آیا تنها روستا دست‌کند مسکون در جهان به ثبت جهانی می‌رسد؟

ساخت‌وسازهای غیراصولی و ناامیدی از ثبت روستا کندوان

ساخت‌وسازهای غیراصولی و ناامیدی از ثبت روستا کندوان
در حالی که روستا تاریخی کندوان در تلاش است که نام خود را در فهرست میراث جهانی به ثبت برساند اما طبق روال اکثر میراث تاریخی، ساخت‌وسازخلاف و عدم رعایت ضوابط میراثی می‌تواند پروسه ثبت جهانی این روستا تاریخی را به تعویق انداخته و حتی منتفی کند.
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۳۴
کد مطلب: ۱۲۰۷۰
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: براساس گفته برخی از کارشناسان محلی و دوستداران میراث فرهنگی قرار بر این بوده که دولت در نزدیکی روستا کندوان خانه‌هایی بسازد تا روستائیان به این خانه‌ها نقل مکان کنند و منازل این روستا بازسازی شود، اما به جای اجرا این طرح ساخت‌وسازهای بی‌رویه و غیراصولی در این منطقه افزایش یافته است.

گفتنی است برخی از این منازل کله‌قندی تخلیه شده و به عنوان هتل 5 ستاره مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرد؛ در حالی که هتل 5 ستاره دارای شرایط خاص و ویژه‌ای است که این منازل فاقد آن ویژگی‌ها هستند.

فروش محصولات چینی به جای صنایع دستی منطقه آذربایجان از دیگر مواردی است که در روستا کندوان مشاهده می‌شود.

محمد فتحی، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با اسکان نيوز برخی از ایرادها را به کل سیستم وارد دانست که بدون فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم روستا را برای ثبت جهانی معرفی کرده‌‌اند.

 


 
 فتحی با بیان این‌که شاید خیلی چیزها فدای جذب سریع گردشگر شده باشد، گفت:  روستا کندوان به عنوان تنها روستا دست‌کند مسکون در جهان بسیار پرمخاطب بوده و در حقیقت سکونت افرادی محلی در این روستا یکی از ویژگی‌های بارز آن به‌شمار می‌رود. حتی  روستا میمند هم یک چرخه کامل سکونت را ندارد.

به گفته معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی، انتفاع روستائیان از درآمد گردشگری باعث شده تا ساکنان منطقه بازدید از خانه‌هایشان را برای گردشگران آزاد بگذارند. در نتیجه سیل ورود گردشگران  که بیش از تعداد خانوارهای روستا است باعث شده که واحدهای تجاری غیربومی در این منطقه افزایش یابد.

سیاست سازمان میراث فرهنگی استان بر تشویق اهالی، برای مرمت قندیل‌ها،  سکونت در این دست‌کندها و عدم بارگزاری جدید در روستا بوده است.

معاون میراث فرهنگی آذربایجان شرقی همپنین یادآورشد: برای بسیاری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز منطقه حکم تخریب صادر و در سال جاری یکی از این واحدها تخریب شد.

فتحی با انتقاد از اجرا طرح‌های غیرکارشناسی و غیرمسئولانه همانند خیابان‌کشی که عملا روستائیان را تشویق به ساخت‌وساز جدید می‌کند، تاکید کرد: نبود ساماندهی و فضاهای کمپی مناسب باعث شده که روستائیان باغ‌های منطقه را به قطعه‌های کوچک تقسیم کرده و عملا ساخت‌وساز بویژه در قسمت جنوبی روستا زیاد شده؛ در حقیقت میراث فرهنگی نمی‌تواند تصور کن که این پرونده ثبت جهانی شده یا حتی به پرونده میمند الحاق شود.
 


  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.