آغاز مرمت آب انبار صفوی بالا زاوقان سمنان

آغاز مرمت آب انبار صفوی بالا زاوقان سمنان
رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: مرمت و ساماندهی آب انبار بالا زاوقان شهر سمنان آغاز شد.
يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب: ۱۲۱۱۹
Share
اسکان نيوز: حمیدرضا دوست محمدی، رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان امروز و در گفت‌وگویی افزود: این آب انبار که از یادگاران دوره صفویه است، در سال‌های گذشته به علت ترکیدگی انشعاب آب شهری و هدایت نادرست فاضلاب معابر و رسیدگی نشدن توسط متولیان بنا دچار آسیب‌های شدیدی در ناحیه پوشش و دیواره مخزن شده بود.

وی افزود: این اداره با هدف رعایت حقوق شهروندی اهالی محدوده و برای رفع خطر، اقدام به عقد قرارداد مرمتی اضطراری با رویکرد بازسازی دیواره و سقف سنگی مخزن آب انبار و ایزوله حفاظتی بام کرده است.

دوست‌محمدی گفت: مرمت این بنا تاریخی، باعث رفع خطرات از اهالی محل، حفاظت از این یادگار تاریخی عصر صفوی و حفاظت از قسمتی از پازل مجموعه آب پخش کن سمنان می‌شود.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان خواستار تخصیص کاربری و احیا بنا تاریخی آب انبار بالا زاوقان توسط متولیان بنا شد و تاکید کرد: حفظ و احیا این بنا تاریخی، علاوه بر هویت بخشی به محله، از بروز آسیب‌های آینده به این اثر ملی جلوگیری می‌کند.

بنا تاریخی آب انبار بالا زاوقان که در محله زاوقان شهرسمنان واقع شده، از عناصر صنعتی تاریخی مرتبط با آب پخش کن سمنان بوده است. این اثر به شماره 5831 در تاریخ 25/3/1381 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
مرجع: میراث فرهنگی سمنان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.