محور ساسانی ایران ثبت جهانی شد

محور ساسانی ایران ثبت جهانی شد
در اجلاس چهل و دوم کمیته میراث فرهنگی یونسکو، پرونده محور ساسانی فارس در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار گرفت.
شنبه ۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب: ۱۱۸۴۹
Share
اسکان نيوز: محور ساسانی فارس در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار گرفت. در چهل‌ودومین اجلاس کمیته میراث فرهنگی یونسکو که در بحرین در حال برگزاری است، پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس بررسی و با ثبت آن موافقت شد. پیش از این ایکوموس به برخی از بخش‌هایی این پرونده ایراد گرفته بود و احتمالا رد شدن این پرونده وجود داشت.

پرونده منظر باستان‌شناسي محور ساساني فارس، با انجام سه سال كار پژوهشي و كارشناسي توسط باستان‌شناسان، فيلمبرداران، مستندسازان و محققان، تهيه و آماده شده است. پرونده ساسانی از فیروزآباد شروع می‌شود و تا بیشاپور و سروستان ادامه دارد که شامل مجموعه‌ای وسیع شامل کاخ، شهر، غار و ساير سازه‌ها و بناها است. بیشترین آثار دوره ساسانی در فارس به ویژه در شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون و سروستان قرار دارد که قلعه دختر فیروزآباد، کاخ فیروزآباد، کاخ سروستان و تنگ چوگان تعدادي از اين بناها است.

اکثر محققان دوره تاریخی، ساسانیان را مبتکر اصول شهرسازی و معماری می‌دانند؛ معماران در این دوره، با ساختن طاق‌های گنبدی و تالارهای وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق‌های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی جلوه‌ای نو را خلق کرده‌اند.
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.