دود حریق هورالعظیم به خوزستان سرایت کرده است

دود حریق هورالعظیم به خوزستان سرایت کرده است
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز گفت: منشا دود غلیظی که اهواز را در برگرفته، آتش‌سوزی در بخش عراقی هورالعظیم است و برای خاموش کردن آتش در این تالاب در حال رایزنی با کنسولگری عراق هستیم.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب: ۱۲۱۸۸
Share
اسکان نيوز: علی بنی‌عگبه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز اظهار کرد: دود غلیظی از بامداد امروز اهواز را در برگرفته که بر اساس بررسی‌های میدانی و تصاویر ماهواره‌ای، این آلودگی ناشی از آتش سوزی در تالاب هورالعظیم است.

وی با اشاره به این‌که آتش‌سوزی در بخش عراقی این تالاب از یک هفته پیش آغاز شده، افزود: دود ناشی از آتش‌سوزی شهرهای مرزی خوزستان از جمله هویزه، سوسنگرد و رفیع را فراگرفته و تا اهواز را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته وی، با وزش باد غرب به شرق، دود به سمت اهواز جریان پیدا می‌کند.

بنی‌عگبه با بیان این‌که کانون حریق در بخش عراقی تالاب و خارج از دسترس است، گفت: با کنسولگری عراق، استانداری خوزستان و سازمان حفاظت محیط زیست در حال رایزنی برای استفاده از بالگرد آبپاش و خاموش کردن آتش هستیم.

دود غلیظ آتش‌سوزی هورالعظیم در حالی تا اهواز رسیده، که فاصله این تالاب تا اهواز مرکز استان خوزستان، بیش از یکصد کیلومتر است.

آتش‌سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم از حدود یک هفته پیش آغاز شده و بیش از هشت هزار هکتار از این تالاب را سوزانده است. این آتش سوزی ناشی از خشکی و بی آبی هورالعظیم در هفته‌های اخیر است. 600 هکتار از بخش ایرانی هورالعظیم نیز در روزهای اخیر دچار آتش‌سوزی شده است.

به گفته مولا، معاون حفاظت محیط زیست خوزستان، در حال حاضر هیچ آبی وارد تالاب نمی‌شود.

او نسبت به مرگ و میر آبزیان نیز در اثر قطع حقابه تالاب هشدار داده است.

تالاب مرزی هورالعظیم با بیش از 300 هزار هکتار مساحت، در جنوب غربی کشور قرار دارد که یک سوم آن در ایران و دو سوم در عراق است.

هورالعظیم آخرین بازمانده تالاب‌های بین‌النهرین است که از زمان خشک شدن به عنوان یکی از کانون‌های اصلی تولید گردوغبار معرفی شده است.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.