تهیه پیوست تخصصی است تا با انجام بررسی  و گرفتن یک مشاورِ معتمد، قبل از شروع پروژه عملیات بررسی باستان‌شناسی در منطقه انجام شود و با ارائه‌ی طرح و نتیجه‌ی آن مجوز پروژه‌ی خود را از میراث فرهنگی بگیرد.

فقط به زمین‌ها فکر کرده‌اند نه منابع طبیعی و تاریخی

وی تاکید می‌کند: به نظر می‌رسد این شرکت متاسفانه فقط به زمین‌های کشاورزی فکر کرده‌ است، حتی به وجود احتمالی آثار باستانی و حتی منابع طبیعی که قابلیت حفظ شدن دارند، فکر نکرده و متاسفانه بدون مطالعه کار کرده است.

ندیمی‌پور همچنین به امکان تملک این محوطه‌های تاریخی اشاره می‌کند و می‌گوید: زمانی که یک تپه یا محوطه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و تعیین عرصه و حریم می‌شود،  وارد بحث تملک می‌شود و با تشکیل پرونده تملک، زمانی که میراث فرهنگی امکان آن را داشته باشد آن محوطه را تملک می‌کند.

مدیر اداره کل میراث فرهنگی هندیجان همچنین تاکید می‌کند: تپه‌های مورد نظر درحال حاضر زیر کشت نیستند، اکنون باید با برانگیختن حساسیت‌ها، مانع از تخریب احتمالی این تپه‌های تاریخی در آینده‌ای نزدیک شویم تا مردم نیز نسبت به حفاظت از این تپه‌ها حساسیت به خرج دهند.

وی با تاکید بر این‌که انتظار داریم ارگان‌های دیگر این همکاری را با میراث فرهنگی داشته باشند و پیوست تخصصی هر پروژه را قبل از شروع کار و در مرحله‌ امکان سنجی به میراث ارائه دهند، می‌گوید: باید این موضوع را نهادینه کرد که میراث فرهنگی فقط متعلق به میراث فرهنگی نیست بلکه متعلق به همه مردم است، اگر حساسیتِ امروز را به خرج ندهیم و وضعیت آن‌ها به مردم القا نشود ممکن است همین تپه‌ها نیز توسط کشاورزان و ارگان‌ها تسطیح شوند.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.