رئیس شورا اسلامی شهر آبادان:

افزایش نیرو د۳۹ر شهرداری آبادان تحت تاثیر مسائل سیاسی

افزایش نیرو د۳۹ر شهرداری آبادان تحت تاثیر مسائل سیاسی
رئیس شورا اسلامی شهر آبادان گفت: افزایش نیرو در شهرداری آبادان، تحت تاثیر مسائل سیاسی بوده که در زمان شهرداران قبلی رخ داد.
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۵۶
کد مطلب: ۱۱۵۱۳
Share
اسکان نيوز: حسن کمری، رئیس شورا اسلامی شهر آبادان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: هیچ چیزی برای پنهان کاری نداریم و همه چیز را باید به مردم گفت: دانستن حق آن‌ها است اگر چه در برخی موارد تذکرات دوستانه در خصوص صریح صحبت کردن به ما داده می‌شود، اما معتقدم که اگر چیزی تکلیف است باید انجام شود.

وی اظهار کرد: در خصوص موضوع زمین خواران، شورا شهر هم تهدید و تخریب شد اما خوشحال هستیم که با پیگیری‌ها، انجام مصاحبه‌ها و شفافیت‌سازی‌هایی که انجام شد، شعبه خاصی در دادگستری آبادان به پیگیری این موضوع اختصاص داده شد که از این بابت از دادستان و رئیس دادگستری قدردانی می‌کنیم.

کمری تصریح کرد: افزایش نیرو و انحراف صورت گرفته از سوی این نیروها همگی تحت تاثیر مسایل سیاسی بوده که در زمان شهرداران قبلی انجام شد و معضلی برای شهرداری و شهر به وجود آورده است؛ به هیچ وجه منطقی نیست که بگوئیم نیروهای شهرداری دو برابر حد متعارف است اما در بحث خدمات شهری مشکل داریم و باید پیمانکار بگیریم؛ این موارد باید گفته شود و حداقل سود تکرار این حرف ها آنست که دیگر نه اعضای شورا، نه نمایندگان و نه هیچ مسئول دیگری کسی را برای کار به پیکره شهرداری سفارش نمی کند.

رئیس شورا اسلامی شهر آبادان گفت: هرچند که شاید به عقیده برخی این کار دردی از گذشته دوا نمی کند اما به طور حتم باعث می‌شود که در آینده اتفاق بدتری رخ ندهد؛ ما به جایی وصل نیستیم و از بیان موضوعی نیز ابایی نداریم؛ چیزی را هم خودمان طراحی نکردیم که نیاز به ملاحظه کاری داشته باشیم تا آن را به دست آوریم؛ امیدوار هستیم این دوره شورا دوره خدمت باشد.

تلاشمان بر شفاف‌سازی و شفاف‌گویی است

کمری افزود: در 10 ماه گذشته که از شروع به کار شورا پنجم می گذرد در مراحل مختلف از همیاری و همکاری اهالی رسانه برخوردار بودیم و سعی کردیم در طول این مدت شفاف‌سازی و شفاف‌گویی را سرلوحه کار خود قرار دهیم و چیزی را از شهروندان پنهان نکرده به واسطه رسانه‌ها و فضای مجازی ارتباط خوبی با مردم داشته باشیم.

وی از اهالی رسانه اعم فعالان  فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی، سازمان های مردم نهاد به عنوان فرصت‌هایی یاد کرد که در اختیار جامعه هستند که باید از این ظرفیت‌ها حداکثر بهره‌وری را داشت.

رئیس شورا شهر آبادان با بیان این‌که تلاش ما شفاف‌سازی و رفع ابهامات در پاسخ به سئوالات مردم و رسانه‌ها است، اظهار کرد: مشکلات مردم آبادان به سه دسته نظافت شهری، مشکلات عمرانی و آسفالت و فضا سبز تقسیم می‌شود و بر این مبنا در طول 10 ماه گذشته بحث خدمات شهری همواره مورد توجه قرار  گرفته است؛  ضمن آن‌که پروژه‌های مربوط به دفع آب‌های سطحی و فضا سبز را نیز پیگیری شد.

وی تصریح کرد: در نخستین سال فعالیت شورا پنجم، شاهد بهبود خدمات شهری با وجود فاصله داشتن تا شرایط ایده‌آل را شاهد بودیم و این روند رو به بهبود است؛ در بحث آسفالت پیاده رو خیابان‌ها و معابر اصلی و فرعی ۶ پروژه فعال داریم که با توجه به زمان، از پیشرفت نسبی خوبی برخوردارند.

