معاون میراث فرهنگی کشور:

مدیریت جنگل‌های هیرکانی باید مطابق استانداردهای یونسکو باشد

مدیریت جنگل‌های هیرکانی باید مطابق استانداردهای یونسکو باشد
معاون میراث فرهنگی در نشست هماهنگی کمیته کارشناسی پرونده جنگل‌های هیرکانی،گفت: مدیریت و حفاظت جنگل‌های هیرکانی باید مطابق با استانداردهای یونسکو باشد.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب: ۱۲۱۹۰
Share
اسکان نيوز: نشست برنامه‌ریزی و هماهنگی کمیته کارشناسی پرونده جنگل‌های هیرکانی با هدف آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم، پیش از ورود ارزیابان کمیته بین‌المللی حفاظت از طبیعت (iucn) با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی، مدیران ملی پایگاه‌های جنگل‌های هیرکانی و معاونان میراث فرهنگی 4 استان مازندران، گیلان، سمنان و گلستان و کارشناسان مربوطه برگزار شد.

محمدحسن طالبیان در این نشست با اشاره به اهمیت جنگل‌های هیرکانی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های زنده دنیا، حفاظت از آن را امری ضروری دانست و گفت: جنگل‌های هیرکانی یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های زنده محسوب می‌شود که دارای گونه‌های جانوری و گیاهی ارزشمندی است.

او گفت: از همین رو، بسیار اهمیت دارد که حفاظت و مدیریت آن در چارچوب ضوابط جهانی و مطابق با استانداردهای یونسکو باشد.

طالبیان برنامه‌ریزی برای سایت‌های پیشنهادی چهار استان (مازندران، گیلان، گلستان و سمنان) را پیش از ورود ارزیابان یونسکو بسیار جدی عنوان کرد.

او گفت: باتوجه به این‌که پرونده هیرکانی در اجلاس آذربایجان مطرح می‌شود تمام موارد فنی پرونده باید به دقت مورد بررسی قرار گرفته و بدون کوچکترین نقصی ارائه شود.

به گفته معاون میراث فرهنگی کشور، آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم در چهار استان و برنامه‌ریزی برای تعیین محل پایگاه‌ها پیش از ورود ارزیابان اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (iucn) باید هرچه سریع‌تر انجام شود.

در این نشست که معاونان میراث فرهنگی استان‌های مازندران، گیلان، سمنان و گلستان هم حضور داشتند، طالبیان خواستار همکاری و هماهنگی هر چه بیشتر معاونان میراث فرهنگی با مدیران ملی پایگاه‌های جنگل‌های هیرکانی شد.

او ایجاد وحدت رویه میان دستگاه‌ها را امری ضروری دانست و ادامه داد: برای آن‌که پرونده به نتیجه موفقی دست پیدا کند لازم است که میان دستگاه‌های مختلف همکاری و وحدت رویه وجود داشته باشد. این درحالی است که جلسات با جوامع و مدیران محلی یکی از اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

طالبیان همچنین به کنترل میدانی نقشه‌ها با طبیعت، مکان یابی تابلوهای معرفی و اینفوگرافی و تعیین محل نصب بنچ مارک‌ها(کنترل میدانی) بر روی زمین و نقشه و آموزش و توانمندسازی جوامع و مدیران محلی را از دیگر موضوعاتی دانست که باید پیش از ورود ارزیابان مورد توجه قرار گیرد.

ارزیابان اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت اوایل مهرماه سال جاری برای بازدید از جنگل‌های هیرکانی به ایران سفر می‌کنند.

تاکنون ٢2 اثر «تاریخی» و یک اثر «طبیعی» ایران به ثبت جهانی در یونسکو رسیده است که آخرین آن مربوط به «محور ساسانی» ثبت در اجلاس جهانی بحرین به تاریخ 9 تیر 97 است.

جنگل‌های هیرکانی یک زیست‌منطقه در زیست بوم جنگل‌های مختلط پهن‌برگ حاشیه جنوبی دریای خزر به مساحت 55,000 کیلومتر مربع است که در حاشیه جنوبی و جنوب غربی دریای خزر و در دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان است. این جنگل از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان آغاز و تا استان گلستان در ایران امتداد دارد و در ایران مورد حفاظت مشترک سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی است. این جنگل با قدمت 40 میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان به شمار می‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود. واژه هیرکان شکل یونانی نام گرگان است.

در 21 تیرماه 1385 جمهوری آذربایجان درخواست ثبت جهانی جنگل کاسپینی- هیرکانی را به نام خود به یونسکو ارائه کرد.

این اقدام با اعتراض ایران مواجه و اعلام شد که سهم جمهوری آذربایجان تنها 20 هزار هکتار از این جنگل‌هاست درحالی‌که سهم ایران از جنگل‌های هیرکانی 2 میلیون هکتار است و با این اعتراض قرار شد پرونده مشترک ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی توسط ایران و آذربایجان به یونسکو ارائه شده است.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.