کشف آثار ذوب فلزات در شمال غرب ایران

کشف آثار ذوب فلزات در شمال غرب ایران
باستان‌شناسان در بررسی و شناسایی محوطه‌های فلزکاری محدوده روستای کانی رش شهرستان مهاباد و باریکایه سردشت به آثار قابل توجهی از سایت‌های تاریخی ذوب فلزات در غرب کشور دست یافتند.
يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: ۱۱۴۳۳
Share
اسکان نيوز: صلاح سلیمی، سرپرست هیات باستان‌شناسی گفت: طرح بررسی و شناسایی محوطه‌های فلزکاری کهن منحصرا در دو شهرستان مهاباد و سردشت و در محدوده روستاهای کانی رش و باریکایه به وسعت حدود 10 کیلومتر مربع که از اوایل خرداد شروع شده است همچنان ادامه دارد.
 
این باستان شناس تصریح کرد: محدوده‌های مورد اشاره از جمله مناطق کوهستانی و صعب‌العبور هستند که از نظر معادن فلزات مناطق مستعدی به شمار می‌آیند.

او گفت: در نخستین هفته‌های  انجام پروژه بررسی آثار قابل توجهی از سایت‌های ذوب فلزات کشف و مستند‌نگاری شد.

سلیمی افزود: این بررسی عمدتا بر روی محوطه‌های ذوب آهن تمرکز دارد و سختی مسیر بررسی، باعث طولانی شدن مدت زمان این طرح خواهد شد.

او مهمترین اهداف بررسی و شناسایی محوطه‌های فلزکاری محدوده روستا کانی رش شهرستان مهاباد و باریکایه شهرستان سردشت را مشخص کردن گاهنگاری محوطه‌های ذوب فلزات از طریق گاهنگاری نسبی و در صورت لزوم انجام آزمایش‌های ترمولومینسانس، بررسی ارتباط معادن با محوطه‌ای ذوب فلزات و استفاده از تحلیل‌های سنجش از دور و تهیه نقشه‌های GIS منطقه برای مکان‌یابی سایت‌های ذوب فلزات اعلام کرد.

این باستان شناس گفت: شناسایی دقیق موقعیت و پراکنش آثار در مجموعه مورد نظر برای تکمیل نقشه باستان شناسی منطقه از دیگر اهداف این طرح است.

سرپرست هیات باستان شناسی با بیان این‌که تا بحال در حوزه شمال غرب ایران بررسی‌های باستان شناسی چندانی در ارتباط با محوطه‌های ذوب فلزات انجام نشده ابراز امیدواری کرد که انجام این بررسی نقطه آغازی برای مطالعات فلزکاری در محدوده شمال غرب ایران باشد.

بررسی و شناسایی محوطه‌های فلزکاری محدوده روستا کانی رش شهرستان مهاباد و باریکایه شهرستان سردشت -شمال غرب ایران با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.
 
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.