در سندی پیشنهادی

کنفرانس لندن بر تشکیل کمیته مشورتی«تپه سیلک» کاشان تاکید کرد

کنفرانس لندن بر تشکیل کمیته مشورتی«تپه سیلک» کاشان تاکید کرد
کنفرانس لندن در پایان نشست دو روزه با موضوع «بازبینی تپه سیلک و کاشان کهن» با اتفاق آرا در سندی پیشنهادی خواستار تشکیل کمیته‌ای مشورتی متشکل از کارشناسان، اندیشمندان و باستان شناسان برای حفاظت از این منطقه تاریخی ایران شد.
چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب: ۱۱۹۹۲
Share
اسکان نيوز: حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، در تازه‌ترین پست اینستاگرامی خود با اشاره به شرکت در سمینار لندن در خصوص حفظ بناهای باستانی، توضیحاتی را درباره “تپه سیلک” ارائه داد.
 
بعیدی‌نژاد در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: امروز همايشی در لندن در خصوص “تپّه سيَلك” اين بنا مهم تاريخی ايران با حضور جمعی از متخصصان باستانشناسی جهان از آكادمی‌های مهم و موزه‌های بزرگ جهان از موزه  لوور، موزه متروپليتن نيويورك ، موزه  بريتانيا، و همچنين هياتی از بهترين متخصصان مراكز تحقيقاتي و دانشگاهی ايران برياست آقای دكتر نوكنده مدير موزه  ملی ايران كه خودشان شخصا نه تنها آثار مهمی در اين زمينه تاليف کرده‌اند بلكه شخصا در تپّه سيلك كاوش‌های مهم باستانشناسی شركت داشته‌اند، برگزار شد. بنده نيز اين فرصت را داشتم كه در اين جلسه سخنرانی داشته باشم. هدف اين سمينار يادآوری ارزش تاريخی اين بنا مهم به نسل جديد باستانشناسان و تاكيد بر ضرورت ادامه  كاوش‌های باستانشناسی در اين سايت مهم بود. كاوش‌های تپه سيلك كه با تحقيقات و كاوش‌های پروفسور گيرشمن در بيش از هشتاد سال پيش شروع و بعد از وی نيز ادامه يافت، به گنجينه ظرف‌های طرحدار خاص سفال خود معروف شده است و آثار بسيار مهمی از آثار زندگی كهن منطقه را نيز در بر دارد و امروز موزه معروفی در دنيا نيست كه بخشي را به سفال‌های اكتشاف شده در تپه سيلك اختصاص نداده باشد. بر اساس تخمين‌های تاريخی اشيا تاريخی اين تپه به حدود شش هزار سال پيش از ميلاد يعنی هشت هزار سال پيش برمی‌گردد كه در نوع خود قديمي‌ترين زيستگاه انسانی كهن جهان محسوب مي‌شود.

همچنين “زيگورات سيلك” با آنكه از زيگورات “اور” در عراق فعلی و زيگورات چغازنبيل در خوزستان كوچكتر و ساده‌تر است و تمامی آن هم از زير خاك بيرون نيامده است، قديمی‌ترين زيگورات جهان محسوب مي‌شود كه تاريخ آن به سه هزار سال قبل از ميلاد بر می‌گردد. امروز بازسازی و باز آفرينی تپه سيلك و حفاظت از آن در برابر خطر گسترش شهر مهمترين وظيفه نسل امروز ماست و خوشحاليم كه مسئولان فهيم شهر كاشان بويژه فرماندار ويژه شهر جناب آقای مومنيان به اين موضوع مهم عنايت دارند اما اين امر بيش از همه به بسيج مردمی و عزمی ملی نياز دارد. همان‌گونه كه پيشنهاد ما در همين جلسه نيز مورد حمايت قرار گرفت، سيلك بيش از همه چيز به يك سايت-موزه نياز دارد تا مردم ما بجا آن‌كه آثار و سفال‌های سيلك را در موزه‌های بزرگ دنيا ببينند، بتوانند آثار هويت فرهنگی خود را در خودِ سيلك به تماشا بنشينند.


همچنین ایرنا در گزارشی به این نشست پرداخت و نوشت: کنفرانس لندن در پایان نشست دو روزه با موضوع «بازبینی تپه سیلک و کاشان کهن» با اتفاق آرا در سندی پیشنهادی خواستار تشکیل کمیته‌ای مشورتی متشکل از کارشناسان، اندیشمندان و باستان شناسان برای حفاظت از این منطقه تاریخی ایران شد.

