هشدار عضوشورای شهر اصفهان درصحن علنی درباره واگذاری معدن "پناهگاه حیات وحش موته"به حوزه علمیه اصفهان

ریزگرد و نابودی حیات وحش، ارمغان معدن موته برای اصفهان

ریزگرد و نابودی حیات وحش، ارمغان معدن موته برای اصفهان
در روزهای اخیر موضوع واگذاری غیرقانونی "منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش موته" اصفهان به حوزه علمیه اصفهان برای اجرای فعالیت های معدنی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست خبرساز شد و واکنش های فراوان کنشگران زیست محیطی و برخی رسانه های این حوزه را در پی داشت. عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در نطق خود در صحن علنی، سخنانی را ایراد کرد و نسبت به عوارض جبران ناپذیر اجرای این پروژه غیرقانونی که در 10 سال گذشته با مخالفت مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست رو به رو بوده هشدار داد.
دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۰۳
کد مطلب: ۱۱۶۷۹
Share
به گزارش اسکان نيوز مهدی مقدری عضو شورای شهر اصفهان در واکنش به واگذاری معدن "منطقه حفاظت شده موته" به حوزه علمیه اصفهان که خلاف ضوابط قانونی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده و اینروزها خبرساز شده است در نطق خود در صحن علنی شورای اسلامی شهر گفت:« صدور مجوز اکتشاف ٣۶ هکتاری معدن تراورتن در منطقه حفاظت شده موته برای حوزه علمیه اصفهان، علاوه بر آثارغیرقابل جبرانی مانند ترس حیات وحش و فرار چند کیلومتری جانوران از منطقه ، تسلط شکارچیان به منطقه و افزایش شکار، جزیره‌ای شدن و حبس حیوانات در بخشی از منطقه، باعث هجوم گردوغبار و بروز پدیده ریزگرد در اصفهان خواهد شد. ضمن اینکه بر اساس قانون سازمان حفاظت محیط زیست هرگونه تصرف و تجاوز به این مناطق، ولو کَندن یک بوته خار نیز غیرقانونی بوده و مجازات دارد.»
او هشدار داد: « صدور مجوز اکتشاف ٣۶ هکتاری معدن تراورتن در منطقه حفاظت شده موته برای حوزه علمیه اصفهان، تعجب کارشناسان، کنشگران و شهروندانِ دلسوز و علاقمند به محیط زیست را به دنبال داشت. این اقدام، سوای دل نگرانی‌ها که در این کشور تبدیل به رویه معمول شده، آثار غیرقابل جبران زیر را در پی خواهد داشت. نخست اینکه این پروژه موجب ایجاد ناامنی در منطقه خواهد شد و در اختیار قرار گرفتن این ٣۶ هکتار به معدن‌کاران که تنها برای اکتشاف است و عملاً با محوطه‌سازی و جاده‌سازی و تاسیسات جانبی شاید تا چندین برابر این عدد برسد و انفجارات ناشی از آن باعث ترس حیات وحش شده و فرار چند کیلومتری جانوران از منطقه می‌شود. دوم اینکه ایجاد جاده برای معدن، ورود افراد غریبه، کارگران فصلی و معدن‌کاران سبب تسلط شکارچیان به منطقه و افزایش شکار خواهد شد. تجربه‌های تیره و سیاه گذشته نشان داده بسیاری از عوامل اجرایی چنین پروژه‌هایی رفته رفته به شکارچی یا راهنمای شکارچی تبدیل می‌شوند.»

مقدری درباره دیگر اثر برگشت ناپذیر پروزه 36 هکتاری معدن تراورتن در منطقه حفاظت شده موته گفت:« این معدن در مسیر کوچ حیوانات است و سبب جزیره‌ای شدن و حبس حیوانات در بخشی از منطقه می‌‌شود. این مساله در شرایط بروز بیماری‌های اپیدمی بسیار خطرناک خواهد بود.»
 
