معاون وزیر راه و شهرسازی:

کاربری دره فرحزاد فقط توسعه فضا سبز است

کاربری دره فرحزاد فقط توسعه فضا سبز است
معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که در طرح جامع، برای دره فرحزاد و منطقه کن کاربری فضا سبز در نظر گرفته شده است، بر لزوم حفظ زیستگاه طبیعی این منطقه تاکید کرد.
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۱۶
کد مطلب: ۱۱۲۷۹
Share
اسکان نيوز: محمدسعید ایزدی، معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی که به صورت تلفنی پاسخ‌گوی سئوالات برنامه "ماه‌ترین ماه" رادیو بود، در خصوص مصوبه کمیسیون ماده ۵ چنین توضیح داد: این مصوبه درباره باغات شهر تهران و لزوم حفظ زیستگاه طبیعی آن‌هاست.

وی در خصوص وضعیت زیست طبیعی دره فرحزاد و منطقه کن اظهار کرد: برای این نقاط در طرح جامع کاربری فضا سبز، کاربری خاص در نظر گرفته شده است و باید به عنوان تنفس گاه شهری حفاظت شوند.

ایزدی افزود: مجوز ساخت‌وساز اندکی در این مناطق مطرح شده است که شامل برج- باغ و باغ- ویلا است؛ ولی خوشبختانه شورا شهر تهران اخیرا مصوبه ایجاد برج-باغ‌ها را لغو کرده است.

وی با بیان این‌که این سرمایه‌های طبیعی در شهر تهران باید مورد حفاظت قرار گیرند، افزود: این باغ‌ها متعلق به مردم است و باید تلاش شود میان منافع افراد و منفعت‌های ملی تعادل برقرار شود.

در ادامه محمدهادی حیدرزاده، مشاور معاونت خدمات شهری شهرداری تهران اظهار کرد: فشار اکولوژیک بر شهر تهران با ظرفیت‌های زیستی این شهر تناسب نداشته که توزیع نا عادلانه ثروت و قدرت را درپی دارد.

وی افزود: آلودگی آب، خاک و هوا و تخریب باغات بدلیل عدم تناسب میان بهرهبرداری و ظرفیت شهر تهران است.

حیدرزاده گفت: یکی از راه‌کارها در حوزه زیستی، توسعه فضا سبز است؛ اما با میزان تخریب شهر تهران و نیز باغات شمال شهر تناسب ندارد.

وی با اشاره به ارزش اقتصادی باغات شمال تهران، خاطرنشان کرد: شهرداری تهران موظف به اقدامات خودگردانی است تا حداقل وابستگی را به منابع دولتی داشته باشد؛ ولی متاسفانه شهر فروشی و فروش تراکم برای تامین منابع مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین اویس ترابی، کارشناس آب و محیط زیست با اشاره به حوزه سرزمینی شهر تهران گفت: تهران شامل بخش‌های کوهستان، دشت و ارتفاعات شمیرانات است و منطقه دشتی تهران پوشش گیاهی غنی ندارد.

وی با این توضیح، افزود: پوشش درختی ارتفاعات شمیرانات بخشی از اجزا جغرافیا سرزمینی تهران است که مانند جریان هوای محلی کوهستان یا آب‌های زیرزمینی باید مورد حفاظت قرار گیرد.  

ترابی گفت: رعایت توان اکولوژیک اجزا این جغرافیا در حوزه توسعه‌ای تهران، بایستی در روند طرح توسعه کمک کند تا امکان زیست‌پذیری و کیفیت زیستی تهران رعایت شود.
 
مرجع: رادیو گفت‌وگو

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.