بذل و بخشش‌های استاندار اصفهان:

با موافقت مهرعلیزاده معدن تراورتن میمه به حوزه علمیه اصفهان واگذار شد/ مخالت سازمان محیط زیست با صدور اکتشاف در پناهگاه حیات وحش موته

با موافقت مهرعلیزاده معدن تراورتن میمه به حوزه علمیه اصفهان واگذار شد/ مخالت سازمان محیط زیست با صدور اکتشاف در پناهگاه حیات وحش موته
استاندار اصفهان با صدور مجوز پروانه اکتشاف در معدن تراورتن میمیه به مساحت 46 هکتار به نام حوزه علمیه این استان موافقت کرد.
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۱۰
کد مطلب: ۱۱۵۳۱
Share
به گزارش اسکان نيوز، معدن تراورتن شهرستان میمیه با موفقت محسن مهرعلیزاده، استاندار اصفهان و بدون دریافت موافقت سازمان میحط زیست به حوزه علمیه این استان  واگذار شد.

در نامه صورتجلسه کمیسیون ماده 24 مکرر قانون معادن در خصوص معدن تراورتن میمه آمده، با توجه به درخواست‌های حوزه علمیه اصفهان در سال‌های گذشته مبنی برواگذاری این معدن، کمیسیون ماده 24 مکرر قانون معادن در تاریخ 95/5/16 تشکیل و مطابق با بند (د) صورتجلسه مورد نظر تصویب شد که با اخذ نظر استاندار اصفهان واگذاری صورت پذیرد.


گفتنی است که بر اساس اعلام خبر پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران،  عملیات اکتشاف معدن بدون اخذ موافقت محیط زیست و طی مراحل قانونی در پناهگاه حیات وحش موته آغاز شده است.
 


برخلاف عدم موافقت سازمان محیط زیست بحث اکتشاف و بهره‌برداری از معدن تراورتن از سه سال قبل مطرح بوده و اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ دوباره تقاضا صدور پروانه اکتشاف معدن مطرح و مدیر کل وقت سازمان صنعت و معدن استان با توجه به مخالفت اداره کل حفاظت محیط زیست استان موضوع را به کمیسیون تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون مکرر معادن ارجاع داده است.

این کمیسیون در تاریخ  95/5/16 با حضور نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و معدن، دادگستری، نظام مهندسی معدن و استانداری اصفهان تشکیل و به دلیل مخالفت نیمی از اعضا حاضر در جلسه، موضوع به رسول زرگرپور، استاندار وقت ارجاع داده شد که استاندار هم پس از  بررسی موقعیت معدن با صدور مجوز بهره‌برداری مخالفت کرد.

گفتنی است متقاضیان اکتشاف معدن صورتجلسه‌ای صوری بر اساس جلسه  مورخ  95/5/16 تنظیم کرده و این بار صورتجلسه را بدون امضا نماینده محیط زیست به امضا محسن مهرعلیزاده، استاندار جدید اصفهان که در جریان تصمیمات قبلی نبود، رساندند.

این در حالی است که استاندار فعلی اصفهان در تاریخ 95/5/16 در این پست مشغول خدمت نبوده و در حقیقت هیچ جلسه‌ای با حضور وی تشکیل نشده است. محسن مهرعلیزاده در تاریخ 7 آبان 96  از سوی وزارت کشور به عنوان استاندار اصفهان انتخاب شد.

سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان در تاریخ  97/2/25 اقدام به صدور پروانه اکتشاف نموده است.

صبح روز دوشنبه  97/3/28 عوامل و ماشین آلات معدنکاوان جهت شروع عملیات اکتشاف وارد منطقه شده‌اند اما این عملیات با ممانعت مردم محلی، طبیعت دوستان و نیروهای محیط زیست منطقه به صورت موقت، متوقف شد.

فعالان محیط زیست معتقدند که آغاز عملیات اکتشاف و بهره‌برداری از معدن مذکور در قلب پناهگاه حیات وحش موته آسیب‌های جبران ناپذیری به این زیستگاه ارزشمند و تنوع زیستی کم نظیر آن وارد خواهد کرد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.