برخی سایت‌ها در مورد گنج یابی به مردم اطلاعات غلط می‌دهند/ آثار تاریخی که نابود می‌شوند

برخی سایت‌ها در مورد گنج یابی به مردم اطلاعات غلط می‌دهند/ آثار تاریخی که نابود می‌شوند
درپی حفاری غیرمجاز در تپه باستانی هفشجان استان چهارمحال و بختیاری 6 نفر دستگیر شدند.
شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۱۵
کد مطلب: ۱۱۱۹۶
Share
اسکان نيوز: طی هفته گذشته تعدادی از قاچاقچیان با هدف دستیابی به اشیا عتیقه با یک دستگاه لودر، شکافی در تپه تاریخی هفشجان در نزدیکی شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری ایجاد و حدود 80 درصد آن را تخریب کردند.

بر اساس این گزارش فرماندهی یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی چهار محال و بختیاری طی عملیاتی مشترک با کلانتری شهرستان هفشجان و دریافت حکم از دادستانی موفق به دستگیری 6 نفر متهم شدند که در این رابطه یک دستگاه بیل مکانیکی و دو دستگاه خودرو نیز از متهمین کشف و ضبط شد.

علی‌اصغر نوروزی، کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری درباره تخریب این اثر تاریخی، اظهار کرد: پرونده این تپه تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و مربوط به دوره تاریخی و دارای قدمت هزاره اول قبل از میلاد است.

وی گفت: این تپه باستانی در سال 94 توسط تیم باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی شهرستان شهرکرد شناسایی و پرونده آن جهت ثبت ملی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شد.

 نوروزی ادامه داد: بررسی‌های باستان‌شناسی بر روی این تپه معماری سکونتگاه انسان هایی را نشان می داد که در هزاره اول قبل از میلاد و در اواخر عصر آهن در این مکان زندگی می‌کردند که متاسفانه با حفاری غیرمجاز این تپه از ارزش علمی، فرهنگی و تاریخی ساقط شد.

این باستان شناس عنوان کرد: متاسفانه یکسری سایت‌ها و وبلاگ ها در مورد گنج یابی با دادن اطلاعات غلط به افراد سودجو در مورد مناطق باستانی باعث می‌شوند تا این افراد به این آثار ارزشمند دستبرد غیر قانونی زده و موجب تخریب این آثار ارزشمند چند هزار ساله شوند.

نوروزی در ادامه گفت: وظیفه همه ما حفظ و نگهداری این آثار ارزشمند تاریخی است ولی متاسفانه برخی با نداشتن آگاهی از ارزش این اثرها به راحتی به آنها دستبرد زده و تخریب‌شان می‌کنند.

هفشجان از توابع شهرستان شهرکرد در حدود 15 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
 
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.