معاون آخوندی:

دولت رفاه نیستیم

دولت رفاه نیستیم
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: باید بپذیریم عصر دولت رفاه و توسعه پایان پذیرفته و از این پس باید نقش دولت، دولت مشارکتی باشد.
يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۲۶
کد مطلب: ۱۲۱۴۹
Share
اسکان نيوز: حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مراسم تودیع و معارفه یکی از مدیران بانک عامل بخش مسکن با بیان این‌که دوره جدیدی در ساخت‌وساز مسکن پیش رو داریم، گفت: این بانک به دلیل ماهیت ویژه بازار مسکن در ایران باید راه جدیدی را در پیش گرفته و همگی کمک کنیم تا ریل گذاری جدیدی برای یک دهه در بخش مسکن صورت بگیرد.

وی با تاکید بر این‌که باید شاخصه‌های دوره جدید را بشناسیم، افزود: خود ما در دولت هنوز در برابر وضعیت جدید و ورود به آن آمادگی نداریم.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: دولت در ایران در تمام دهه‌های گذشته به عنوان دولت رفاه مطرح بوده و بار توسعه بر دوش آن است. هر اتفاقی که در سال‌های گذشته رخ می داد برطرف کردن آن بر عهده دولت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همین دو سه سال پیش بعد از سرمازدگی کیوی، این دولت بود که به بحث پرداخت خسارت می‌بایست ورود می کرد. با این حال باید بپذیریم که عصر دولتی که دولت رفاه و توسعه است پایان پذیرفته است.

مظاهریان ادامه داد: نقش دولت از این پس باید دولت مشارکتی باشد که سخت ترین مرحله ورود به دولت مشارکتی تغییر انگاره ذهنی است. به این صورت که اگر کشاورز محصولی می‌کارد باید خودش محصولش را بیمه کند؛ وقتی کشاورز به سود می‌رسد دولت منتفع نمی‌شود. بنابراین زیان آن نیز نباید به عهده دولت باشد.

این مقام مسئول تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد در کنار بانک عامل بخش مسکن به صورت موثر در این حوزه عمل کرده و مشارکت داشته باشد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در بخش دیگری از اظهارات خود در مورد بازار مسکن، گفت: پرداختن به نیازهای واقعی و تعریف پروژه‌های جدید منطبق با نیازهای جامعه یک ضرورت محسوب می‌شود. در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار نفر متقاضی واقعی مسکن هستند که این بانک تامین نیاز آن‌ها را تامین مالی می‌کند.

مظاهریان افزود: این ۴۰۰ هزار نفر ظرف یک سال آینده برای خرید مسکن وارد بازار می شوند غیر از این‌که انتظار داریم رابطه مشخصی بین عرضه و تقاضا ایجاد کنیم، در بخش عرضه نیز انبوه‌ساز مذکور باید بتواند یک ارتباط منطقی بین عرضه و تقاضا ایجاد کند تا یک مسیر جدید طراحی کرده و وارد یک دوره تحولی جدید شویم.

گفتنی است پیش از این مظاهریان یک بار دیگر در خصوص بالا بودن انتظارات شهروندان از دولت در سمینار ارزیابی خسارات بیمه‌ای ساختمان‌ها پس از زمین‌لرزه اعلام کرده بود: دامنه انتظارات از دولت به مثابه یک دولت رفاه است و دولت را موظف به جبران خسارات رخ داده شده در کشور می‌دانند.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.