دریاچه بزنگان خراسان در یک قدمی سرنوشت ارومیه

دریاچه بزنگان خراسان در یک قدمی سرنوشت ارومیه
اثر ملی دریاچه بزنگان سرخس در شمال شرقی مشهد در جنوب رشته ‌کوه ‌های هزارمسجد، به عنوان تنها دریاچه طبیعی خراسان رضوی این روزها حال و روز خوشی ندارد و بی‌توجهی به آن می تواند دیر یا زود، آن را به سرنوشت دردناک دریاچه ارومیه مبتلا کند.
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۱۶
کد مطلب: ۱۱۳۲۳
Share
اسکان نيوز: در فاصله 120 کیلومتری مشهد، 75 کیلومتری جنوب غربی سرخس و 3.5 کیلومتری شمال شرق روستا بزنگان یکی از زیباترین دریاچه‌های کشور دامن گسترده که به عنوان دریاچه بزنگان شناخته می‌شود.

روزگاری نه چندان دور بزنگان پرآب با محیط سرسبز پیرامونش، سالانه میزبان هزاران پرنده مهاجر، گونه‌های آبزی از جمله شیرماهی و کپور، گونه‌های مختلف پرندگان و آبشخور گونه‌های مختلف جانوری بود و گردشگران و پرنده دوستان را جذب می‌کرد اما امروز در دوران افول؛ شوری آب، مرگ ماهیان دریاچه و کاهش شدید گونه‌های گیاهی اطراف دریاچه تنها چیزی است که سالانه گردشگران و پرندگان شاهدند و البته پرندگان مهاجری که به امید مکانی پرآب و سرسبز می‌آیند نیز با مشاهده این اوضاع، نومیدانه باز می‌گردند.

سال‌هاست که با افزایش روزافزون آثار خشکسالی و کم شدن آب، بزنگان به نفس نفس افتاده و زنگ‌های خطر برای این اثر طبیعی ملی زیبا و منحصربه فرد به صدا درآمده است.

از تصرف زمین‌های اطراف دریاچه به بهانه برخورداری از اسناد مالکیت قدیمی گرفته، حکم‌هایی که در تایید این اسناد مالکیت صادر می‌شود، شخم‌هایی که با این حکم‌ها چهره زمین‌های کنار دریاچه را می‌خراشد و گونه‌های جانوری که زندگیشان تهدید می‌شود تا شکارچیان غیرمجازی که تیر خلاص گونه‌های جانوری این اثر طبیعی ملی را شلیک می کنند، همه و همه قلب تپنده دریاچه را به شماره انداخته بود.

اما این بار در تداوم خشکسالی‌ها، دیگر آب در رگ‌های بزنگان کم توان شده و هر روز این دریاچه را ضعیف و ضعیف‌تر می‌کند؛ کاهش آب، به عنوان بنیاد حیات و دوام دریاچه سبب شده که افزایش درصد شوری به مرگ گونه‌های آبزی دریاچه منجر شده و دیگر وحوش برای خورن آب به این مکان مراجعه نکنند.

کاهش شدید بارندگی‌ها، خشک شدن و یا کم‌آبی شدید چشمه‌های تامین کننده آب دریاچه و تبخیر بالا آب به دلیل شدت گرمای منطقه کم کم و آرام آرام، جان بزنگان را می‌گیرد.

اگرچه اقداماتی در دو، سه سال گذشته برای حفاظت از این اثر طبیعی ملی انجام شده است اما گویی این اقدامات نوشدارویی بعد از مرگ بزنگان بوده و چندان ثمر نبخشیده است.

به گفته معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست، حدود سه میلیون هکتار تالاب در کشور شناسایی شده که تاکنون 30 درصد آن، معادل 60 تالاب خشکیده‌اند.

دریاچه بزنگان برای تداوم زندگی و حفظ طبیعت و محیط زیست منطقه، نیازمند یاری است و توجه به آن، تخصیص اعتبارات لازم برای انجام اقدامات حفاظتی را بیش از پیش ضروری کرده است.

بزنگان ناخوش است

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرخس در خراسان رضوی اظهار کرد: اثر طبیعی ملی بزنگان این روزها اصلا حال خوبی ندارد و به شدت نیازمند توجه مسئولان است.

