در آستانه ثبت جهانی غار علیصدر انجام شده:

تمدید پروانه ساخت در حریم غارعلیصدر/ مخالفت محمدسعید ایزدی با ساخت هتل در این منطقه

تمدید پروانه ساخت در حریم غارعلیصدر/ مخالفت محمدسعید ایزدی با ساخت هتل در این منطقه
در حالی که غارعلیصدر در انتظار ثبت جهانی قرار دارد و هرگونه دخل و تصرفی در منطقه میراثی مانع ثبت جهانی اثر می‌شود، مسئولان منطقه کبودرآهنگ با ساخت هتلی در ورودی غار علیصدر موافقت کرده‌اند.
پنجشنبه ۷ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: ۱۱۸۰۵
Share
به گزارش اسکان نيوز، در هفته گذشته علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان ضمن اشاره به پرونده ثبت جهانی غارعلیصدر، گفت: موضوع ثبت جهانی غار علیصدر در فهرست موقت قرار گرفته و با توجه به محدودیتی که در سطح ثبتِ میراث جهانی وجود دارد طبیعتا باید بین آثار مختلف ارزیابی صورت بگیرد تا مشخص شود کدام اثر زودتر معرفی می‌شود که این امر بستگی به نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دارد.

اما ساخت هتلی در بیرون از غار می‌تواند مزاحمت‌هایی را از نظر ثبت جهانی داشته باشد. میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان اعتراض و شکایت خود را به مقامات قضایی اعلام کرده‌اند.

مجوز ساخت این هتل  در سال 85 که هنوز غارعلصیدر  ثبت ملی نشده بود، صادر شده و  این مجوز طبیعتا یک سال اعتبار داشته که بعد از آن اعتبارش منقضی شده است؛ برای تمدید پروانه ساخت و صدور مجوز مجدد نیاز به استعلام از میراث فرهنگی بوده که این استعلام انجام نشده است.
  
صدور کاملا اشتباه پروانه ساخت هتل

در همین رابطه محمدرضا عراقچیان، کارشناس مسائل گردشگری در گفت‌وگو با اسکان نيوز با بیان این‌که از نظر اجرایی و اداری غار علیصدر در محدوده شهرستان کبوردآهنگ است و مجوزهای صادر شده برای ساخت‌وساز در حوزه بخشداری گل تپه و دهداری روستا علیصدر انجام می‌شود، گفت: در  سالیان گذشته برای ساخت یک هتل پروانه‌ای صادر شده که کاملا اشتباه بوده چرا که این هتل کاملا چسبیده به ورودی غار علیصدر است.

 به گفته عراقچیان، همه دوستداران میراث فرهنگی، محیط زیست و مدیران استان همدان اذعان دارند که این طرح اشتباه انجام شده. حتی محمدسعید ایزدی، معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی هم با اجرا این طرح مخالف است.

عراقچیان با بیان این‌که قسمتی از اسکلت هتل در زمین مجاور عار علیصدر زده شده، اظهار کرد: پیشنهاد کارشناسان بر این بود که شرکت غارعلیصدر، سازمان میراث فرهنگی و یا هر نهاد دیگری این زمین را خریداری و اسکلت را تخریب کند تا منطقه به حالت عادی برگردد.  

این نهایت درخواست دوستداران  میراث فرهنگی و محیط زیست است تا این اثر ملی آسیبی نبیند و به ثبت جهانی هم برسد.

به گزارش اسکان نيوز، به نظر می‌رسد برای ساخت هتل حدود هفت سال پیش  مجوز میراث فرهنگی را گرفته‌اند و اشتباهی بوده که صورت گرفته اما دست‌اندرکاران امراز هرکجا که مانع اجرا این اشتباه شوند بازهم سود کرده‌اند.

گفتنی است علی‌رغم پیگیری‌های خبرنگار اسکان نيوز هیچ‌کدام از مسئولان مربوطه به تماس‌ها و سئوالات اسکان نيوز در خصوص ساخت هتل پاسخ نداند.
 


  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.