معاون رییس دانشگاه تهران:

پدیده گرد و غبار چالشی جهانی است

پدیده گرد و غبار چالشی جهانی است
معاون پژوهشی دانشگاه تهران گفت: امروز پدیده گردوغبار یکی از مهمترین چالش‌های جهانی به ویژه در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا است.
يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۲۹
کد مطلب: ۱۱۴۱۸
Share
اسکان نيوز: محمد رحیمیان، معاون پژوهشی دانشگاه تهران روز یکشنبه در نشست علمی گرد و غبار، چالش‌ها و راهکارها که به مناسبت روز جهانی بیابانزدایی در سالن شورا پردیس دانشگاه تهران در کرج، برگزار شد، افزود: گرد و غبار به شدت کشورهای واقع در کمربند شمالی بیابان از جمله ایران، عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و... را تحت تاثیر اثرات زیانبار خود قرار داده و به شکل یک معضل با تبعات فراوان در ابعاد انسانی و محیط زیستی رخ نموده است.

وی دلایل بروز این پدیده را به 2 صورت مستقیم و غیرمستقیم انسانی دانست که بهره‌برداری‌های نامناسب از سرزمین و منابع حیاتی آب و خاک، کاهش سطح حکمرانی ناشی از وقوع اختلافات و جنگ‌های داخلی، تخریب جنگل‌ها وبهره‌برداری بیش از حد از مراتع را از دلایل بروز این پدیده به شمار می‌رود.

رحیمیان گفت: تغییرات وسیع کاربری اراضی، کنترل بی برنامه و بدون رعایت حداقل نیازهای محیط زیستی در رهاسازی منابع آب کنترل شده توسط کشورهای بالادست و همسایه و حتی در یک سرزمین واحد سیاسی، به همراهی عوامل متاثر از پدیده بزرگ مقیاس تغییر اقلیم از جمله مهمترین عواملی است که در بسط پدیده گرد و غبار نقش آفرینی می‌کند.

وی ادامه داد: این پدیده و همزمانی آن با سایر بحران‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی در غرب آسیا، دامنه اثرات نامطلوب آن را دوچندان کرده است.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران تصریح کرد: پدیده گرد و غباریکی از مصادیق معضلاتی است که ذاتی چند رشته‌ای دارد که مواجهه با آن نیاز به هم افزایی در عرصه‌های مختلف علوم و مهندسی دارد.

وی اضافه کرد: از منظری دیگر عرصه‌ای مناسب به منظور به محک گذاشتن اقدامات هم آهنگ و محوری است و ذات چند رشته‌ای حاکم بر موضوع گرد و غبار می‌تواند در درون خود فرصتی به منظور افزایش توانمندی‌های حل مشکلات چند رشته‌ای را فراهم آورد.

وی بیان کرد: امروزه 18 استان کشور از جمله خوزستان، کردستان، لرستان، ایلام، بوشهر، کهکیلویه و بویر احمد، فارس، تهران، آذربایجان های غربی و شرقی تحت تاثیر دامنه گرد و غبار قرار داشته و با توجه به درگیر شدن سایر کشورها این دامنه اثرپذیری و اثرگذاری افزون خواهد شد.

وی گفت: با توجه به گستردگی منشا وابعاد ملی و بین‌المللی این پدیده، عدم توفیق در مهار، ایجاد زیرساخت‌ها و ترویج فرهنگ‌سازی، تخریب هرچه بیشتر و زنجیره‌ای منابع، سرمایه و ثروت انسانی و طبیعی با الگو تصاعد هندسی شکل خواهد گرفت.

رحیمیان افزود: از دیگر اثرات این پدیده تاثیرنامطلوب و مخرب آن بر سلامت انسان است که محدود به دامنه‌های جغرافیایی و سیاسی نبوده و فراگیری قابل توجهی دارد.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.