رئیس شورا اسلامی شهر آبادان با اشاره به این‌که در حال حاضر چندین پروژه در مرحله مناقصه، تامین طرح، در حال تصویب ‌ند و یا تامین اعتبار شده است، گفت: در بحث پروژه بزرگ توسعه جاده ساحلی امیدواریم تا در سال ۹۷ آغاز و به مرحله توسعه و تکمیل برسد.

به گفته کمری، خودروهای نفت‌کش‌ها و یا کامیون‌های حمل کالا در گمرک سبب ایجاد مشکلاتی شده که در طرح توسعه منطقه آزاد اروند و شهرداری برای رفع این مشکل ساخت یک پل طراحی شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که میزان بدهی‌ها شفاف و روشن است، افزود: شهرداری با 250 میلیارد تومان بدهی غیرسازمانی و ۲۸ میلیارد تومان بدهی به کارکنان تحویل شهردار داده شد؛ ضمن آن‌که تنها ماشین گریدر واحد عمران شهرداری نیز توقیف شده بود. بسیاری از مطالبات و آرای قضایی درباره شهرداری مربوط به سال‌های ۷۹ تا ۹۶ بوده که متاسفانه سبب مسدود شدن حساب شهرداری و بروز مشکلات در پرداختی‌ها شد.

نیروی انسانی شهرداری بالاست

وی اظهار کرد: همچنان آمار نیروی انسانی شهرداری و میزان پرداخت حقوق آنان بسیار بالا است که انضباط مالی و اداری، بررسی هزینه‌ها و تلاش برای کاهش آن‌ها، بررسی درآمد و افزایش آن، کنترل بدهی‌ها، تمرکز بر هزینه‌ها و مدیریت آن‌ها  توسط تیم شورا شهر و شهرداری تنها راه برون رفت از این مشکلات است؛ خوشبختانه با تلاش های انجام شده قراردادهای استیجاری حذف و حقوق و دستمزدهای بیش از حد مجاز و بدهی‌ها، کنترل و کاهش یافته است.

رئیس شورا اسلامی شهر آبادان تصریح کرد: همچنین به منظور رسیدگی به حساب‌های مالی مربوط به سال‌های ۹۵ و ۹۶ از یک شرکت حسابداری تقاضا همکاری شده که متعاقبا گزارش‌ها و اطلاعات لازم را در این خصوص در اختیار مردم و رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

کمری از پرداخت حقوق به عنوان مهمترین مشکل شهرداری آبادان نام برد و گفت: تنها راه کمک به این موضوع بازنشسته کردن نیروهای چهار درصدی است که از سال ۹۱ انجام نشده بود؛ خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده ۱۲۵ نفر از کارگران مشاغل سخت مشمول بازنشستگی می‌شوند و تا پایان تیرماه اسامی۲۵۰ نفر دیگر نیز به سازمان تامین اجتماعی اعلام می‌شود، این اقدام به طور ماهانه بیش از یک میلیارد صرفه اقتصادی برای شهرداری در پی دارد، ضمن آن‌که باید به خواسته نیروهای بازنشسته نیز اهمیت داد.

بدهی ۶۰ میلیارد تومانی شهرداری به تامین اجتماعی

وی افزود: شهرداری ۶۰ میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است که به طور ماهانه نیز بیش از یک میلیارد تومان به جز سود مرکب جریمه به عنوان جریمه بر حجم این بدهی افزوده می شود که باید برای جلوگیری از این افزایش کاری انجام داد؛ با حقوق دریافتی۱۰۰ نفر از این بازنشستگان می‌توان ۱۵۰ نفر نیرو جوان و کارآمد را جذب و برای آن‌ها تامین حقوق کرد.

وی درباره پروژه ساحل‌سازی بهمنشیر اظهار کرد: این پروژه به عنوان طرحی با اعتباراتی بیشتر از گذشته و در سال ۹۷ اجرایی می‌شود که برای آن تفاهمنامه‌ای میان شهرداری و منطقه آزاد اروند تنظیم و منعقد می‌شود یکی از برنامه‌های قابل اجرا در سال جاریست.

