درخواست نامتعارف رئیس نظام مهندسی کشور از وزیر راه و شهرسازی

شخصیت ناظر از مجری جدا باشد/ شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان حق مداخله در انتخابات را ندارد

شخصیت ناظر از مجری جدا باشد/ شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان حق مداخله در انتخابات را ندارد
براساس تاکید قانون‌گذار، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور حق مداخله در انتخابات سازمان را ندارد و مجمع عمومی یعنی تمامی اعضا که صاحبان خود سازمان هستند باید در مجمع عمومی خود، هیات اجرایی را انتخاب ‌کنند و طبق برنامه‌ای آن را مامور انجام انتخابات کنند.
شنبه ۲ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۳۰
کد مطلب: ۱۱۶۰۴
Share
به گزارش اسکان نيوز، چندی پیش فرج‌الله رجبی، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در جلسه 228 این شورا، خواستار واگذاری اختیارات اجرایی انتخابات هیات مدیره‌های سازمان‌های استان‌ها به شورا مرکزی شد و گفت:  اختیار اجرایی و نظارت بر انتخابات، طبق آیین‌نامه برعهده وزارت راه و شهرسازی است؛ اما انتظار می‌رود به منظور تسریع در پیشبرد اهداف، وزیر راه و شهرسازی اختیارات خود در حوزه اجرایی انتخابات را به شورا مرکزی واگذار کند یا این که انتخاب اعضا اجرایی انتخابات را به این شورا بسپارد.

 درخواست رئیس شورای مرکزی از دو وجه قانونی و  عرفی و منطق انتخابات قابل بررسی است. ماده 9 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تاکید دارد که انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان  و در حقیقت انتخاب اعضا هیات مدیره سازمان هر استان منحصرا از اختیارات و وظایف مجمع عمومی سازمان همان استان است. ماده 13 آن قانون هم نظارت بر این انتخابات را بر عهده وزارت راه و شهرسازی قرار داده است و اصولا براساس ماده 26 قانون این وزارتخانه بر همه جریانات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان می‌تواند اعمال نظارت کند و روند اتفاقات و تصمیماتی که در مجمع عمومی گرفته می‌شود هم یکی از این موارد است.

انتخاب هیات مدیره استان یک رویداد کاملا درون سازمانی است و طبق ماده 13 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، هیات اجرایی انتخابات با نظارت وزارت مسکن و شهرسازی وظیفه برگزاری انتخابات را دارد و چون شخصیت ناظر باید از مجری جدا باشد تا تعارض منافع ایجاد نشود باید طبق این ماده  مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان هر استان،  بین 3 تا هفت نفر از اعضا سازمان را برای اجرا انتخابات طبق ترتیباتی که دولت معین می‌کند، برگزیند و وزارت راه و شهرسازی هم ناظر بر این اتفاقات باشد؛ ماده 13 قانون دولت را مکلف کرده که در آئین نامه‌ای چگونگی انتخاب و نحوه تشکیل هیات اجرائی، اختیارات و وظایفش را تعیین کند.

به گزارش اسکان نيوز، آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در ماده 62 می‌گوید: برای انجام انتخابات هیات مدیره هیات اجرایی انتخابات مرکب از 3 تا 7 نفر مهندس با حداقل 10 سال سابقه کار انتخاب خواهند شد، هیات مذکور با نظارت وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه نظارت وظیفه برگزاری انتخابات را به عهده دارد. به همین منظور اداره راه و شهرسازی استان با توجه به دو برابر تعداد مورد نیاز اعضا نظام مهندسی ساختمان اعضا هیات اجرایی را انتخاب می‌کند.

درخواست نامتعارف رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان

گفتنی است که قانون‌گذار دخالت رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در انتخابات را به هیچ وجه تصویب نکرده و مجمع عمومی یعنی تمامی اعضا که صاحبان خود سازمان هستند باید در مجمع عمومی خود هیات اجرایی را انتخاب ‌کنند و طبق برنامه‌ای آن را مامور انجام انتخابات کنند.

برخی از کارشناسان حوزه مهندسی بر این باروند که درخواست رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از وجه دیگر هم با قانون سازگار نیست زیرا وزیران نمی‌توانند بدون اجازه قانونگذار اختیاراتشان را به اشخاص دیگر واگذار کنند. زمانی که مجلس به یک وزیر رای اعتماد می‌دهد به وزیر رای اعتماد داده نه به شخص ثالث مورد اعتماد وزیر، در قانون اعتماد به اعتماد وجود ندارد، در غیر این صورت مجلس همان  شخص ثالث را هم همراه وزیر تعیین می‌کرد که نمی‌کند. وزرا نمی‌توانند بدون اجازه قانون وظایف و اختیارات خود را به شخص دیگری واگذار کنند.

درخواست خلاف عرف انتخابات

درخواست رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از حیث عرف و منطق انتخابات هم دارای ایراد است. عموما  اکثر کسانی که در شورای مرکزی حضور دارند در انتخابات دوره بعد هم کاندیدای انتخابات هیات مدیره استان خود می‌شوند تا بتوانند به شورای مرکزی دور بعد راه پیدا کنند، در شرایطی که همیشه در هر استان به غیر از این‌ها ده‌ها و صدها نفر دیگر هم کاندیدای ورود به هیات مدیره هستند سپردن اجرا انتخابات به این شورا به منزله دادن اجرا انتخابات مجلس در هرشهر به تعداد محدودی از نامزدهای ورود به مجلس خواهد بود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.