دریاچه‌های فارس بیابان شدند

دریاچه‌های فارس خشک تر از همیشه/ برنجکاری همچنان رواج دارد

دریاچه‌های فارس خشک تر از همیشه/ برنجکاری همچنان رواج دارد
دریاچه‌های فارس در حالی امسال نیز در خشکی به سر می‌برند که نه تنها تغییر محسوسی در الگوی کشت دیده نمی‌شود بلکه همچنان برنجکاری نیز ادامه دارد.
شنبه ۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۴۲
کد مطلب: ۱۱۸۶۶
Share
اسکان نيوز: در حالی‌که روزهای گرم سال شروع شده اما متاسفانه وضعیت دریاچه‌های استان فارس نگران کننده است.
وضعیت  چهار تالاب بختگان، مهارلو، کافتر و پریشان همانند ۱۲ سال گذشته است. بختگان که کاملا خشک است و به نمکزار تبدیل شده است.

مهارلو که با کمک فاضلاب شهر شیراز در فصول بارندگی کمی آب داشت این روزها کاملا خشک شده است. در پریشان هم وضع تعریفی ندارد، دریاچه خشکیده و پیرامون آن پرنده نمی‌زند. البته هیچ رودخانه‌ای هم به پریشان نمی‌ریزد.

علت خشکیدن این تالاب را برداشت بی‌رویه آب از حوزه آب‌ریز آن می‌دانند. در سال‌های اخیر،  بسیاری از چاه‌های غیرمجاز پلمب شده ولی این طور که به نظر می‌رسد بحران چاه‌های غیرمجاز همچنان یکی از علت‌های اصلی خشکی تالاب@های استان است.

خشکیدن تالاب‌های فارس بعد از شروع خشکسالی در سال ۸۶ اتفاق افتاد ولی این رویداد زمانی تبدیل به بحران شد که برداشت آب در زمین‌های کشاورزی در حوزه آبریز اغلب تالاب‌ها شدت گرفت. خشکسالی نه تنها باعث نشد که از سطح زمین‌های زیر کشت کاسته شود بلکه در مواردی شاهد افزایش کشت و کشاورزی هم بوده‌ایم.

بهار ۹۱ بود که مقدار بسیار کمی حقابه برای بختگان رها شد و از آن سال دیگر هیچ آبی به عنوان حقابه برای دریاچه‌های فارس رها نشده است.


در حالی که وضعیت دریاچه‌های استان فارس روزبه‌روز بدتر می‌شود دولت هم فکری به حال این دریاچه‌ها نمی کند در حالی که برای زنده‌سازی دریاچه ارومیه ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته ولی برای تالاب‌های فارس ۲.۵ میلیارد تومان اختصاص یافت که فقط تاکنون ۲۵۰ میلیون محقق شده است.

علاوه بر این خشکسالی بختگان در شوره‌زار شدن زمین‌های اطراف این دریاچه تاثیر داشته است.  کارشناسان وجود سدها را یکی دیگر از علت‌های خشکیدن تالاب‌ها می‌دانند و هم اکنون در بالادست پریشان و مهارلو سدهای نرگسی و تنگ سرخ در دست ساخت است.

در اولویت نبودن دریاچه‌های فارس برای مسئولان یکی از دلایل اصلی احیا نشدن این تالاب‌هاست. در این میان وضعیت دریاچه‌های فارس هر روز بدتر می‌شود و هیچ فریادرسی برای این دریاچه‌ها نیست.

مدیر کل محیط زیست استان فارس در این رابطه گفت: متاسفانه شرایط دریاچه‌های استان فارس همانند سال‌های گذشته است و هیچ کدام از دریاچه‌ها وضعیت بهتری ندارند.

سعید محمودی افزود: دریاچه کافتر، بختگان و پریشان همچنان به طور کامل خشک هستند و فقط دریاچه مهارلو به میزان کمی آب دارد البته آبی که در این دریاچه هست نیز قابل توجه نیست.

وی با انتقاد از عدم اختصاص حقابه دریاچه‌های فارس بیان کرد: آخرین باری که حقابه‌ای برای دریاچه‌های فارس رها شد مربوط به بهار سال ۹۱ بود که آن زمان آب رها شده هیچ تاثیری در احیا تالاب نداشت.