موسی غلامزاده با اشاره به تبخیر شدید آب به دلیل گرما و کاهش آبدهی چشمه‌های تامین کننده آب دریاچه، افزود: درصد شوری آب دریاچه بالا رفته است و همین امر موجب شده دیگر زیست گونه‌های ماهی در این دریاچه امکان‌پذیر نباشد.

وی با بیان این‌که تا 6 سال پیش پروانه صید ماهی برای بزنگان صادر می‌شد اما امروز هیچ ماهی در آب آن شنا نمی‌کند، گفت: درمنه و دیگر گونه‌های خانواده گندمیان از گونه‌های اطراف دریاچه‌اند که متاسفانه به دلیل کاهش شدید بارندگی دوام چندانی نیاورده و در همان فروردین ماه خشک می‌شوند.

وی افزود: این وضعیت در کنار کاهش سطح آب دریاچه موجب شده تا بزنگان دیگر آن نما زیبا و دل انگیز گذشته را نداشته باشد.

غلامزاده با اشاره به اینکه از 17 فروردین ماه امسال بارندگی‌ها در سرخس متوقف شده، افزود: همین امر موجب افزایش خشکی در سرخس و مناطق تحت حفاظت منطقه شده است.

وی بیان کرد: البته اقدامات خوبی از پارسال در حوزه دریاچه انجام شده اما اگر همین اقدامات 6 تا هفت سال پیش انجام می‌شد، وضعیت امروز دریاچه خیلی بهتر از الان بود اما متاسفانه بی‌توجهی به این ثروت زیست محیطی آثار منفی خود را گذاشته است.

وی در عین حال با تاکید بر ضرورت ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، این امر را لازمه رونق و تحول منطقه دانست و افزود: حضور پرندگان مهاجر جاذبه خوبی برای حضورگردشگران، پرنده دوستان و محققان است که اکنون نیز تا حدی شاهد حضور آن‌ها هستیم اما رونق آن نیازمند بهبود اوضاع دریاچه و البته تامین زیرساخت‌های لازم است.

رئیس اداره محیط زیست سرخس با بیان این‌که طرح مطالعات توجیهی دریاچه بزنگان در بخش مقدماتی انجام شده، گفت: در صورت تایید این مطالعات در سازمان مرکزی، بخش‌بندی پایش و حفاظت دریاچه نیز انجام می‌شود و با تامین اعتبار می‌توان خونی دوباره در رگ‌های بزنگان جاری کرد.

خشکسالی عامل تهدید بزنگان

مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: خشکسالی‌های پیاپی که باعث کاهش سیلاب‌های فصلی و آبدهی چشمه‌های بالادست شده، مهمترین عامل خطر و تهدید حیات این اثر طبیعی ملی محسوب می‌شود.

حمید صالحی با اشاره به نبود منابع آب برای تغذیه این دریاچه افزود: خطر ورود لای به دریاچه همراه با سیلاب‌های فصلی به دلیل تخریب مراتع بالادست و وسعت کم دریاچه، وضعیت آن را بسیار شکننده و آسیب‌پذیر کرده است.

وی تاکید کرد: آب این دریاچه از ارتفاعات آهکی واقع در 20 کیلومتری جنوب دریاچه، توسط دو آبراهه اصلی که از سمت شرق و غرب به این دریاچه متصل است، تامین می‌شود.

صالحی گفت: منابع آب زیرزمینی تغذیه کننده اطراف دریاچه بزنگان دو چشمه دائمی به نام‌های چشمه گل بی‌بی و چشمه کرق غلام است و البته بخش عمده‌ای از آب دریاچه توسط چشمه‌های فعال واقع در کف دریاچه تامین می شود اما کم آبی شدید در این منابع آبی، بزنگان را تهدید می‌کند.

احیا دریاچه نیازمند اعتبار

معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز اظهار کرد: وضعیت دریاچه امسال نسبت به سنوات گذشته با توجه به اجرا پروژه‌های احیا دریاچه بهتر شده اما هنوز تهدیدها وجود دارد.