گرد وغبار، مهم ترین اثر اجرای پروژه معدنی

عضو شورای شهر اصفهان افزود:« اما مهم ترین نگرانی بنده و کارشناسانِ محیط زیست و شهروندانی که به این مساله ورود کرده‌ایم و شاید به زودی برخی مسوولانِ همیشه دلواپس دوباره به ما خرده بگیرند که میمه و موته چه ربطی به شما و شهر اصفهان دارد این است که گرد و غبار حاصل از اکتشاف معدن و باز شدن پوشش گیاهی و خاکیِ ناشی از آن نه تنها سبب آسیب به گیاهان منطقه که جزو ذخیره‌های گیاهی کشور هستند می‌شود، بلکه در این وانفسای هجوم و فراگیر شدن ریزگردها در منطقه مرکزی و کویری کشور و تنگ شدن نفس ملت زیر بار این بی‌تدبیری‌ها و آلودگی‌ها، بهره‌برداری از این معدن، بر حجم این توده‌هایِ آلاینده خواهد افزود و بی‌شک مخالفت چند دهه اخیر سازمان حفاظت محیط زیست با این پروژه، ریشه در این آینده‌پژوهی و مخاطرات ناشی از آن دارد.»
 
مقدری هشدار داد:« تجاوز به این منطقه به این شکل می‌تواند مجوزی برای دیگر نهادهای عمومی و خصوصی قدرتمند برای تجاوز به آخرین زیستگاه‌ها و ذخیره‌های گیاهی و جانوری کشور شود و اگر جلوی آن گرفته نشود هر روز شاهد این تنش‌ها و مخاطرات خواهیم بود.»

او تاکید کرد:« اینجانب به عنوان نماینده مردم اصفهان در شورای شهر که برای دفاع از منافع ملت سوگند یاد کرده‌ام، ضمن هشدار نسبت به نتایج این تصمیم اشتباه و زیان‌بار، از آقای استاندار و سایر مسوولان مرتبط با این پروژه درخواست تجدیدنظر دارم و با یادآوری فرمایشات رهبری معظم مبنی بر اینکه "برای حل مسائلی چون آلودگی هوا در کلان‌شهرها و پدیده گرد و غبار و فرسایش خاک بیشتر از تبلیغات، باید کار و تلاش جدی و پیگیری مستمر انجام دهند" و در همان نشست درباره کوه‌خواری و زمین‌خواری و نابودی جنگل‌ها اشاره دارند که "دستگاه‌های مسوول باید قاطعانه به هر بهانه‌ای اعم از هتل‌سازی، جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهات به ظاهر قابل قبول، مقابله کنند".

خاطر نشان می‌کنم چنانچه بر این مصوبه خود اصرار دارید دیری نخواهید گذشت که آثار مخرب محیط زیستی آن، نه تنها دامن شما را می‌گیرد و نفس زیست‌بوم ایران را خواهد گرفت، بلکه شهروندان آگاه اصفهان که چشم به راه حل بحران‌های محیط زیستی توسط دولت و نهادهای حاکمیتی هستند این تصمیمِ شما را نیز به پای سایر ناکارآمدی‌ها گذاشته و شکاف و بی‌اعتمادی حاکمیت و ملت را به همراه خواهد آورد. از ما گفتن بود و از شما اقدام و عمل...»
 
"منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش موته" با وسعت ۲۰۴,۳۵۰ هکتار در شمال استان اصفهان، شمال غربی "میمه" و جنوب غربی شهرستان "دلیجان" ، بین دو استان اصفهان و استان مرکزی قرار گرفته است. در سال 1343 به دنبال تشکیل "کانون شکار ایران" ، محدوده‌ای با وسعت ۳۴۳,۹۴۰ هکتار شامل دشت ها، ارتفاعات و مراتع، واقع در حوزه استحفاظی استان های اصفهان و مرکزی به عنوان "منطقه حفاظت شده موته" انتخاب شد و در سال ۱۳۴۶ با تشکیل "سازمان شکاربانی و نظارت بر صید"، به تصویب "شورایعالی شکاربانی و نظارت بر صید" ( سازمان محیط زیست وقت) رسید. در سال های پس از پیروزی انقلاب، سازمان حفاظت محیط زیست تغییراتی در حد و حدود منطقه اعمال کرد و در تاریخ ۱۳۶۱/۶/۲۱ با مساحت حدود ۲۰۴,۳۵۰ هکتار به "منطقه حفاظت شده" ارتقا یافته و سرانجام بر اساس مصوبه شماره ۱۳۰ شورایعالی محیط زیست در تاریخ ۱۳۶۹/۱۲/۷ با همین وسعت به عنوان "پناهگاه حیات وحش" ثبت شد.

"پناهگاه حیات وحش موته" یکی از پر ارزش ترین مناطق ایران به ویژه از منظر گیاهان منحصر به فرد بوده و زیستگاهی مناسب برای زندگی آهو و منطقه ای برای تکثیر این گونه است. پناهگاه حیات وحش موته دارای دو بخش مختلف است، یکی بخش جلگه ای و همواری ها که محل زیست آهو است، دیگری مناطق کوهستانی که محل زیست قوچ و میش و کل و بز و دارای تنوع زیستی قابل توجهی است.

از مهم ترین ویژگی های دیگر این منطقه موته، کانی سازی طلاست. ناحیه ای در شمال موته به وسعت ۱۶۰ کیلومتر مربع دارای ۹ منطقه طلا دار جدا از هم با حداکثر فاصله ۱۵ کیلومتر وجود دارد. طلاسازی در این منطقه وابسته به سنگ های اسیدی آذرین است.

گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ای "درمنه" و "گون" در این منطقه رویش دارند و تاکنون در مجموع ۴۷۸ گونه گیاهی متعلق به ۲۴۰ جنس و ۵۳ خانواده در این منطقه شناسایی شده است. همچنین از گونه های شاخص جانوری تا کنون ۱۴۲ گونه مهره دار شامل ۲۵ گونه پیتاندار، ۸۸ گونه پرنده، ۲۵ گونه خزنده، یک گونه دوزیست و ۳ گونه ماهی در این منطقه شتاسایی شده است.

گفتنی است گونه شاخص جانوری این منطقه آهو بوده و پناهگاه حیات وحش موته به عنوان مهم ترین زیستگاه آهو در کشور مطرح است. این منطقه در گذشته زیستگاه گراز نبوده اما از حدود سال ۱۳۹۰ تعدادی گراز از زیستگاه های اطراف و احتمالا استان مرکزی وارد موته شده و در حقیقت گراز نیز به جمع پستانداران این منطقه اضافه شده اند. همچنین کل و بز، قوچ و میش از گونه های جانوری با جمعیت مناسب در این منطقه می باشند. علاوه بر این ها تاکنون ۲۵ گونه پستاندار متعلق به ۲۲ جنس از ۱۱ خانواده و ۴ راسته در این منطقه شناسایی شده است که آهو، قوچ و میش، کل و بز، پلنگ، گربه شنی، گربه پالاس، روباه معمولی، شغال، گرگ، کفتار، سمور، سنجاب درختی بخشی از آنها هستند. همچنین در این منطقه تاکنون ۸۸ گونه پرنده متعلق به ۵۸ جنس و ۳۵ خانواده بشرح زیر شناسایی شده اند که برخی از این پرندگان بومی، برخی مهاجر  هستند که عقاب طلایی، عقاب دشتی، دال سیاه، شاهین، دلیجه، لیل، بالابان، هوبره، حواصیل خاکستری، اگرت کوچک و بزرگ، غاز خاکستری از آن جمله اند. همچنین تاکنون در پناهگاه حیات وحش موته ۲۵ گونه خزنده متعلق به ۲۲ جنس و ۱۰ خانواده بشرح زیر شناسایی شده اند.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.