مظاهریان در صحن علنی شورای شهر کرج:

سازمان نظام مهندسی به اشتباه مسئول خطاهای ساختمانی معرفی می‌شود

سازمان نظام مهندسی به اشتباه مسئول خطاهای ساختمانی معرفی می‌شود
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که دولت محلی یعنی شهرداری متولی اصلی کنترل کیفیت ساختمان است، تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان به اشتباه، متولی اصلی و مسئول خطاها شناخته می‌شود.
سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۳۷
کد مطلب: ۱۱۹۷۸
Share
اسکان نيوز: حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی با حضور در صحن علنی شورای شهر کرج با طرح این سئوال که مسئول واقعی کنترل ساختمان کیست؟ اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان به دلیل ساده پنداشتن موضوع خود را کاندید مسئول کنترل ساختمان می‌کند و اما تجربه جهان به ما می‌گوید که در واقع شهرداری‌ها مسئول کنترل ساختمان هستند؛ زیرا شهرداری‌ها برعکس سازمان های نظام مهندسی ساختمان ابزار و توانایی کنترل ساختمان را دارند. شهرداری‌ها هم وظیفه و هم  این اختیار را دارند که به راحتی وارد کارگاه‌های ساختمانی شوند و جلو تخلفات را بگیرند بدون آن‌که نیازمند اجازه از دادستانی و مراجع قضایی باشند اما اگر تمام مهندسان سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان نیز جمع گردند بدون مجوزهای قضایی نمی‌توانند سبب تعطیلی کارگاهی شوند که تخلف ساختمانی و مقرراتی دارد. زیرا نظام مهندسی یک نهاد حرفه‌ای است که تنها باید امور مهندسان را انجام دهد و بی‌جهت کسانی سازمان نظام مهندسی ساختمان را متولی امر کنترل ساختمان در کشور معرفی می‌کند.

مظاهریان با تاکید بر این‌که سازمان نظام مهندسی ساختمان حتی یک نهاد صنفی نیز نخواهد بود، افزود: شاید باور کردنی نباشد که به علت تخریب دیوار ساختمانی و کشته شدن چند نفر در یکی از استان‌ها، رئیس نظام مهندسی ساختمان آن استان به زندان محکوم شد، بنابراین باید دانست که تنها متولی کنترل ساختمان شهرداری‌ها خواهند بود.
 
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی همچنین به اختلاف میان وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی بر سر موضوع کنترل ساختمان اشاره کرد و گفت: وزارت کشور مطلوبیت کنترل ساختمان توسط شهرداری‌ها را در بحث‌هایی که داشتیم پذیرفته است امادو موضوع الزام قانونی پذیرش این مسئولیت و همچنین توانایی همه شهرداری‌های کشور برای پذیرش این مسئولیت را مطرح کرده است.

 در ایران حدود۱۳۰۰شهر وجود دارد که دولت و نظام مهندسی ساختمان کار کنترل را انجام نمی‌دهند و مسئولیت آن‌ها بر دوش وزارت کشور و شهرداری‌ها است برای این مسئولیت ما نیاز به قانون داریم، قانون آن کجاست؟ این‌که آیا شهرداری مسئول کنترل ساختمان هستند یا خیر به صورت سئوال  به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارجاع شد تا در این خصوص اظهار نظر انجام دهد. در نهایت در آبان ماه۱۳۹۶معاون حقوقی ریاست جمهوری رسما و کتبا اظهار نظر کرد که طبق قوانین موجود شهرداری‌ها مسئول کنترل ساختمان هستند و این موضوع نیازمند قانون جدیدی نیست.

در اظهار نظر حقوقی معاون رئیس جمهور  ذکر شده است که براساس ماده۶۰قانون برنامه توسعه، شهرداری مسئول کنترل ساختمان هستند و  موظف شده‌اند تا  موضوع کنترل ساختمان را در پروانه‌ها گواهی کنند و این قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی است اما متاسفانه این ماده قانونی را هنوز شهرداری‌ها جدی نگرفته‌اند و اگر حادثه‌ای در شهر رخ دهد قاضی به این ماده استناد خواهد کرد که شهرداری‌ها مسئول این کنترل ساختمان در شهر هستند.

مظاهریان با تاکید بر مسئولیت قانونی شهرداری‌ها در کنترل ساختمان این سئوال را مطرح کرد که اکنون با توجه به این مسئولیت شهرداری‌ها چه برنامه اجرایی برای انجام این وظیفه قانونی دارند؟

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پاسخ این برنامه به آیین‌نامه کنترل ساختمان اشاره و اظهار کرد: برای امر مهم کنترل ساختمان پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به هیات دولت آیین‌نامه کنترل ساختمان است که اکنون در صف رسیدگی هیات دولت قرار دارد و این آیین‌نامه آیین‌نامه‌ای جامع و مبتنی بر تجربه جهانی است و امیدواریم با تصویب نهایی آن از سوی هیات دولت شهرهایمان شهرهایی پایدارتر و ساختمان‌هایی با کیفیت بهتر و دارای ضمانت واقعی باشند.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.