رئیس امور آمار و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور:

آموزش و پرورش در کادر پشتیبانی ۱۰۰ هزار نیروی مازاد دارد

رئیس امور آمار و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: آموزش و پرورش در کادر پشتیبانی ۱۰۰ هزار نیروی مازاد دارد.
شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب: ۱۲۰۸۱
Share
اسکان نيوز:  علی جمالی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «چالش های نیروی انسانی در آموزش و پرورش» روی آنتن شبکه آموزش‌رفت با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش نقش مهمی در توسعه دارد گفت: در واقع خروجی آموزش و پرورش در رشد و اعتلای کشور اثرگذار است.

وی افزود: مطالعه ای درباره نیروی انسانی در سال گذشته انجام شده است. جمعیت دانش آموزی از ۱۳ میلیون در سال ۹۶ به حدود ۱۴ میلیون در سال ۱۴۲۰ می‌رسد. بین سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۲۰ روندجمعیت دانش آموزی سینوسی است و کاملا افزایشی نیست. باید به سمت ساماندهی درست نیروی انسانی برویم تا تجربه دهه ۷۰ تکرار نشود و در انتهای ۳۰سال باز با تورم نیروی انسانی روبرو نشویم.

رئیس امور آمار و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور در پاسخ به اینکه استاندارد دانش آموز به معلم باید چقدر باشد گفت: بر اساس سند جامع نیروی انسانی با آموزش و پرورش به توافقاتی رسیده ایم. بر این اساس باید استاندارد دوره ابتدایی۱۹.۲ متوسطه اول ۱۹.۱ و متوسطه دوم نظری۱۸.۳۶ باشد. البته باید سه شاخص دیگر نهایی شود که یکی از آنها تعداد دانش آموزان به کل کارکنان آموزش و پرورش است.

جمالی ادامه داد: با آموزش و پرورش بحث هایی داریم از جمله اینکه میزان خروجی تا سال ۱۴۰۰ رقم ۳۰۰هزار نفر نیست. عدد ما حدود ۱۸۰هزار نفر است.

وی تاکید کرد: باید یکبار تکلیف آمار را بر اساس اسناد قابل اطمینان مشخص کنیم که در آموزش و پرورش قول دادند اطلاعات را در اختیار ما قرار دهند. ما معتقدیم در بحث نیروی انسانی، روند تغییرات جمعیت دانش آموزی و تغییرات نیروی انسانی در طول سالهای آتی و سیاست های موجود بسیار تعیین کننده است.

رئیس امور آمار و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه یک اختلاف دیگری که داریم این است که آموزش و پرورش در سال ۹۶ حدود ۶۰هزار مورد کمبود داشت اما بر اساس همین تغییرات، در کادر پشتیبانی ۱۰۰ هزار مازاد دارد گفت: آموزش و پرورش پاسخ دهد چه شده بهره وری در حوزه پشتیبانی و خدمات درست نیست؟ ما مبتنی بر مطالعات تطبیقی به این ارقام رسیدیم. در تهران کلاس شما با چه تعداد دانش آموز اداره می‌شود؟ در برخی مناطق کمتر از نرم و برخی مناطق بالاتر از تراکم استاندارد است و حتی کلاس ۳۰ و ۳۵ نفره در تهران داریم.

وی ادامه داد: البته با همه اینها قطعا قبول داریم که خروجی قابل توجهی در سالهای آتی داریم، پیشنهاد ما به آموزش و پرورش این است که تامین نیروی انسانی صرفا با صدور مجوز استخدام مورد تایید نیست و قطعا حفظ افراد به سن بازنشستگی رسیده که در اوج پختگی اند با مشوق هایی باید صورت گیرد. همچنین از الان باید روند جابجایی از بخش آموزشی به پشتیبانی را متوقف کنیم.

جمالی افزود: باید روش های مدیریتی در آموزش و پرورش را هم از منظر کمیت و هم کیفیت معلم تغییر دهیم. کیفیت نیرو در سال های اخیر نادیده گرفته شده است. سازمان اداری استخدامی جلسات مشترک خوبی با آموزش و پرورش داشته است.

رئیس امور آمار و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه نگاه ما به آموزش و پرورش کاملا متفاوت از دیگر دستگاه‌ها و کاملا مهم است زیرا جنبه حاکمیتی است گفت: علیرغم اینکه در همه دستگاه‌ها کاهش حجم نیرو مورد تاکید است اما آموزش و پرورش بر خلاف دیگر دستگاه ها دیده می شود. باید به تغییر در روش اداره توجه دنبال داشته و به بهینه سازی برسیم.

جمالی ادامه داد: ما برای امسال هم مجوز برای جذب از دانشگاه فرهنگیان داده ایم و هم مجوز جذب از طریق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان. ضمن آنکه برای جبران خروجی های فعلی نمیتوانیم با سازوکار دانشگاه فرهنگیان جلو برویم زیرا ورودی امسال چهار سال دیگر به کلاس درس می رود.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.