احضار الهام فخاری به دادسرا

احضار الهام فخاری به دادسرا
عضو شورا شهر تهران از شکایت مهدی ذاکری، مدیرعامل سابق همشهری خبر داده و اعلام کرد: 96 آقای مهدی ذاکری، مدیرعامل سابق همشهری با شکایت از من به عنوان عضو شورا، احضار به شعبه 4 دادگاه فرهنگ و رسانه برایم ابلاغ شده است.
يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۰:۵۱
کد مطلب: ۱۱۴۰۲
Share
به گزارش اسکان نيوز، «شفاف‌سازی» یکی از شعارهای لیست امید پنجمین شورای شهر تهران بود. الهام فخاری، رئیس کمیته اجتماعی در راستا شفاف‌سازی، طرح تحقیق و تفحص از عملکرد اجرایی در سال‌های 84 تا 96 موسسه همشهری را پیشنهاد کرد. ضرورت شفاف‌سازی کارنامه عملکرد مالی و همچنین ابهام در ضرورت و چگونگی و استخدام‌های سال 95 در موسسه همشهری از مهمترین دلایل ارائه طرح تحقیق و تفحص بود.

محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران با حضور در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورا شهر به سئوالات اعضا این کمیسیون در مورد عملکرد موسسه همشهری در سال‌های 84 تا 96 پاسخ داد.

قانع نشدن اعضا کمیسیون تحقیق و تفحص از موسسه همشهری را به صحن علنی شورا شهر کشاند. نمایندگان پارلمان شهری به این تحقیق و تفحص رای دادند و اولین تحقیق و تفحص که در ادوار مختلف شورای شهر به مرحله اجرا رسیده کلید خورد.

در زمان اعلام پیشنهاد تحقیق و تفحص از همشهری اعلام شد تا رسیدن به صحن علنی شورا شهر تهران، خبرها حاکی از تحت فشار قرار دادن الهام فخاری برای منصرف کردن و پس گرفتن پیشنهادش بود.

در پی این فشارها، الهام فخاری از شکایت مهدی ذاکری، مدیرعامل سابق همشهری خبر داده و در توئیت خود نوشت: در پی مصوب شدن طرح تحقیق و تفحص عملکرد موسسه همشهری طی سال‌های 84 تا 96 آقای مهدی ذاکری، مدیرعامل سابق همشهری با شکایت از من به عنوان عضو شورا، احضار به شعبه 4 دادگاه فرهنگ و رسانه برایم ابلاغ شده است.
 


طرح تحقیق و تفحص از موسسه همشهری به منظور روشن شدن زوایای پنهان عملکرد این موسسه و مبرا شدن این موسسه از برخی ابهامات مطرح شد. تاکید امضاکنندگان طرح تحقیق و تفحص از همشهری تاکید داشتند: همشهری رسانه و انعکاس دهنده عملکرد شهرداری است. به همین سبب شفافیت و رفع فساد احتمالی در آن ضروری به نظر می‌رسد.

گفتنی است؛ در نتایج بررسی گزارش موسسه همشهری پیرامون تحقیق و تفحص در عملکرد مالی و اجرایی موسسه همشهری در فاصله سال‌های 84 تا 96 که توسط شورا شهر تهران ارائه شده بود، برخی از ابهامات مشخص شده که عبارتند از:

1) یکی از مسائل سکه، کارت هدیه و... به افراد خارج از شرکت بدون پیوست مستندات و فهرست دریافت‌کنندگان به ارزش بیش از یک میلیارد و یکصد میلیون تومان پرداخت شده است.

2) موسسه همشهری در سال‌های ۹۱ تا ۹۶، بالغ بر ۲۲۵ کارت شناور طرح ترافیک به ارزش ۸۳۶ میلیون تومان خریداری کرده است.

3) انعقاد قرارداد تولید، بسته‌بندی و توزیع بسته فرهنگی منطقه ۱۲ با خانه شهریاران جوان به ارزش اولیه ۳.۵ میلیارد تومان و این قرارداد در نهایت امر هزینه‌ای حدود ۱میلیارد و هفتصد میلیون تومان به موسسه همشهری تحمیل کرده است.

4) تهیه و ساخت فیلم مستند فرهنگی و اجتماعی از منطقه ۱۲ در قالب دوازده سی دی ۴۰ دقیقه‌ای امضا کرده و مبلغ ۹۱۵ میلیون تومان به نماینده شرکت پرداخت شده اما ساخت فیلم جز وظایف موسسه همشهری نیست.

5) موسسه همشهری در سال ۹۵ مقدار ۳۰ هزار کیلوگرم کاغذ ایرانی ۴۸ گرمی صد سانتیمتری به ارزش ۶۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خریداری کرده که در این خرید، آیین‌نامه مالی و معاملاتی در مورد برگزاری مناقصه عمومی اجرا نشده و در استعلام‌ها نیز قیمت واقعی کاغذ مورد نظر در زمان انعقاد قرارداد مشخص نشده است، در حالی که ۳۰ درصد از مبلغ کل قرارداد یعنی حدود ۲۰ میلیارد تومان به عنوان پیش پرداخت، حدود ۴ ماه قبل از اجرا قرارداد بدون دریافت ضمانت معتبر بانکی پرداخت شد و این در حالی است که عدم اخذ تضمین‌های کافی از فروشنده و عمل نکردن فروشنده به تعهدات سبب تضییع منافع مسلم الحصول شرکت همشهری شده است.

6) قراردادی در سال ۹۳ از سوی موسسه همشهری با یک بازرگان منعقد شده که بر اساس آن ۱۵۰۰ تن کاغذ روزنامه ۴۵ گرمی سیکتیو کار تولید کشور روسیه که هزار تن آن کاغذ معمولی "CFR" به ارزش هر تن ۵۵۰ یورو و کاغذ روزنامه CFR-HIBRITE به ازا هر تن ۵۷۵ یورو خریداری شده است و موسسه همشهری تمام مبلغ قرارداد را به صورت یک جا و قبل از تحویل کالا به فروشنده پرداخت کرده است در صورتی که تا تاریخ تهیه این گزارش که بیش از سه سال از تاریخ امضای قرارداد می‌گذرد فروشنده تاکنون مقدار ۷۷۴ تن کاغذ معادل یک میلیارد و ۳۲۵ میلیون تومان را به شرکت تحویل نداده است.

7) چهار نفر از پرسنل همشهری از قراردادی به رسمی تبدیل وضعیت شدند که این مسئله نه‌تنها بر خلاف دستور شهردار وقت بوده بلکه این افراد از حیث سوابق خدماتی، ویژگی‌های لازم را نداشتند. 7) از سوی دیگر استخدام ۱۶ نفر به عنوان مشاور مدیرعامل از سال‌های ۹۰ تا ۹۶ یکی از ابهامات است درحالی که این افراد بدون مجوز قانونی و برخلاف ساختار سازمانی همشهری جذب شده و کارکرد مشخصی هم نداشتند اما یک میلیارد و پانصد میلیون تومان به موسسه همشهری هزینه تحمیل کرده‌اند.

8) جذب و انعقاد قرارداد با دو تن از بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشور ازسال ۸۹ تا سال ۹۶ یکی دیگر از موارد است.

9) نشریه حزب‌الله که بابت چاپ نشریه در سال‌های اخیر، مبلغ دو میلیارد و صد میلیون تومان به موسسه همشهری بدهکار بوده است، با تصویب هیات مدیره وقت از بازپرداخت مبلغ مذکور معاف شده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.