رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تبریز:

کوره‌های آجرپزی منطقه «سنق» جزو مناطق آلاینده زیست محیطی تبریز است

کوره‌های آجرپزی منطقه «سنق» جزو مناطق آلاینده زیست محیطی تبریز است
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تبریز گفت: منطقه سنق به مساحت 33 هکتار واقع در جاده مرند که در طرح جامع توسعه تبریز قرار دارد، جزو مناطق آلاینده زیست محیطی تبریز شناخته می شود.
يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۴۷
کد مطلب: ۱۲۱۳۶
Share
اسکان نيوز: شهنام اشتری، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تبریز در نخستین نشست کارگروه بررسی مخاطرات زیست محیطی شهرستان تبریز، اظهار کرد: سابقه فعالیت کوره‌های آجرپزی در این منطقه قریب به 40 سال است که تعدادی از این واحدها هم از منطقه کجوار تبریز منتقل شده‌اند. 
  
وی افزود: بحث ایجاد آلایندگی به صورت گرد و غبار مشکل اصلی منطقه سنق است. 
  
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تبریز توسعه فضای سبز و پوشش گیاهی را در این منطقه خواستار شد و تاکید کرد: توسعه پوشش گیاهی در این منطقه و پر کردن گودال‌های خاک برداری شده جهت پوشش ضوابط زیست محیطی توسط واحدهای مستقر در این منطقه الزامی است. 
  
هوشنگ صراطی، نماینده سازمان جهاد کشاورزی نیز در این نشست  گفت: کوره‌های آجرپزی پس از برداشت خاک رس، موظف هستند که محدوده خاک‌برداری شده را با خاک مناسب پر کرده و بذرکاری و درختکاری کنند تا بعدا مشکلات زیست محیطی از قبیل ایجاد ریزگرد به وجود نیاید. 
  
محمدحسین معینی،  نماینده اتحادیه واحدهای آجرپزی نیز در این نشست با بیان این‌که 60 درصد واحدهای آجرپزی در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی تعطیل شده‌اند، گفت: واحدهای باقی مانده نیز با همه ظرفیت خود کار نمی‌کنند و فعالیت در این منطقه نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است. 
  
وی افزود: مواد اولیه مورد استفاده واحدهای آجرپزی خاک رس درجه چهار است که به درد کشاورزی نمی‌خورد. 
  
وی گفت: برخی واحدهای موجود در این منطقه به دلیل تغییر سلیقه بازار و قوانین جدید سازمان نظام مهندسی تولید خود را از آجر سفالی به بلوک‌های بتنی تغییر داده‌اند که آلودگی کمتری دارد. 
  
حبیب حسینی، نمایده شرکت بهره‌برداری گاز آذربایجان شرقی نیز گفت: راندمان مصرف انرژی در کوره‌های آجرپزی پایین است و با توجه به مصرف بالا این واحدها تخلفاتی در برداشت غیرمجاز گاز به وسیله دستکاری کنتورها انجام می‌شود که چندین فقره برخورد قضایی صورت گرفته است. 
  
 محسن زارع، نماینده مدیریت بحران شهرداری تبریز نیز در این نشست، گفت: منطقه سنق در جهت بادهای غالب شهر تبریز قرار گرفته وآلایندگی هوای کوره‌های آجرپزی مشکلات زیادی برای سلامت شهروندان تبریزی ایجاد می‌کند. 
  
وی بر ضرورت به روز آوری تکنولوژی تولید واحدهای آجرپزی تاکید کرد و گفت: لازم است در این زمینه از تجربیات کشورهای پیشرفته استفاده کنیم تا شاهد آلایندگی کمتری از این واحدها باشیم. 
  
اصغر قوام، دیگر نماینده اتحادیه آجرپزان گفت: حدالمقدور سعی می‌کنیم با پاشیدن آب از ایجاد گرد و خاک در این منطقه جلوگیری کنیم، اما عدم آسفالت راه دسترسی این منطقه توسط شهرداری تبریز هم علت دیگری بر ایجاد گرد و خاک است. 
  
وی افزود: علی رغم این‌که شهرداری عوارض سالیانه و مبالغ دیگری را برای ارائه خدمات آسفالت از واحدهای آجرپزی دریافت کرده، اما تا کنون برای آسفالت جاده دسترسی این منطقه اقدام نکرده است. حتی در منطقه سنق یک باکس جمع آوری زباله وجود ندارد. 
  
رئیس اداره حفاظت محیط زیست تبریز در پایان این نشست خواستار همکاری واحدهای آجرپزی جهت ارائه خود اظهاری واحدهای تولیدی آجر و سفال شد و گفت: ایجاد پوشش گیاهی و فضا سبز در منطقه سنق از الزامات زیست محیطی است. 
  
اشتری افزود: واحدهای آجرپزی در فرجه زمانی محدود باید نسبت به  پر کردن گودال‌های برداشت شده اقدام کرده و برای ایجاد پوشش گیاهی مناسب و پیشگیری از ایجاد گرد و غبار راهکار ارائه دهند.
 
وی گفت: در آینده نزدیک نمایندگان سازمان‌های مسئول از این منطقه جهت اطمینان از اجرایی شدن موارد تذکر داده شده بازدید میدانی به عمل خواهند آورد.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.