کمری در بخش دیگری از سخنان خود درباره حادثه خودسوزی منجر به فوت یکی از کارگران شهرداری منطقه سه شهرداری آبادان، تصریح کرد: در این اتفاق نمی‌توان تنها یک نفر را مقصر اصلی قضیه دانست. در مقام حقوقی نیستیم که به توانیم کسی را مقصر کنیم اما به عنوان یک شهروند بر این عقیده ام که موضوعات اجتماعی، عدم پرداخت حقوق در موعد مقرر و دیگر معضلات در این باره دخیل بوده‌اند ضمن آن‌که مستنداتی مبنی بر واریزی به حساب این شخص در ۱۰ روز پیش از وقوع حادثه وجود دارد اما به دلیل ضمانت وام، وی امکان برداشت از حساب خود را نداشت؛ این قضیه قابل بررسی است و نمی‌توان یک شخص خاص را مقصر جلوه داد.

رئیس شورا اسلامی شهر آبادان همچنین موضوع جابجایی مدیر منطقه سه توسط شهردار پس از بروز این حادثه را یک اقدام مدیریتی خواند که می‌تواند بر اساس تصمیم قبلی شهردار و یا برای احترام به افکار عمومی از سوی شهردار انجام شده باشد.

کمری در بخش دیگری از سخنان خود از تعامل سازمانی به عنوان یکی از سیاست‌های شورا نام برد و گفت: سازمان منطقه آزاد اروند در زمینه اجرا پروژه‌ها همکاری بسیار خوبی را با شهرداری داشته ضمن آن‌که از طرح‌های شهرداری در زمینه‌های عمرانی حمایت نیز کرده است.

مطالبه مردم، شفاف‌سازی فرصت‌های موجود است

رئیس شورا شهر آبادان از شفاف‌سازی به عنوان یکی از مطالبات به حق و به جای مردم درباره فرصت‌های موجود در آبادان نام برد و افزود: انتظار مردم از منتخبان خود در شورا بودن در کنار آنان و دادن فرصت بیان مطالب از سوی آنان است که این موضوع به عنوان یک سیاست کلی از سوی شورا و از ابتدای دوره پنجم به مردم اعلام شده است.

کمری اظهار کرد: در بحث توسعه اتوبوس رانی ۱۲ اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی اضافه شد، در موضوع پسماند و مکانیزه کردن تجهیزات نیز قراردادهایی را با استانداری منعقد کرده‌ایم ضمن آن‌که در بحث معابر به عنوان نیاز اصلی مناطق مختلف شهری نیز ۹ پروژه تعریف شده که ۶ پروژه آن در با پیشرفت فیزیکی خوبی در حال انجام است و۳ پروژه دیگر نیز دررمرحله پایانی مناقصات قرار دارد.

وی تصریح کرد: به دلیل بحرانی بودن شرایط مناطق حاشیه ای شهر، طرح اولیه بهسازی به مناطق حاشیه اختصاص داده شد و طرح‌هایی را نیز برای بهبود معابر هسته مرکزی شهر شامل پیاده روسازی، آسفالت معابر را نیز در مرداد ماه امسال اجرایی می‌کنیم که در این باره شاهد تغییرات محسوسی خواهیم بود.

وی یادآور شد: محلات زیادی در شهر فاقد نام بودند که بنا بر ضرورت این مکان‌های فاقد نام و تابلو به شهرداری اعلام شد که در سال جاری در این باره نیز اقدام می‌شود.

بازسازی آبادان از امسال آغاز شده است

رئیس شورا اسلامی شهر آبادان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بازسازی آبادان در بحث معابر و شبکه آب و فاضلاب که باید در سال۶۷ انجام می‌شد با سال‌ها تاخیر و از امسال آغاز شده است که امید می‌رود در زمینه آسفالت و معابر به عنوان اصلی‌ترین مشکلی که مردم با آن مواجهند بتوانیم قراردادهای پیگیری شده را به مرحله اجرا برسانیم.

کمری افزود: درباره کارخانه آسفالت نیز با توجه به فرسوده بودن و نداشتن توان تولیدآسفالت مورد نیاز شهر آبادان، قرار است کارخانه‌ای با تمام متعلقات خریداری شود تا به این ترتیب نیاز آبادان را به آسفالت برطرف شود.

