سرپیچی شهرداری کرج از ابلاغیه وزرات کشور

سرپیچی شهرداری کرج از ابلاغیه وزرات کشور
درحالی که وزارت کشور به تمامی استانداری‌ها اعلام کرده که شهرداری‌ها نباید در انتخاب مهندس ناظر مداخله‌ای داشته باشند اما شهرداری کرج بر خلاف دستور وزارت کشور عمل کرده است.
دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب: ۱۱۳۹۶
Share
به گزارش اسکان نيوز، شهرداری‌ها زیرمجموعه وزارت کشور بوده‌اند و لذا اجرا دستورات این وزارتخانه برای این نهاد لازم‌الاجرا است اما ظاهرا شهرداری کرج در نامه‌ای به شهرداری‌های ده‌گانه‌اش تاکید کرده که باید مرحله کنترل نقشه توسط شهرداری‌ها انجام می‌شود.

شنیده‌ها حاکی از آن است که شهرداری کرج قصد دارد با استناد به تبصره 2 ماده 24 قانون از دستور وزیر کشور عدول کرده و عملا مسئولیت کار کنترل نقشه را بر عهده بگیرد.
پیش از این وزارت راه و شهرسازی در ابلاغیه‌ای اعلام کرده که از این پس مهندسان ناظر پروژه‌ها ساختمانی را شهرداری انتخاب می‌کند، اما وزارت کشور این ابلاغیه را نپذیرفت و در نامه‌ای به استانداری‌های کشور تاکید  کرد که نباید از وظایف خود عدول کنند.

گفتنی است که ماده 576 تاکید کرده: چنا‌ن‌چه هریک از صاحبمنصبان، مستخدمان و ماموران دولتی و شهرداری‌ها در هر رتبه و مقامی که باشند از مقام خود سواستفاده کنند و از اجرا اوامر کتبی دولتی یا اجرا قوانین ممکلتی و یا اجرا احکام مقامات قضایی یا هرگونه امری که از طرف مقامات قانون صادر شده باشد، جلوگیری کند به انفصال از خدمات دولتی از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.

 از آن‌جایی که شهرداری زیرمجموعه وزارت کشور بوده و وزیر این موارد را به استانداران اعلام کرده به نظر می‌رسد شهردار کرج تخطی کرده است.

اما حتی اگر شهرداری‌ها در پی اجرا ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی هستند باید برای دوری از تعارض منافع، اسامی این افراد را  به سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان معرفی کنند، افراد در تمامی این رشته‌ها باید دارای صلاحیت حرفه‌ای و پروانه اشتغال به‌کار باشند و اگر شهرداری چنین افرادی را ندارد الزاما باید از سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان کمک بگیرد؛  هر اقدامی بر خلاف موارد فوق مغایر با قانون خواهد بود.

 به گزارش اسکان نيوز، اما ماده 4 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می‌گوید: افرادی که بر کار کنترل نقشه نظارت دارند باید دارای پروانه اشتغال باشند و بر همین اساس افراد دارای پروانه اشتغال به‌کار، اگر کارمند شهرداری باشند مشمول بحش تعارض منافع می‌شوند. لذا شهرداری برای بحث کنترل نقشه باید با مهندسانی که خارج از این مجموعه هستند قرارداد ببند و نباید از کارمندان شهرداری برای کنترل نقشه استفاده کند.

 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.