ثبت ارسباران در میراث جهانی ممکن شد

ثبت ارسباران در میراث جهانی ممکن شد
معاون میراث فرهنگی کشور اعلام کرد: کمیته میراث جهانی یونسکو در پی تلاش‌های هیات ایرانی از رأی قبلی خود مبنی بر رد ثبت ارسباران در فهرست میراث جهانی منصرف شد و آن را برای آینده ممکن دانست.
سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: ۱۱۹۶۳
Share
اسکان نيوز: محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور گفت: با رای امکان ثبت ارسباران، ایران می‌تواند پس از رفع مشکلات از جمله ضرورت جابه‌جایی زمین‌های کشاورزی موجود در منطقه نسبت به ارائه پرونده و ثبت اثر اقدام کند.

به گفته او، براساس تصمیم ارزیابان اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) این پرونده رد (Non inscription) شده بود که با رایزنی‌های انجام‌ شده با IUCN و همچنین اعضا کمیته در دفاع از ارزش‌های پرونده امکان ثبت این اثر پس از رفع مشکلات عنوان ‌شده در ارزیابی کارشناسان اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت وجود دارد.

منطقه حفاظت شده ارسباران به مساحت 78 هزار هکتار در شمال غرب ایران در استان آذربایجان شرقی و در مجاورت کشورهای آذربایجان و ارمنستان در کنار رود ارس قرار گرفته است. این منطقه از سال 1973 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال 1977 به عنوان ذخیره گاه زیست کره به یونسکو معرفی شد.

در سال 2016 پرونده این منطقه شامل 57 هزار هکتار از مساحت ذخیره‌گاه زیست کره بود با توجه به ویژگی‌های طبیعی منحصربه‌فرد آن در دنیا مانند غنا گونه‌های گیاهی و جانوری، وجود جوامع گیاهی منحصربه‌فرد، گونه‌های اندمیک، در برداشتن وسیع‌ترین جنگل آردوج و نیز آخرین حد پراکنش آن در نیمکره شمالی و همچنین زیستگاه 15 گونه از جانوران در معرض خطر دنیاست که در فهرست گونه‌های در معرض خطر IUCN قرار دارند، همچنین این منطقه آخرین پناهگاه برخی از گونه های گیاهی و جانوری دنیا در نیمکره شمالی محسوب شده و بنابراین به عنوان زیستگاهی منحصر به فرد در دنیا به یونسکو معرفی شد.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.