تالاب «صالحیه» حق آبه رسمی ندارد/سایه ریزگردها سنگینی می‌کند

تالاب «صالحیه» حق آبه رسمی ندارد/سایه ریزگردها سنگینی می‌کند
متولیان می‌گویند؛ تالاب صالحیه نظرآباد حق آبه رسمی ندارد و در صورت خشک شدن می‌تواند به یکی از کانون‌های تولید ریزگرد تبدیل شود.
چهارشنبه ۶ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۴۲
کد مطلب: ۱۱۷۹۶
Share
اسکان نيوز: تالاب صالحیه واقع در روستا صالحیه شهرستان نظرآباد تنها تالاب استان البرز است. آب ورودی به این تالاب از سمت رودخانه کردان سرریز می‌شود. وسعت این تالاب با احتساب زمین‌های باتلاقی پیرامونی بیش از ۱۰ هزار هکتار بوده و قسمتی از آن نیز در استان قزوین واقع‌شده است.

این تالاب در فصل بهار استراحتگاه حداقل ۴۵ گونه از پرندگان مهاجر است و درصورتی‌که برای احیایش کاری صورت نگیرد به کانون ریزگرد تبدیل‌شده و استان البرز را تهدید خواهد کرد.

حمیدرضا لشگری، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کرج به تشریح آخرین وضعیت این تالاب فصلی پرداخت و با تاکید بر لزوم احیا آن، اظهار کرد: پس از تلاش‌های زیاد توانسته‌ایم برای احیا این تالاب اعتباراتی از سازمان مرکزی جذب کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم لایروبی مسیر کانال انتقال آب به تالاب صالحیه، افزود: اگر بتوانیم حق‌آبه را برای انتقال آب به این تالاب تثبیت کنیم، گامی مثبت در راستا احیا این تالاب برداشته‌ایم.


رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کرج بابیان این‌که تالاب صالحیه حق آبه رسمی ندارد، افزود: درصدد هستیم که مسیری درست را برای سرازیر شدن آب به این تالاب تثبیت کنیم. احیا تالاب صالحیه به تشکیل کمیته‌ای برای احیا این تالاب احتیاج دارد.

لشکری ادامه داد: درخواست تشکیل کمیته احیای تالاب صالحیه به استانداری ارسال‌شده و بناست که کمیته‌ای متشکل از ادارت مختلف منابع طبیعی، میراث فرهنگی، محیط‌زیست و غیره باهدف مشترک احیای تالاب صالحیه تشکیل شود.

وی در بخش دیگری یکی از دلایل افزایش نگرانی در خصوص تالاب صالحیه را چرای دام سبک و سنگین اعلام کرد و گفت: با توجه به بارش متناوب باران در سال جاری و افزایش پوشش گیاهی این منطقه، دام‌ها برای چرا به اطراف این تالاب حرکت می‌کنند که در این راستا باید مطالعاتی در خصوص میزان ظرفیت چرای در این منطقه انجام شود.

به گفته رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کرج با سازمان جهاد کشاورزی استان البرز مکاتباتی مبنی بر لزوم انجام تحقیقات و مطالعه در خصوص ظرفیت چرای دام تالاب صالحیه انجام‌شده است.


لشکری همچنین منطقه تالاب صالحیه را یکی از کانون‌های ریزگرد استان البرز دانست و افزود: اگر این تالاب احیا نشود، خود مستعد گسترش ریزگردها خواهد بود.

وی با اشاره به کاشت درختان در منطقه تالاب صالحیه توسط اداره کل منابع طبیعی استان البرز، تصریح کرد: کاشت درختان اقدام مثبتی برای جلوگیری از گسترش ریزگردها به شمار می‌رود اما اگر این تالاب به هر دلیلی خشک شود، پهنه آبی آن مستعد گسترش ریزگردها خواهد بود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان کرج بر لزوم رسیدگی به تالاب صالحیه و احیا آن تاکید کرد و افزود: با این اقدام می‌شود از ظرفیت‌های گردشگری این تالاب نیز استفاده کرد و تالاب صالحیه را به مکانی برای ایجاد درآمد پایدار مردم روستا صالحیه تبدیل کرد.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.