عملیات عمرانی پیرامون حریم تپه تاریخی پویینک ممنوع است

عملیات عمرانی پیرامون حریم تپه تاریخی پویینک ممنوع است
سرپرست هیات باستان شناسی قلعه تاریخی «پویینک» گفت: هرگونه عملیات عمرانی پیرامون حریم این تپه تاریخی در قرچک بدون مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ممنوع است.
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۴۱
کد مطلب: ۱۱۳۲۲
Share
اسکان نيوز: لاله روح‌انگیر، سرپرست هیات باستان شناسی قلعه تاریخی «پویینک» با بیان این‌که کاوش قلعه تاریخی پویینک آغاز شده است، این قلعه را از آثار تاریخی قرون میانه دشت ورامین خواند که تا دوران سلجوقی و اوایل ایلخانی فعال بوده است.

این باستان شناس با اشاره به این‌که این قلعه دارای 4 برج و یک راهروی مرکزی و اطاق‌های جانبی است تصریح کرد: در این قلعه دو برج قرینه که با طاق پوشیده شده نمایان است.

روح‌انگیز با اشاره به کشف تعدادی تنور در بین اتاق‌های قلعه، مصالح بکار رفته در این قلعه را خشت، گل و چینه اعلام کرد و افزود: کاوش در فاز اول معماری به اتمام رسیده و در فاز دوم ادامه دارد.

او در ادامه به ثبت این محوطه در فهرست آثار ملی در تاریخ 1386 با شماره 15773 اشاره و اظهار کرد: این قلعه تاریخی در مسیر کمربندی جنوبی قرچک قرارگرفته است.

وی تصریح کرد: شهرداری قرچک هزینه‌های کاوش در این تپه را متقبل ‌‌شده تا در صورت ارایه طرح توسط میراث فرهنگی به سایت گردشگری تبدیل شود.

کاوش قلعه تاریخی پویینک قرچک ورامین با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

شهرستان 300 هزار نفری قرچک که در اواخر دولت دهم از ورامین جدا شده و به عنوان شهرستانی مستقل اداره می‌شود، در سر راه شهرستان‌های ورامین و پیشوا به تهران قرار دارد.

تپه پویینک که ثبت ملی شده و در مسیر کمربندی جنوبی قرچک قرار دارد و معلوم نیست که در زمان طراحی این پروژه چندده میلیارد تومانی کسی به این تپه توجه داشته است یا خیر، تپه ای که امروز مانع اصلی تکمیل این محور مواصلاتی شده است.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.