تخریب بناهای تاریخی ادامه دارد

ساخت ساختمان دوطبقه در سرا کیشمیش‌چی‌لر ارومیه

ساخت ساختمان دوطبقه در سرا کیشمیش‌چی‌لر ارومیه
در حالی که کارشناس میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی موضوع ساخت‌وساز در حریم سرا کیشمیش‌چی‌لر را تایید می‌کند، یکی از اعضا شورای شهر ارومیه می‌گوید هیچگونه تخریب و ساخت‌وسازی در این منطقه انجام نشده است.
سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۳۷
کد مطلب: ۱۱۹۵۵
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: شنیده‌ها حاکی از آن است که مدیریت شهری ارومیه مجوز ساخت، ساختمان دوطبقه‌ای را در حریم سرا کیشمیش‌چی لر صادر کرده، این محدوده تاریخی به عنوان اثر میراثی در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

در همین رابطه حسین بحرینی، کارشناس مسئول مرمت بناها و بافت‌های تاریخی ارومیه در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن تایید ساخت‌وساز در حریم سرا کیشمیش‌چی‌لر، اظهار کرد: پیشینیه کیشمیش‌چی‌لر مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در بافت تاریخی شهر ارومیه قرار دارد.


 کارشناس مسئول مرمت بناها و بافت‌های تاریخی ارومیه در ادامه افزود:  شهرداری ارومیه با هدف بازسازی بافت فرسوده و خارج از ضوابط میراث فرهنگی مجوز ساخت‌وساز صادر می‌کند، که نتیجه آن تخریب بافت تاریخی خواهد بود.

بحرینی با اشاره به ساخت‌وساز در حریم سرا کیشمیش‌چی‌لر، گفت: بخشی  از این بنا تخریب شده و در حال حاضر موضوع در دست بررسی است.


وی با انتقاد از این‌که شهرداری ارومیه با میراث فرهنگی آذربایجان غربی هماهنگ نیست، تصریح کرد: شهرداری ارومیه با هدف درآمدزایی ساخت‌وساز را حمایت  و حتی وام چهار درصدی پرداخت می‌کند. این درحالیست که معمولا بافت تاریخی دارای کوچه‌های چندمتری بوده و اصولابنا یک طبقه  نمی‌تواد به ساختمان چند طبقه تبدیل شود. در حقیقت در این بازسازی قواعد و اصول شهرسازی هم رعایت نمی‌شود.

بحرینی در پاسخ به این‌ سئوال که مدیریت شهری در زمان صدور مجوز ساخت نظر کارشناسان میراث را جویا می‌شود؟ گفت: معوملا گشت حفاظت از بناهای تاریخی این‌گونه موارد را کشف می‌کند وطبیعتا میراث فرهنگی استان هم مانع اجرا مجوزها می‌شود. در حال حاضر عملیات ساخت در سرا کیشمیش‌چی‌لر متوقف شده و میراث فرهنگی در تلاش برای تعامل با شهرداری و رفع این مورد است.


هیچ بنایی تخریب نشده

اما مرتضی پیری، عضو شورای شهر ارومیه در گفت‌وگو با اسکان نيوز، هرگونه تخریب در سرای کیشمیش‌چی‌لر را انکار کرد و گفت: مدیریت شهری برای بازسازی آثار تاریخی همانگی کامل را با اداره کل میراث فرهنگی استان دارد.

گفتنی است که این عضو شورای شهر قول پیگیری این موضوع را داد اما علی‌رغم پیگیری‌ اسکان نيوز، این عضو شورای شهر و دیگر مسئولان پاسخ تماس‌های مکرر خبرنگار ما را ندادند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.