استاد دانشگاه در پاسخ به مخالفان وجود گسل در دریاچه ارومیه:

دریاچه ارومیه یک دریاچه تکتونیکی است

دریاچه ارومیه یک دریاچه تکتونیکی است
استاد رسوب شناسی و محیط ­های رسوبی دانشگاه پیام نور تبریز با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک دریاچه تکتونیکی است، گفت: ارتباط آرتزین ­ های اطراف حوضه دریاچه ارومیه با آب دریاچه از طریق بافت خاک نیست، بلکه از طریق سری شکاف های حاصل از تاثیر گسل­ های مختلف موجود در حوضه است.
سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۲۹
کد مطلب: ۱۱۷۵۶
Share
اسکان نيوز: جعفر شریفی‌قاضی‌جهانی، استاد رسوب شناسی و محیط ‌های رسوبی دانشگاه پیام نور تبریز درپاسخ به افرادی که پیرو مصاحبه قبلی وی اظهار کرده بودند که " در دریاچه ارومیه گسلی وجود ندارد"، افزود: حوضه دریاچه ارومیه به صورت یک بلوک عظیم در بین دو گسل اصلی تبریز و ارومیه تحت تأثیر نیروهای مزدوج و یا نیروهای فشاری و کششی این دو گسل قرار دارد و تمام آثار نیروهای مزدوج در حوضه دریاچه ارومیه مشهود است. 
 
وی با تاکید بر این‌که تشکیل گودال دریاچه، جزایر موجود در داخل دریاچه، آتشفشان جزیره اسلامی و زنبیل داغی، و آرتزین­‌های موجود در اطراف حوضه دریاچه آثار همین نیروهای مزدوج هستند، ادامه داد: موقعیت زمین شناسی دریاچه ارومیه برای زمین شناسان ایران و حتی دنیا شناخته شده است که دریاچه ارومیه یک دریاچه تکتونیکی بوده و بطور مداوم میلیون­ ها سال است که از طرف گسل‌های تبریز و ارومیه و گسل­‌های فرعی وابسته به آن­‌ها کنترل می‌شود. 
 
استاد دانشگاه با اشاره به این‌که افت سطح آب در آرتزین شرق حوضه دریاچه تا180 متر، در جنوب تا 40 متر، و در غرب تا 90 متر تثبیت شده است، اظهار کرد: زمانی که سطح آب آرتزین ­ها بالای سطح آب دریاچه بود، آب از زون گسل ‌های موجود در داخل دریاچه فوران می­‌کرد و این آب­‌ها هم زمان با آب رودخانه­‌ها، آب دریاچه را تقویت می­‌کردند؛ همچنین بلندی­‌های حاشیه دریاچه که بطور مستقیم با دریاچه در تماس هستند در طول سال آب ­‌های زیرزمینی این بلندی‌ها، به دریاچه وارد می­‌شود. 
 
عضو هیات علمی دانشگاه همچنین با تاکید بر این‌که بعد از احداث سدها، شاهرگ آب دریاچه قطع شده و با مصرف آب در کشاورزی، سطح آب آرتزین­‌ها پایین رفته است، ادامه داد: این بار آب دریاچه به سمت چاه ‌های آرتزین شروع به حرکت کرده و سبب آلودگی آب آرتزین­‌ها شده است که این مسئله سال­‌هاست برای همگان آشکار می‌باشد. 
 
وی اضافه کرد: اساسی ­ترین راه حل مشکل دریاچه، احداث پل میان­گذر جدید در روی ستون و برداشت میانگذر شهید کلانتری است چرا که، پل میانگذر علاوه بر این‌که باعث شده بخش اعظم دریاچه از سنگ پر شود، بلکه مانع چرخش آب دریاچه نیز شده و هم­زمان سبب تبخیر شدید آب دریاچه می شود؛ راه حل دیگر، اصلاح و ترمیم خاک کشاورزی، استفاده از چشمه های زیرزمینی و آب فاضلاب است. 
 
شریفی با تاکید بر این‌که غیر از مشکلات کنونی دریاچه، اظهار نظر، بیانات و اطلاعات بی‌پایه و بی اساس از طرف افراد غیرمتخصص موقعیت دریاچه و منطقه را به خطر می‌اندازد، اظهار کرد: با وجود این مشکلات در اطراف دریاچه، نصب کنتور برای کنترل حجمی آب چاه­‌های عمیق، جلوگیری و یا منع انجام کشت در مزارع کشاورزی و همچنین دام داری قابل قبول نیست؛ جای سئوال است که آیا منشاء این مشکلات، کشاورزان و مردم منطقه هستند؟ افکار بعضی از مسئولان در مورد دریاچه، مخرب و مضر است؛ بدون حل مشکلات اساسی در حوضه دریاچه، دریاچه زنده نمی­ شود. 
 
وی همچنین با بیان این‌که طرح و پروژه‌های جالبی برای حل مشکلات حوضه دریاچه در دست داریم، یادآور شد: تا به حال برای مصاحبات تلویزیونی، جلسات و همکاری با متخصصان خارجی، میلیاردها هزینه شده اما نتیجه ای نداده است. 
 
استاد رسوب شناسی دانشگاه خاطر نشان کرد: مشکلات را با همکاری کشاورزان و مردم منطقه به طور اساسی حل و دریاچه را احیا می­ کنیم؛ بعد از حل مشکلات در اطراف حوضه دریاچه، آموزش کشاورزان و مردم منطقه از لحاظ الگو مصرف آب، اصول کشت و محیط زیست ضروری است اما بدون حل مشکلات، آموزش هیچ نتیجه‌­ای نخواهد داد. 
 
بر اساس این گزارش؛ در پی مصاحبه قبلی دکتر شریفی یکی از مسئولان آذربایجان غربی اعلام کرده بود که در دریاچه ارومیه گسلی وجود ندارد!
 
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.