محمد عرفانی بیان کرد: انجام اقداماتی از جمله حفر کانال در ضلع غربی دریاچه برای جمع کردن آب‌ها در روستا نزدیک دریاچه و هدایت سیلاب‌های جاری شده ضلع شرقی دریاچه موجب جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع آن شده است.

وی افزود: امسال نیز انتقال آب مازاد کشاورزان منطقه در برنامه است تا در خارج از فصل کشت و از طریق لوله‌گذاری به طول یک کیلومتر، این آب به بزنگان برسد.

وی با اشاره به این‌که بسیاری از تالاب‌ها و دریاچه‌ها در کشور به دلیل شدت خشکسالی خشک شده‌اند، افزود: خوشبختانه دریاچه بزنگان هنوز هم سرپاست و با حمایت و اجرا طرح‌های احیا، می‌توان آن را از نابودی نجات داد.

عرفانی با بیان این‌که طرح مطالعات توجیهی دریاچه بزنگان در حال انجام و رو به اتمام است، گفت: مساحت دریاچه معادل 42.3 هکتار و عمق کنونی آب دریاچه هشت متر است.

وی بیان کرد: نوسانات آبی دریاچه سالانه به طور متوسط حدود یک متر است که بیشترین عامل هدررفت آب بزنگان، تبخیر مستقیم آب آن محسوب می‌شود.

این مسئول با بیان این‌که هم اینک امکان کنترل روند بهبود یا تخریب دریاچه وجود ندارد، افزود: برای کنترل دقیق دریاچه به دنبال خرید و نصب سامانه برخط کنترل فاکتورهای فیزیکی شیمیایی برای رصد لحظه ای وضعیت دریاچه هستیم تا به این ترتیب روند زیست دریاچه تحت نظارت و کنترل باشد.

عرفانی بیان کرد: اعتبار مورد نیاز برای خرید و نصب این سامانه 2 میلیارد ریال است که تامین آن تنها از محل اعتبارات استانی انکانپذیر نیست.

وی با اشاره به توجه خاص دولت به وضعیت دریاچه بزنگان، گفت: اعتبارات اجرا طرح‌های احیا بزنگان که تاکنون موجب سرپا ماندن دریاچه و جلوگیری از نابودی آن شده ، نشان دهنده توجه دولت به موضوعات محیط زیستی است.

درآمدزایی 14 هزار دلاری هر هکتار تالاب

عرفانی با اشاره به ارزش تالاب‌ها و پهنه‌های آبی در حوزه محیط زیست و تنوع زیستی، گفت: تالاب‌ها به عنوان یک اکوسیستم به دلیل نقش مولدگونه‌ای که دارند، در حکم گهواره‌های تنوع زیستی بوده و نقش مهمی در بقا انواع گونه‌های گیاهان و جانوری وابسته به خود ایفا می‌کنند.

وی با بیان این‌که تالاب‌ها و دریاچه‌ها از زیست گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی حمایت می‌کنند، ادامه داد: این پهنه‌های آبی ذخیره گاه بسیار مهمی از مواد ژنتیکی (وراثتی) گیاهی هم محسوب می‌شوند بنابراین حفاظت و صیانت از آن‌ها، آثار و فواید متعدد و فراوانی را دارد.

وی با اشاره به این‌که جایگاه تالاب‌ها و دریاچه‌ها از نظر گردشگری نیز، با وجود جاذبه پرندگان مهاجر و حضور پرنده نگران و همچنین به لحاظ تفرجگاهی اهمیت بالایی دارد، افزود: تالاب‌ها ارزش‌های متعددی دارند و هر هکتار تالاب قابلیت ایجاد 14 هزار دلار درآمد را دارد.

وی تاکید کرد: بنابراین برای حفظ محیط زیست، تنوع زیستی و البته درآمدزایی باید نسبت به حفاظت و صیانت از پهنه‌های آبی کوشید تا از بحران موجود عبور کنیم.

قابل کتمان نیست که هم اینک بزنگان در خطر تبدیل به ارومیه ای دیگر است، و ضروری است که قبل از خشکی کامل آن و نیاز به صرف هزینه‌های میلیاردی، برای نجاتش دست بالا زد؛ زیرا ایستادن قلب بزنگان به مثابه مرگ محیط زیست و حیاط وحش منطقه است.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.