وی با بیان این‌که در بحث اعتبارات عمرانی مشکلی نداریم، اظهار کرد: در حال حاضر۸۰ میلیارد تومان پروژه در حال اجرا داریم؛ مشکل اصلی و اساسی شهرداری مطالبات و بدهی‌ها است. با توجه به فراوانی تعداد کارکنان و افزایش مطالبات آن‌ها، مبلغی که به عنوان عوارض آلایندگی دریافت می‌شود صرف پرداخت حقوق کارکنان شهرداری به عنوان اولویت نخست می‌شود اما در کنار این پرداختی‌ها، پروژه‌های زیادی همچون پارک ۱۷ هکتاری، پارک بلوار هسته‌ای و فضای سبز ساحل بهمنشیر در حال اجرا است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود دلیل برخی اجتماعات کارگری در شهرداری را  تعویق در پرداخت حقوق و مطالبات آنان خواند و تصریح کرد:  با پرداخت معوقه‌ها و مطالبات این تجمعات کمتر شده که امید می‌رود در ماه آینده نیز با پرداخت بخش دیگری از مطالبات امسال، این تجمعات باز هم کمتر شود.

لزوم به روز شدن مطالبات کارکنان شهرداری

رئیس شورا اسلامی شهر آبادان گفت: مطالبات کارکنان شهرداری مربوط به سال‌های ۹۴ و ۹۵ مهمترین مشکل شهرداری بود که تمامی این مطالبات از ابتدا خرداد تا پایان اسفند ۹۶ پرداخت شد و دیگر هیچ بدهی به کارکنان وجود ندارد. ایجاد انضباط مالی و به روز شدن مطالبات امری ضروری برای شهرداری است.

به گفته کمری پرداخت معوقات سال‌های گذشته سبب شد تا شهرداری امسال در بحث پرداختی‌ها با مشکل روبرو شود به طوری که تاکنون تنها حقوق پایه فروردین ماه کارکنان پرداخت شده اما از  ابتدا تیرماه پرداخت‌های بعدی که شامل حقوق پایه اردیبهشت و خرداد و اضافه کاری فروردین  است به حساب کارکنان واریز می‌شود.

وی درباره دلائل گله2مندی شهروندان از عملکرد شهرداری و شورا به رغم اقدامات انجام شده در حوزه خدمات شهری افزود: به طور حتم انجام اصولی کارها رضایتمندی شهروندان را درپی خواهد داشت و این در حالی است که در طی سی سالی که از جنگ می‌گذرد کار خاص و هدفمندی در این باره انجام نشده تا بتواند اعتماد مردم را جلب کند لذا سعی ما بر آن است که در عمل و با اجرا پروژه‌ها اعتماد مردم را بیشتر جلب کنیم؛ انجام کار عمرانی به صورت اصولی زمان بر است و  آن‌چه این روزها در قالب آسفالت و احداث معابر در آبادان حال انجام است آن‌که ابتدا زیرساخت‌های شهری اعم از آب و فاضلاب کار می‌شود و سپس در بحث آسفالت و ساخت معابر اقدام می‌شود و این یعنی انجام کار دقیق و اصولی، به طور حتم در صورت تامین اعتبار تمامی پروژه‌های تصویب شده تمامی پروژه‌ها ظرف ۲ الی ۳ ماه آینده به نتیجه می‌رسد.

وی با بیان این‌که به منظور ایجاد انضباط مالی در بحث درآمد، «شهرداری الکترونیکی» می‌شود، و تمام موارد به صورت الکترونیکی ثبت خواهد شد، اظهار کرد: فرصت‌های خوبی در آبادان به لحاظ پتانسیل نیروی انسانی و مشارکت‌های مردمی همچون خانواده شهدا، مساجد و هیات‌های مذهبی،  فعالان اجتماعی، هیات‌های ورزشی، انجمن‌های ادبی عربی و فارسی و رسانه‌های فعال و پویا و انجمن‌های مردم نهاد فعال و رسمی داریم که شاید تاکنون به خوبی از آن‌ها بهره نبرده‌ایم؛ رسانه‌ها می‌توانند نقش موثری در ایجاد این ارتباط داشته باشند، تمام مسئولان به طور شبانه روزی در تلاش برای رفع موانع و مشکلات هستند که امید می‌رود دوره پنجم شورا دوره مهمی برای رفع مشکلات زندگی مردم با همکاری و همفکری خود آنان باشد.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.