گزارش اسکان نیوز از تخریب منابع طبیعی هرمزگان:

کلاه رستم را باد برد/ ابهام و سکوت مسئولان در خصوص تخریب کوه کلاه رستم هرمز

کلاه رستم را باد برد/ ابهام و سکوت مسئولان در خصوص تخریب کوه کلاه رستم هرمز
خبر تخریب کوه کلاه رستم جزیره هرمز در حالی روز گذشته در رسانه‌های استانی منتشر شد که عملا مسئولان استانی هیچ‌‌کدام پاسخ روشنی برای تخریب منابع طبیعی ندارند. سازمان بنادر استان هرمزگان به بهانه توسعه اسکله نسبت به برداشت از سنگ‌های این کوه اقدام کرده و محیط زیست هرمزگان هم معتقد است که براساس قانون سازمان صنعت و معدن هیچ الزامی برای استعلام از محیط زیست نداشته و‌ در حال حاضر هم مجوزی از اداره‌کل محیط زیست برای احداث معدن اخذ نکرده؛ از سوی دیگر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص حفظ منابع طبیعی هیچ واکنشی نشان نداده است.
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب: ۱۱۲۳۴
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: طی 10 روز اخیر تعدادی ماشین‌ آلات سنگین در حال برداشت سنگ از کوه سفید مشهور به کوه کلاه رستم در جزیره هرمز بوده که روز گذشته با اعتراض نهادهای مدنی و مردم منطقه متوقف شد که البته این توقف به معنا منتفی شدن پروژه توسعه اسکله این جزیره نیست.

گفته شده که  اداره‌کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با هدف توسعه اسکله جزیره هرمز از کوه سفید مشهور به کوه کلاه رستم سنگ استخراج می‌کرده است. پیش از این هم مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی از طرح لایروبی اسکله هرمز خبر داده بودند.

اما پس از انتشار خبر تخریب کوه کلاه رستم، مجید وفادار، مدیرکل محیط زیست هرمزگان می‌گوید: براساس قانون سازمان صنعت و معدن هیچ الزامی برای استعلام از محیط زیست نداشته و‌ در حال حاضر هم مجوزی از اداره‌کل محیط زیست برای احداث معدن اخذ دریافت نکرده است.

گفتنی است که اداره‌کل محیط زیست هرمزگان در خصوص تخریب جزیره هرمز نظر مساعدی ندارد و جزیره هرمز منطقه‌ای نیست که ‌معدن در آن احداث شود.


نگرانی مردم منطقه از تخریب جاذبه‌های گردشگری هرمز

اما احمد نادعلیان، فعال مدنی در گفت‌وگو با اسکان نيوز با اشاره به این‌که جزیره هرمز در دهه گذشته به سمت توسعه گردشگری و پذیرش گردشگر سوق پیدا کرده، گفت:  اولین جاذبه گردشگری این جزیره کوه‌ها، صخره‌ها و خاک‌های رنگی است. چهار کوه کلاه رستم، اسب رستم، گهوراه رستم و خرمن رستم و در نزدیکی این کوه‌ها محلی به اسم مقام خضر ( موکل دریا) وجود دارد که به نوعی این صخره‌ها دارای قداست و نوعی سابقه اسطوره‌ای فرهنگی بوده و از نظر ریبایی‌شناسی دارای اهمیت است.

به گفته این فعال مدنی، جزیره هرمز دارای 7 هزار جمعیت است، که تعدادی از ساکنان آن به شغل صیادی فصلی مشغول و تعداد زیادی هم بیکار هستند.

با توسعه گردشگری حدود 400 راننده در منطقه فعالیت دارند و ده‌ها سفره‌خانه و خانه‌های بو‌م‌گردی در فصل گردشگری پذیرا گردشگران هستند و اکنون مردم منطقه نگرانند که با برداشت از این کوه عملا جاذبه‌های گردشگری جزیره از بین می‌رود.

گفتنی است که توسعه طرح اسکله جزیره هرمز با اهداف نامعلوم کلید خورده و سیاست‌های کلی این طرح مشخص نیست.

از سوی دیگر رویکرد مورد نظر فعالان مدنی، محیط زیستی و میراثی ایجاد نوعی جامعه بوم‌گردی بدون اختلاف طبقاتی است.

به گفته نادعلیان این جزیره تنها در بعضی از ساعات تراکم دارد دلیل آن هم مدیریت ناقص مسئولان مربوطه‌ است.

کوه رستم و سه کوه دیگر جزیره هرمز به عنوان منابع و میراث طبیعی باید مورد حفاظت قرار بگیرد و اکنون این سئوال وجود دارد که چرا  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان نسبت به ثبت ملی و حراست از این محل اقدامی نکرده است.

به گزارش اسکان نيوز، هرمز نام بندری معتبر در مصب رود میناب با خلیج فارس بوده‌ است. شهر میناب کنونی بر روی خرابه‌های این بندر ساخته شده‌است. هرمز قدیم در اوایل عهد مغول تجارت پر رونقی داشته‌است. با هجوم مغلان در حدود سال ۷۰۰ هجری، مردم شهر هرمز ابتدا جزیره قشم و سپس به جزیره هرمز که در آن زمان زرون (معرب آن جرون که بعدها نام بندری در محل بندرعباس کنونی شد و به تلفظ پرتغالی بندر گمبرون خوانده شد) نام داشت کوچ نمودند و شهری در آن بنا کردند و نام آن را به یاد شهر قدیم خود هرمز گزاردن.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.