کاروانسرا بزرگ ارومیه مرمت می‌شود

کاروانسرا بزرگ ارومیه مرمت می‌شود
مسئول دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از مرمت کاروانسرای قدیمی ارومیه خبرداد.
شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب: ۱۱۱۷۹
Share
اسکان نيوز: داوود فرازی، مسئول دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص مرمت این کاروانسرا، تصریح کرد: به دلیل اهمیت معماری و تاریخی این بنا، اداره کل میراث فرهنگی استان حدود دو سال بود که طی رایزنی‌هائی با مالک بنا و همچنین بررسی‌های کارشناسی با مهندسان و معماران داشت، سرانجام توانست با جلب رضایت و مشارکت مالک بنا و همچنین تخصیص بودجه درخواستی از سازمان متبوع، عملیات ساماندهی آن را آغاز کند.

وی با اشاره این‌که این بنا تاریخی متعلق به اواخر دوره قاجار بوده و در سال 1380 در فهرست آثار تاریخی و ملی کشور به ثبت رسیده است، گفت: این کاروانسرا به وقت خود یکی از کاروانسراهای بزرگ و مهم شهر ارومیه بوده است که به مرور زمان داخل در بافت شهری قرار گرفت و به دلیل دست به دست شدن مالکیت آن و عدم توجه کافی، آسیب هائی جدی به آن وارد شد بطوری‌که تاکنون بدون هیچ استفاده و کاربردی و به شکل مجموعه‌ای متروکه و درحال فنا در قسمتی از بافت شهری دیده می‌شود.

این کارشناس مسئول در خصوص سرفصل‌های مرمتی و اقداماتی که برای ساماندهی آن در نظر گرفته شده، گفت: تخلیه نخاله و تفکیک مصالح، مرمت سردر اصلی ورودی و جداره خارجی کاروانسرا یکی از اقدامات خواهد بود و در ادامه، مرمت حجره‌ها و فضاهای داخلی در دستور کار قرار دارد.

فرازی ادامه داد: در حیاط این کاروانسرا حجم زیادی از آوار و نخاله بر روی هم انباشت شده است که تخلیه این آوارها بخش دیگری از اقدامات برای ساماندهی خواهد بود.

مسئول دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی تاکید کرد: بدون شک این فصل از مرمت و ساماندهی، به هیچ وجه برای این بنای ارزشمند و بزرگ کافی نیست و نیاز به توجه بیشتری از سوی مسئولین سازمان و استان دارد تا با تخصیص اعتبار لازم بتوان در بازه زمانی کوتاه تر کل مجموعه را احیاء و کاربری مناسبی برای آن تعریف کرد.

وی درخصوص نامگذاری این کاروانسرا تصریح کرد: این کاروانسرا بدلیل اینکه تا سالیان زیادی هم جوار با تاسیسات شرکت نفت ارومیه بود، لذا به همین نام معروف گردید.

فرازی گفت: عملیات مرمت این کاروانسرا با اعتباری حدود 1500 میلیون ریال شروع شده و تا اواخر تیر ماه ادامه خواهد داشت.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.