در این سند همچنین پیشنهادشده است که مجموعه مقالات، یافته‌ها و نتایج تحقیقات به‌عمل‌آمده درباره تپه سیلک به‌صورت دیجیتال بایگانی و در چارچوب یک تارنمای پیشرفته ارائه شود.

قرار شد در این رابطه «بنیاد میراث ایران» انگلیس، موزه ملی ایران و لوور فرانسه با یکدیگر همکاری کنند.

از دیگر موضوعات مطرح‌شده در این سند، برگزاری دو نشست تخصصی دیگر در رابطه با تپه سیلک در فرانسه و آلمان بوده است است.

اولین نشست تخصصی در این رابطه ۱۱ فروردین سال گذشته در لندن توسط «بنیاد میراث ایران’ برگزار شد؛ نشست سال جاری نیز که از دیروز آغاز به کارکرد در ادامه نشست سال گذشته و با حضور کارشناسان، اندیشمندان، اساتید دانشگاه و باستان شناسان از کشورهای مختلف بوده است.


سخنرانان طی دو روز گذشته با ارائه گزارش‌ها و مقالات خود ویژگی‌های تپه تاریخی سیلک و راهکارهای نگه داری از این منطقه باستانی را بررسی کردند. از ایران هیاتی متشکل از فرمانداری کاشان، مدیرکل موزه ملی، اساتید حوزه باستان‌شناسی و سفیر جمهوری اسلامی در لندن حضور داشتند.

منطقه باستانی سیلک که سیالک، سی ارگ و سپید ارگ هم تلفظ کرده‌اند، نخستین خاستگاه مدنیت و شهرنشینی در دنیا شناخته می‌شود و در جنوب غربی شهر کاشان واقع‌شده است.

آثار به‌دست‌آمده از تپه سیلک بیانگر این است که چند هزار سال قبل در این تمدن، صنعت ذوب فلزات و ریخته‌گری وجود داشته و مردم با این حرفه آشنا بوده‌اند.

دوک‌های گلی و سنگی مربوط به هزاره‌های دوم و سوم پیش از میلاد که در سیلک پیداشده، نشان می‌دهد این منطقه از محل‌های بسیار قدیمی صنعت ریسندگی، نخ و بافت پارچه بوده است.

همچنین در سیلک، مردگان به‌صورت جمع شده و درحالی‌که سطح بدن با قشر نازکی از محلول گل اخرا پوشش داده‌شده بود، زیر کف منازل دفن می‌شدند.

محوطه باستانی سیلک کاشان ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ۳۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جان کرتیس، رئیس «بنیاد میراث ایران» در این باره گفت: تپه سیلک یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین آثار باستانی ایران به شمار می‌رود و تاریخ آن حتی ‌پیش از پاسارگاد است، اما خیلی شناخته‌شده نیست. این تمدن تاریخی باید نه‌تنها در ایران بلکه در جهان بهتر شناخته شود.

وی همچنین با بیان این‌که علاقه‌مندی زیادی نسبت به آثار باستانی ایران وجود دارد ، گفت: به‌عنوان نمونه ما به آثار موجود در کاشان علاقه‌مندیم که به لحاظ برخورداری از بناهای تاریخی عموما مرتبط به قرن ۱۸ و ۱۹ بسیار حائز اهمیت است.

در پایان نشست امروز، سفیر کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگاران ایرانی گفت: تپه سیلک در حوزه باستان‌شناسی یک بنا مهم تاریخی است که قدمت آن به بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ سال می‌رسد و به دلیل این که آن‌جا همواره زیستگاه انسانی بوده از نظر باستان شناسان منطقه بسیار مهمی به شمار می‌رود و می‌توانند دوره‌های مختلف زیست انسان را در آن‌جا مطالعه کنند.

بعیدی‌نژاد گفت: در تپه سیلک اشیای سفالی کشف‌شده که در بازشناساندن شیوه زندگی انسان در دوره‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است.


وی یادآور شد که اولین بار، باستان‌شناس معروف فرانسوی ‘رومن گیرشمن’ کار باستان‌شناسی آن‌جا را آغاز کرد و اخیرا توجه باستان شناسان دوباره به آن منطقه جلب شده است.

بعیدی‌نژاد اضافه کرد که در جمهوری اسلامی ایران نیز توجه زیادی به تپه سیلک به‌عمل‌آمده و پس از انقلاب استخراج‌های جدیدی صورت گرفت و اشیا جدیدی کشف‌شده که به شناساندن تمدن کهن کاشان کمک می‌کند.

بنابر پیشنهاد مطرح‌شده در نشست امروز قرار شد که مجموعه مقالات ارائه‌شده در دو جلسه گذشته، پس از بازنگری و ویرایش آن توسط محققین در یک مجلد به چاپ برسد.
 
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.