حرف یونسکو یکی شد،/ طرح مجدد پرونده ثبت جهانی ارسباران دو سال دیگر

حرف یونسکو یکی شد،/ طرح مجدد پرونده ثبت جهانی ارسباران دو سال دیگر
دومین محوطه‌ میراث طبیعی ایران یعنی "ارسباران" در آذربایجان شرقی که یک بار نیز توسط یونسکو بررسی آن به تعویق افتاده بود، بار دیگر توجه ارزیابان کمیته بین‌المللی محیط زیست را جلب نکرد.
دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۵۱
کد مطلب: ۱۱۹۴۳
Share
اسکان نيوز: پرونده‌ منطقه حفاظت شده ارسباران پیش از این در سال ۲۰۱۷ نیز به عنوان میراث طبیعی ایران به یونسکو فرستاده شده بود، اما یونسکو بررسی آن را به اجلاس امسال موکول کرد. منطقه حفاظت شده ارسباران که در ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ به شماره ۲۰۴ در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شده، نگین تنوع زیستی ایران است و یکی از برجسته‌ترین نقاط تنوع زیستی کشور محسوب می‌شود. این منطقه با وجود داشتن کمتر از پنج صدم مساحت کشور بیش از ۱۳ درصد پوشش گیاهی ایران را در خود جای داده است و ۲۹ درصد از پستانداران، ۴۴ درصد پرندگان ایران، ۳۲ درصد از دوزیستان، ۹ درصد آبزیان و ۲۰ درصد خزندگان کشور در آن زندگی می‌کنند.

منطقه ارسباران در مقیاس جهانی نیز به تنهایی معادل ۳۴ درصد پوشش گیاهی کشور ارمنستان، ۲۵ درصد از پوشش گیاهی کشور آذربایجان، ۲۵ درصد پوشش گیاهی فرانسه، ۲۵ درصد پوشش گیاهی گرجستان، و ۱۷ درصد پوشش گیاهی کشور ایتالیا است. این منطقه در سال ۱۹۷۷ با پیگیری سازمان محیط زیست به عنوان «ذخیره گاه زیست کره» در برنامه انسان و کره مسکون یونسکو (MAP) ثبت شد.

معاون میراث فرهنگی پیش از این در مورد این محوطه طبیعی اعلام کرده بود: ثبت جهانی پرونده منطقه حفاظت‌شده ارسباران نه‌تنها از منظر حفاظتی بسیار اهمیت دارد که این فرصت را فراهم می‌کند تا جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی از این منطقه بازدید کنند و این اتفاق به شکوفایی اقتصادی جوامع بومی و محلی و زمینه‌ای برای ایجاد توسعه پایدار در منطقه منجر شود.

و اکنون منطقه حفاظت شده «ارسباران» که به عنوان دومین پرونده میراث طبیعی ایران که به دلیل اهمیت ویژه این منطقه به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری بی‌نظیر در جهان و رویشگاه و اکوسیستم جنگلی کشور برای ثبت در فهرست میراث جهانی انتخاب و پس از دو سال پیگیری کارشناسان و نمایندگان سازمان میراث فرهنگی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها و مراتع تلاش کارشناسان و حمایت مسئولان ملی، استانی و محلی پیش از فوریه ۲۰۱۷ به یونسکو ارسال شده بود، رأی لازم برای جهانی شدن را نگرفت.

این پرونده در حالی بار دیگر رای اعضا یونسکو در فهرست میراث طبیعی یونسکو به ثبت رسید که محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی ۳۰ خرداد اعلام کرده بود، این پرونده در مرحله فنی از سوی Iucn «اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت» رد شده است، اما وی در همان زمان هم با قطعیت اعلام کرده بود که در هر صورت پرونده‌ ارسباران در این اجلاس بررسی می‌شود و بعد از بررسی نهائی از سوی یونسکو ثبت یا رد آن اعلام می‌شود.

با این وجود براساس آن‌چه که سایت میراث جهانی یونسکو قبل از آغاز اجلاس اعلام کرده بود، «پیشنهاد ایکوموس درباره پرونده منطقه حفاظت شده ارسباران "پیشنهاد نشدن به ثبت جهانی" قید شده است.

ایران تا کنون موفق شده است فقط یک پرونده میراث طبیعی را در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برساند، دو سال گذشته "بیابان لوت"، به عنوان نخستین اثر طبیعی جهانی شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این کویر در سه استان خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان قرار دارد و سال 1395 با شماره 1505  در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.


 
چهل‌ودومین اجلاس میراث جهانی یونسکو از سوم تیر ماه در منامه بحرین کار خود را آغاز کرده و قرار است تا ۱۳ تیر پرونده‌های ارائه شده از سوی کشورهای عضو یونسکو را بررسی کند.

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) که نقش مشاور یونسکو را در مورد پرونده‌های ثبت جهانی محوطه‌های طبیعی بر عهده دارد، در گزارش خود اعلام کرد که بررسی‌های دقیقی از محوطه‌ "منطقه حفاظت شده ارسباران" انجام داده است و با توجه به این که این محوطه ویژگی‌های لازم برای ثبت بر اساس معیار شماره ۱۰ را دارا نیست پیشنهاد این نهاد "عدم ثبت جهانی" این محوطه است. (IUCN) همچنین اعلام کرد بازبینی بیشتری درباره این پرونده مورد نیاز است تا بتوان به ارزش‌های واقعی آن پی برد و از ایران خواست اطلاعات جامع‌تری در این باره ارائه دهد. 

در ادامه کشورهای کویت، مجارستان، زیمباوه، استرالیا، اسپانیا، اوگاندا، تانزانیا، چین، اندونزی، گواتمالا، آنگولا، سنت کیتس، بوسنی و هرزگوین و تونس پیشنهاد به "دیفر" شدن پرونده ارسباران دادند؛ یعنی این پرونده پس از اصلاحات  قابل طرح مجدد در اجلاس دو سال بعد باشد. 

عبدالرسول وطن‌دوست،کارشناس پرونده‌های ثبت جهانی ایران  نیز در صحبت‌هایی به ارزش جهانی بالا محوطه ارسباران، تنوع زیستی و همچنین حیوانات در معرض خطر انقراض در این محوطه اشاره کرد و گفت: از نظر ما این محوطه به طور کامل دارای ویژگی‌های ثبت جهانی به عنوان یک اثر طبیعی بر اساس معیار شماره ۱۰ است.

احمد جلالی، نماینده ایران در کمیته میراث جهانی یونسکو  نیز در انتها و پس از تایید "دیفر" شدن پرونده ارسباران گفت: با وجود این که در این زمینه با اعضا تفاوت نظر داریم اما از آن‌ها تشکر می‌کنیم و تلاش خود را برای ثبت جهانی این محوطه ادامه خواهیم داد. 
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.