مدیر کل محیط زیست استان فارس با انتقاد از این‌که در طرح‌های ارزیابی برای ساخت سد نیاز آبی دریاچه‌ها به حقابه درنظر گرفته می‌شود اما عملا کاری انجام نمی‌شود، ادامه داد: در حال حاضر به دلیل عدم بارندگی وضعیت سدهای استان نیز خوب نیست به گونه‌ای که آبی برای رهاسازی وجود ندارد که بخواهند حقابه دریاچه‌ها را نیز بدهند.

وی با اشاره به اختصاص بودجه‌ای برای احیا دریاچه‌های فارس گفت: سازمان محیط زیست برای این کار بودجه‌ای در نظر گرفت اما تا زمانی که شیوه الگو مصرف آب کشاورزی تغییر نکند نمی‌توان انتظار داشت دریاچه‌ها احیا شوند.

محمودی با تاکید بر این‌که وزارت نیرو و جهادکشاورزی باید در این حوزه پاسخگو باشند، اظهار کرد: در حال حاضر کشت برنج در استان فارس ممنوع شده اما آیا کشاورزان رعایت می‌کنند؟ البته که این‌گونه نیست و متاسفانه هم اکنون شاهد کشت برنج در برخی از شهرستان‌های فارس هستیم.

وی با انتقاد از وضعیت چاه‌های غیرمجاز نیز گفت: در حال حاضر تعداد قابل توجهی چاه غیرمجاز در استان فارس وجود دارد و اقدامی برای مسدود کردن این چاه‌ها انجام نمی شود.

مدیر کل محیط زیست فارس ادامه داد: متاسفانه وزارت نیرو و جهادکشاورزی هر کدام کار خود را می‌کنند و تا زمانی که شرایط این‌گونه باشد نمی‌توان انتظار داشت دریاچه‌ها احیا شوند.

وی گفت: تازمانی که وضعیت چاه‌های غیرمجاز این‌گونه باشد و وضعیت کشاورزی هم تغییر نکند به طور حتم آبی باقی نمی‌ماند که دریاچه‌ها احیا شوند.

محمودی افزود: جهاد کشاورزی فارس آن قدر توان دارد که بتواند کشت را محدود کند و شرکت آب منطقه‌ای هم می‌تواند چاه‌های غیرمجاز را پر کند.

 یک فعال حوزه محیط زیست نیز در این رابطه با اشاره به این‌که دریاچه های فارس به شوره زار تبدیل شده‌اند،  گفت: یکی از دریاچه‌های مهم استان دریاچه بین‌المللی پریشان است که این دریاچه نیز مانند دیگر دریاچه‌های استان وضعیت نگران‌کننده‌ای داشته  و به طور کامل خشک است.

علی‌اکبر کاظمینی با اشاره به وضعیت دریاچه مهارلو نیز بیان کرد: در دریاچه مهارلو که در نزدیکی شیراز قرار دارد فقط لکه آبی در آن قابل رویت است که این لکه نیز ناشی از ورود فاضلاب شهر شیراز به آن است.

وی در خصوص وضعیت دریاچه بختگان نیز گفت: این دریاچه دومین دریاچه بزرگ ایران است و به دلیل خشکسالی‌های متوالی طی چند سال گذشته حتی یک بار هم آبگیری نشده و وضعیتش بسیار نگران‌کننده است.


کاظمینی با بیان این‌که خشک شدن دریاچه‌های استان  در این امر تاثیر گذاشت که هوا استان شبیه هوا کویر شود، افزود: یکی از شرایط اصلی ورود کویر به استان گرمای هوا در روز و سرمای شدید در شب است.

وی با اظهار نگرانی از ورود کویر به این استان بیان کرد: وجود دریاچه در استان فارس در گذشته باعث تعادل آب و هوایی در استان می‌شد اما با خشکی دریاچه‌ها شرایط آب و هوایی تغییر کرده است.

به هر حال دریاچه2های استان فارس نیازمند عزم جدی از سوی مسئولان دستگاه‌های مختلف است تا شرایط احیا دوباره آن‌ها فراهم شود، عزمی که تاکنون دیده نشده است.

 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.