حالا ناخوش تالاب‌های پلدختر/ ۳ تالاب به‌طور کامل خشک شد

حالا ناخوش تالاب‌های پلدختر/ ۳ تالاب به‌طور کامل خشک شد
این روزها تالاب‌های پلدختر حال خوشی ندارند تا رئیس اداره محیط‌زیست پلدختر بگوید سه تالاب از مجموع تالاب‌های این شهرستان به‌طور کامل خشک‌شده است.
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۱۸
کد مطلب: ۱۱۳۳۷
Share
اسکان نيوز: امیر رضا محمدی‌نژاد، رئیس اداره محیط زیست پلدختر  با بیان این‌که احیا تالاب «گری بلمک» شهرستان پلدختر موجب رونق صنعت توریسم و گردشگری می‌شود، اظهار کرد: با احیا تالاب «گری بلمک» می توان علاوه بر تعدیل آب و هوای منطقه، به ایجاد طرح های پرنده نگری، شهربازی و جذب گردشگر اقدام کرد و مردم محلی می توانند با ایجاد جذب گردشگر بر رونق اقتصادی خود و شهرستان بیافزایند.

زهکشی تالاب «گری بلمک»

وی افزود: مردم محلی و بومی در دهه هفتاد با زهکشی تالاب «گری بلمک» به عنوان بزرگترین تالاب شهرستان پلدختر اقدام به صدور سند زمین‌های متعلق به تالاب به نام خود کردند و اکنون مردم دارای حقوقی هستند و می‌طلبد با اداره کل محیط زیست لرستان همکاری کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر گفت: تالاب «گری بلمک» در گذشته به دلیل اینکه در بالا دست سایر تالاب ها قرار دارد منبع ذخیره برای تالاب های «ولیعصر» و «پیکه» بوده است.

محمدی‌نژاد افزود: اداره محیط زیست استان و مسئولان شهرستانی با مردم محلی جلساتی تشکیل دادند و یک سری طرح پیشنهادی از سوی مردم محلی و اداره کل محیط زیست لرستان در رابطه با تالاب «گری بلمک» پیشنهاد شد که در دست بررسی هستند.

۳ تالاب پلدختر به طور کامل خشک شد

وی تصریح کرد: طرح ارتقا تالاب‌های پلدختر از منطقه شکار و صید ممنوع به منطقه حفاظت شده از طریق اداره کل به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده که در دست بررسی است.

رئیس اداره محیط زیست پلدختر افزود: شهرستان پلدختر دارای ۱۱ تالاب است که از این تعداد دو تالاب «زردآبه» و تالاب «پیکه» بر اثر خشکسالی های اخیر خشک شدند و تالاب «گری بلمک» نیز بر اثر زهکشی خشک شده است.

محمدی‌نژاد گفت: تالاب «گری بلمک» تنها زمانی که بارش های زمستانه و بهاره خوب باشد احیا می‌شود.

وی افزود: اداره منابع طبیعی پلدختر در دهه ۸۰  بدون کار کارشناسی اقدام به کاشت درخت «اکالیپتوس» بدون رعایت فاصله برای احداث پارک طبیعی «ولیعصر» کرد که آبدوست هستند و با ایجاد حلقه چاه در کنار این تالاب ها موجب کاهش سطح آب آن‌ها از جمله «لفانه یک و دو» شدند.

رئیس اداره محیط زیست پلدختر خاطرنشان کرد: بنابر این به دلیل نامناسب بودن گونه درختی «اکالیپتوس» در مناطق گرمسیری و خشک مانند پلدختر کارشناسان منابع طبیعی شهرستان پس از سالها پی به حساسیت موضوع بردند و سال گذشته ضمن حرص این گونه درختی اقدام به کاشت گونه های گرمسیری  مانند «کنار» در تالاب های «ولی عصر» کردند.

تالاب های پلدختر منطقه حفاظت شده شوند

محمدی‌نژاد افزود: تالابهای «تنگ فنی» تا کنون بکر مانده و چاه آبی در حاشیه این تالاب‌ها نیست.

وی گفت: کار حفاظتی تالاب‌های «تنگ فنی» در دستور کار اداره کل محیط زیست استان قرار گرفته و نسبت به مابقی تالاب‌های شهرستان وضعیت بهتری دارند و امسال با بارش باران‌های بهاری نیز سطح آنها بین ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر افزایش یافته است.

رئیس اداره محیط زیست پلدختر افزود: بیشتر گونه‌های پرندگان مهاجر نظیر اردک «ارده‌ای»، اردک «سرسبز»، «گیلار»، «آنقوت»، «باکلان»، اردک «بلوطی» و اردک «سرحنایی» همه ساله در تالابهای «تنگ فنی» به ویژه تالاب‌های «جمجه» و «گری کبود» زمستان گذرانی و توقف می‌کنند.

محمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: تالاب‌های ۱۱ گانه پلدختر بر اثر بزرگترین زمین لغزش جهان به وجود آمده‌اند و هر ساله با شروع فصل سرما شاهد مهاجرت پرندگانی از شمال کشور و شمال سیبری به این تالاب‌ها هستیم.

وی افزود: هم اکنون تالاب‌های پلدختر منطقه شکار و صید ممنوع هستند و در صورت ارتقا به منطقه حفاظت شده می‌توان اعتبارات کشوری برای آن‌ها در نظر گرفت وسپس برای احیا و رونق و جذب گردشگری اقدام کرد.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.