مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی:

پل میانگذر در روند خشکی دریاچه ارومیه بی تاثیر است

پل میانگذر در روند خشکی دریاچه ارومیه بی تاثیر است
مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: امکان نشست دریاچه ارومیه وجود ندارد.
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۱۶
کد مطلب: ۱۱۲۵۳
Share
اسکان نيوز: فرهاد سرخوش، مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی منطقه آذربایجان غربی با بیان این‌که در دریاچه ارومیه گسلی وجود ندارد، تصریح کرد: بستر دریاچه از لایه‌های متعدد لجن پوشیده شده که همانند آب بند عمل می‌کند و امکان نشست وجود ندارد.

وی با اشاره به اظهارنظرهایی در خصوص تخریب پل میانگذر دریاچه ارومیه از زمان روند کاهشی سطح دریاچه از سوی برخی کارشناسان، تصریح کرد: پل میانگذر در روند خشکی دریاچه ارومیه بی‌تاثیر است چرا که پل بروی شمع‌هایی تعبیه شده و مداخله‌ای در روند جریان چرخشی آب دریاچه ندارد.

سرخوش علت اصلی افزایش سرعت بخشیدن روند تبخیر آب دریاچه را وجود خاکریز 11 کیلومتری از سمت آذربایجان غربی و 3 کیلومتری از سمت آذربایجان شرقی عنوان کرد و گفت: این خاکریزها بستر چرخشی آب شمال و جنوب دریاچه را مختل کرده که با توجه به  افزایش دما و روند طبیعی تبخیر با وجود رهاسازی ها همچنان دریاچه با مشکل مواجه است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی ادامه داد: برای حل این مشکل دانشگاه تبریز طرح مطالعه این خاکریزها را برعهده گرفته که پس از بررسی علمی و کافی مقرر شده 2 تا 3 آبگذر در این خاکریز 11 کیلومتری ایجاد شود تا روند چرخش آب دریاچه در فراهم شود که به محض تامین اعتبار این عملیات انجام می‌شود.

وی با اشاره به این‌که تراز فعلی دریاچه ارومیه 1270.84است بیان کرد: وسعت فعلی دریاچه ارومیه 2391.33 کیلومتر مربع بوده که حجم اب دریاچه نیز 2 میلیارد و 23 میلیون مترمکعب گزارش شده است.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.